Podłoga olejowana czy podłoga lakierowana – co wybrać?

Drewniane podłogi dębowe zabezpieczone olejowoskiem

Wrażenie, jakie wywiera na nas dana przestrzeń, współtworzy wiele elementów, jednak chyba żaden z nich tak mocno nie determinuje odbioru całości, jak podłoga. Choć panele czy terakota są dziś bardzo modne, to i tak niemal pod każdym względem przegrywają z podłogą drewnianą, która pozwala stworzyć we wnętrzu niepowtarzalną, ciepłą atmosferę. Aby utrzymać to wrażenie przez długi czas trzeba jednak pamiętać, że nawet najpiękniejsze deski podłogowe muszą być odpowiednio zabezpieczone.

Podłoga z litego drewna
Podłogi z litego drewna są nie tylko naturalne i zdrowe, bo doskonale regulują wilgotność wewnątrz pomieszczeń. Dziś, gdy w cenie są rozwiązania przyjazne środowisku naturalnemu, wykorzystanie odnawialnego surowca ma też swój niezaprzeczalny walor ekologiczny. Drewno nie uczula, a wykonane z niego podłogi nie zawierają szkodliwych substancji rakotwórczych ani toksycznych klejów.
Zaletą litych podłóg drewnianych, którą trudno przecenić, jest też ich nieśmiertelność. Z biegiem czasu drewno nie tylko nie traci swoich walorów wizualnych, ale wręcz nabiera szlachetności, a nadgryzione zębem czasu może stać się głównym elementem tworzącym klimat danego wnętrza.

 

podłoga olejowana panmar podłoga olejowana panmarfot. Panmar

 

– Drewno można w nieskończoność poddawać renowacji. Jednak warto przy tym pamiętać, że od tego, jakim preparatem zabezpieczymy podłogę, zależeć będzie częstotliwość oraz nakład pracy ponoszonej na renowację – podkreśla Robert Węgrzyn z firmy Panmar, która jest producentem płyt klejonych
pod blaty  kuchenne, litych desek podłogowych i podłóg warstwowych.

Podłoga z drewna, czyli jak nadać wnętrzom charakteru?
Wśród estetycznych walorów podłóg drewnianych na pierwszym miejscu znajduje się z pewnością atrakcyjna struktura powierzchni, zróżnicowane usłojenie i ciekawe barwy, kreowane ręką natury. Dzięki temu, że w firmie Panmar wykorzystywany do produkcji podłóg surowiec poddawany jest tylko koniecznej, minimalnej obróbce, zostaje zachowane autentyczne piękno szlachetnego materiału.
– Pamiętajmy jednak, że każda podłoga na co dzień poddawana jest naciskom i naprężeniom fizycznym o różnym poziomie natężenia. Aby nie spowodowały one uszkodzenia drewna, konieczne jest stosowanie odpowiednich materiałów do jego zabezpieczania. W zależności od wybranego preparatu uzyskać można nie tylko ochronę o różnym stopniu trwałości, ale także zmienić wygląd podłogi, ciekawie grając kolorem czy stopniem połysku – komentuje Robert Węgrzyn.

Powłoki na bazie lakieru vs. podłogi olejowane
Twardą i odporną warstwę, która jest całkowicie zamknięta, tworzą powłoki na bazie lakieru. Jego warstwa chroni drewno przed zwykłym codziennym ścieraniem i zarysowaniem.
– Jednak z czasem sam lakier zużywa się, a rysy i pęknięcia stają się coraz bardziej widoczne. Przez te uszkodzenia pod powłokę dostaje się wilgoć, która wnika w głąb drewna – mówi Robert Węgrzyn.
Taka zniszczona pod wpływem codziennej eksploatacji warstwa lakiernicza nie tylko szpeci podłogę, ale także nie spełnia swojej podstawowej funkcji, jaką jest ochrona drewna. Aby przywrócić deskom ich dawny wygląd, konieczne jest przeprowadzenie prac renowatorskich, takich jak cyklinowanie, odpylanie, ponowne lakierowanie, szlifowanie itd… Po zakończeniu tych prac po kilku latach cały cykl się powtarza się, bo w celu odnowienia podłoga ponownie będzie musiała zostać gruntownie zeszlifowana i pokryta całkowicie nową warstwą lakieru.

 

podłoga olejowana panmar podłoga olejowana panmarfot. Panmar

 

Użycie lakieru oznacza akceptację faktu, że wraz z upływem czasu podłoga będzie coraz gorzej wyglądać i niszczeć, aż do momentu jej rozległej i czasochłonnej renowacji. Znacznie mniej wysiłku wymaga renowacja podłóg olejowanych, jednak w związku z szybszym zużywaniem takiej powierzchni, trzeba częściej powtarzać zabiegi pielęgnacyjne. W odróżnieniu od lakieru olej nie tworzy twardej powłoki, tylko wnika w głąb drewna, a uzyskanie pięknej powierzchni z podkreśloną naturalną kolorystyką jest możliwe bez pracochłonnego szlifowania. Trzeba liczyć się jednak z tym, że taki efekt uzyskamy tylko dzięki regularnemu olejowaniu i czyszczeniu.

Olejowoski – trwałość lakieru, estetyka oleju
Żaden z powyższych preparatów nie jest pozbawiony wad, dlatego oferowane przez firmę Panmar podłogi drewniane zabezpieczane są olejowoskami marki OSMO. Na czym polega innowacyjność takiego rozwiązania?
– Firma OSMO stworzyła wosk twardy olejny. Połączenie olejów i wosków chroni drewno od środka, tworząc jednocześnie zewnętrzną powłokę, która skutecznie zapobiega zabrudzeniom podłogi – wyjaśnia Robert Węgrzyn.
Jednocześnie taka powierzchnia zużywa się zdecydowanie wolniej niż w przypadku zwykłych olejów, co pozwala zmniejszyć częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli chcemy poddać taką podłogę renowacji, nie musimy jej też szlifować, jak ma to miejsce w przypadku warstwy lakierniczej. Powierzchnia podłóg Panmar ma dzięki temu zapewniony optymalny poziom długotrwałej ochrony, podczas gdy naturalny wygląd, piękno i barwa naturalnego surowca pozostają nienaruszone.

 

podłoga olejowana panmar podłoga olejowana panmarfot. Panmar

 

– Tak zabezpieczone podłogi sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach mniej eksploatowanych, jak i w nawet najbardziej intensywnie użytkowanych miejscach – podsumowuje Robert Węgrzyn.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.panmarwood.pl

 

38-400 Krosno, ul. Podkarpacka 16 B, woj. podkarpackie
tel. 134323282,


Liczba odwiedzin: 1751 | Data publikacji: 2016-06-03

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Jednym z najczęściej pojawiających się zagadnień podczas...
Styl willowy, styl loftowy, wnętrza ultranowoczesne –...
Wysokie połyski, wzorzyste tapety, żywe nasycone kolory,...
19.01.2016 | Chemia budowlana
Drewno – ten najszlachetniejszy i zawsze modny...
Dębowa podłoga drewniana pod ogrzewanie podłogowe FINISHDESKA...
Podłogi drewniane to symbol szlachetnego designu, trwałości...
Drewno – symbol dobrego smaku, klasyki i...
Aranżując dom czy mieszkanie często stajemy przed...
13.07.2015 | Systemy budowlane
Suche jastrychy to sprawdzony sposób na wykonanie...
Niektóre materiały wykorzystywane do wykańczania wnętrz nie...
Drewniane akcenty w architekturze wnętrz znajdziemy najczęściej...
30 razy mniej drewna zużywanego do produkcji...
19.06.2019 | Izolacje
Decyzja o tym, jaki podkład pod panele...
Drewno to jeden z najbardziej popularnych materiałów...
Żaden łudząco podobny do drewna panel podłogowy...
Niesłabnąca popularność drewna – mimo zmieniających się...
W powszechnej opinii utarło się, że drewno...
Elewacja, dach i zadbany teren wokół posesji...
Podłogi to bez wątpienia najbardziej eksploatowane miejsca...
09.11.2015 | Domy drewniane
Przytulny, ekologiczny, energooszczędny – to pierwsze skojarzenia...
21.08.2015 | Oświetlenie
Jakie elementy wystroju budują niepowtarzalną atmosferę rustykalnego...
22.07.2015 | Grille, wędzarnie
Ogród jako przestrzeń relaksu i odpoczynku musi...
16.07.2015 | Stolarka otworowa
Kiedy oglądamy projekt domu czy mieszkania, w...
08.05.2015 | Domy drewniane
Prefabrykacja jest w Polsce coraz bardziej doceniania,...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. wielkopolska
woj. podlaskie
woj. śląskie
woj. wielkopolskie
woj. podlaskie
woj. podkarpackie
woj. warmińsko-mazurskie

Słowa kluczowe: podłoga olejowana, podłoga lite drewno, podłogi z drewna, panel podłogowy, panele podlogowe dab hiszpanski, panele podłogowe do kuchni castorama, olej do podłóg drewnianych, dębowe panele podłogowe, woskowanie drewna, parkiet lakierowany, podłogi olejowane czy lakierowane, podłoga lakierowana, lakierowanie części parkietu, pologa lakierowana, schody lakierowane
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy