Najczęściej proponowanymi produktami, w zakresie podłóg o ciemniej barwie są lite deski z drewna egzotycznego, które są drogie oraz często kłopotliwe w utrzymaniu. Jednak dostępne są również deski z modyfikowanego drewna gatunków rodzimych, które nie odbiegają jakością od „egzotyków”. Specjalistą od takiej obróbki drewna jest Jan Dryniak, właściciel firmy Drymar.

 

podłogi wędzone dąb podłogi wędzone dąb czerwonyfot. Drymar

 

Zmiana koloru „na wskroś”
Modyfikacja drewna przeprowadzana przez firmę Drymar nazywana jest „wędzeniem”. Polega ona na tym, że drewno, w trakcie odpowiedniego procesu technologicznego poddawane jest działaniu amoniaku. Pod jego wpływem garbniki zawarte w komórkach drewna reagują z amoniakiem, w wyniku czego następuje zmiana koloru drewna „na wskroś”, czyli na na całej jego grubości. W firmie Drymar wędzeniu poddaje się takie gatunki jak dąb europejski, dąb czerwony oraz akacja. Z otrzymanego materiału modyfikowanego produkuje się deski podłogowe oraz inne z drewna litego. – W drewnie dębowym proces ten pozwala uzyskać kolor brunatny, zbliżony do koloru dębu czarnego, natomiast w drewnie akacjowym zmienia barwę drewna na  brązowo-złocistą przez co można zobaczyć piękną strukturę drewna akacjowego. Dlatego drewno wędzone jest wspaniałą alternatywą dla wszelkich gatunków egzotycznych o ciemnej barwie w tym Wenge – mówi Jan Dryniak.

 

podłogi wędzone akacja podłogi wędzonefot. Drymar

 

Nowe wcielenie drewna
– Poddany modyfikacji materiał oprócz walorów kolorystycznych zmienia swoje właściwości fizyczne. Przede wszystkim twardość oraz wytrzymałość na ściskanie i zginanie zwiększają się od 10-20%. Dodatkowo pozwala wyeliminować, niektóre wady zauważalne przed „wędzeniem”, np. przebarwienia.  – tłumaczy Jan Dryniak –  Oczywiście kolor drewna jest stabilny i pozostaje niezmienny nawet po cyklinowaniu – dodaje.

 

podłogi wędzone podłogi wędzonefot. Drymar

 

Ważne wskazówki
Montaż i pokrywanie podłogi z drewna wędzonego nie sprawia żadnych kłopotów i nie wiele różni się od czynności związanych z podłogą tradycyjną. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach. W przypadku klejenia takiej podłogi trzeba użyć do tego celu kleju, który nie ma negatywnego wpływu na amoniak. Najlepiej sprawdza się w takich sytuacjach klej poliuretanowo – epoksydowy. Jeżeli chodzi o lakierowanie to na wędzone drewno można nakładać wyłącznie lakiery rozpuszczalnikowe, aby uniknąć powstawania przebarwień i plam.

 

akacja wędzona akacja wędzona dolna strona akacja wędzona dolna stronaAkacja wędzona – dolna i górna strona / fot. Drymar

 

Podłoga wędzona – w jakich wnętrzach?
Podłogi o ciemnych barwach najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach o dużej powierzchni, urządzonych w nowoczesnym stylu. Stanowią uzupełnienie takich materiałów dekoracyjnych jak szkło, aluminium, czy chrom. Ciemna podłoga zestawiona z wysokim połyskiem i gładkimi elementami prezentuje się reprezentacyjnie i nie przytłacza.
Jeżeli wybieramy meble i ozdoby wykończone drewnem lub fornirem, należy pamiętać, że muszą one korespondować z podłogą pod względem usłojenia i barwy. Jednak niekoniecznie musi być to ten sam gatunek drewna.

 

dąb czerwony dąb czerwony górna stronaDąb czerwony – górna strona / fot. Drymar

W przypadku dobierania kolorów ścian to ciemna podłoga pasuje do wielu kolorów, więc w tym miejscu użytkownik może mieć wielki wybór. Nie poleca się jednak zbyt dużego kontrastu. Przebywanie w pomieszczeniu, w którym białe ściany otaczają ciemną podłogę może być męczące. Zaleca się w tym wypadku stosowanie ciepłych kolorów. Można jedną ze ścian pokryć dodatkowo ciemną farbą lub tapetą.

 

dąb wędzony dąb wędzony dolna strona dąb wędzony górna stronaDąb wędzony – dolna i górna strona / fot. Drymar

 

W ofercie firmy Drymar znajdują się z produkty dębu europejskiego wędzonego, dębu czerwonego wędzonego oraz akacji wędzonej:
deski podłogowe lite z dębu europejskiego, dębu czerwonego, akacji wędzonej o grubości 22 mm;
deski podłogowe warstwowe o grubości 15 mm (warstwa wierzchnia 4/6 mm + 11 mm podkład);
lamele dębowe, wędzone;
blaty lite klejone na mikrowczep;
trepy schodowe, parapety;
mozaiki dębowe, wędzone;
możliwość produkcji stołów oraz drzwi.
Odrębną klasę w produktach stanowi kl. Burgund w przypadku drewna dębowego wędzonego, jest ona uzyskiwana specjalną metodą wędzenia. Nowością jest również klasa Antyk, której sprzedaż nie była prowadzone na terenie kraju.

 

stoły drymar dąb czarny rustical olejowanyfot. Drymar

Ze szczegółową ofertą, wymiarami desek oraz ich opisami można zapoznać się na stronie firmy Drymar: www.drymar.pl oraz na profilu firmy na Facebook'u

 

 

37-200 Przeworsk, ul. Wojska Polskiego 58, woj. podkarpackie
tel. 16 64 87 053, 509 185 777, 509 185 999,