Pozytywne wrażenia kreowane światłem – oświetlenie sklepów spożywczych

W sklepach spożywczych odpowiednie wyróżnienie owoców, warzyw, mięsa czy pieczywa pomaga przyciągnąć uwagę klientów. Jeżeli więc chcemy w pełni wykorzystać potencjał światła, oświetlenie ogólne sklepu warto uzupełnić dobrze przemyślanym oświetleniem akcentującym, zwłaszcza w strefach wydzielonych na świeżą żywność. Planując profesjonalne oświetlenie sklepów spożywczych, pamiętajmy jednak, że każde stoisko wymaga nieco innego podejścia.

fot. ES-SYSTEM | Oprawa PACO MIDI

Odpowiednie dopasowanie natężenia i barwy oświetlenia w sklepach spożywczych podkreśla naturalne kolory produktów i sprawia, że wizualnie dłużej zachowują świeżość. To z kolei decyduje o ocenie jakości towaru, a w konsekwencji o jego zakupie. Jak w takim razie prawidłowo dobrać oświetlenie do typu produktów?

Tutaj z pomocą przychodzi firma ES-SYSTEM, która w swojej ofercie posiada downlighty CAMELEON MIDI i naświetlacze PACO MIDI z aż pięcioma różnymi rodzajami ledów specjalnych. Tak szeroki wybór pozwala na dostosowanie barwy światła LED do każdego stoiska w taki sposób, by jak najlepiej zaprezentować jego zawartość.

fot. ES-SYSTEM | Oprawa CAMELEON MIDI

Apetyczne czerwone mięso i wędliny

Podczas planowania oświetlenia sklepów spożywczych konieczne jest uwzględnienie barwy światła. Ma ona duże znaczenie na przykład przy oświetleniu mięsa i wędlin, gdzie świeżość to podstawowy parametr zachęcający do zakupu. Wyroby mięsne najlepiej eksponuje ciepłe światło o delikatnej czerwonej barwie.

W rodzinie mięs wyjątek stanowi mięso marmurkowe, które najlepiej prezentuje się w zimniejszym świetle o zabarwieniu różowym. Taki oświetlenie wzmacnia kontrast kolorów i niweluje żółtawy ton tłuszczu, a tym samym podkreśla świeżość produktu.

fot. ES-SYSTEM | Temperatury barwowe oświetlenia dostosowane do produktów

Kuszące pieczywo

Chyba nikt nie potrafi oprzeć się wizji chrupiących, jeszcze ciepłych bułek. Pogłębienie ich złocistego koloru tworzy wrażenie pieczywa „prosto z pieca”. Taki efekt uzyskać można dzięki zastosowaniu bardzo ciepłej barwy białej, wręcz żółtej – o temperaturze barwowej między 2600 a 2800 K.

Soczyste owoce i warzywa

Świeże warzywa i owoce to synonimy zdrowia. Kupujący zwraca zatem uwagę na ich wygląd właśnie pod tym względem. Warto więc w projektowaniu oświetlenia sklepów spożywczych uwzględnić nad stoiskami z warzywami i owocami światło o zabarwieniu czerwonym. Sprawi ono, że jabłka, wiśnie i marchewki będą wyglądały na niedawno zerwane, chrupiące i pełne wartościowych witamin.

Ryby i owoce morza „prosto z wody”

O wizualnej świeżości ryb decydują chłodny wygląd i błyszczące łuski. To one sugerują, że produkt został przed chwilą złowiony i wyłożony prosto z kutra rybackiego. Podobny efekt można osiągnąć, oświetlając owoce morza światłem lekko błękitnym, czyli o temperaturze barwowej około 6500 K.

fot. ES-SYSTEM | Wskaźnik oddawania barw

Aby zachęcić klienta do kupna świeżych produktów spożywczych, musimy zadbać również o to, by ich barwy były odbierane w jak najkorzystniejszy sposób. Dlatego przy wyborze oświetlenia LED do sklepów spożywczych, zwłaszcza zaś oświetlenia akcentującego, należy pamiętać także o innym bardzo ważnym czynniku, czyli wskaźniku oddawania barw (CRI). Im wyższa wartość tego parametru, tym bardziej naturalnie oświetlany przedmiot się prezentuje.

Oprawy CAMELEON MIDI oraz PACO MIDI dostępne w wersji z odwzorowaniem barw na poziomie CRI >97 zapewniają doskonałe warunki do ekspozycji kolorowej żywności. Dzięki nowoczesnej technologii SunLike, która doskonale odwzorowuje widmo światła słonecznego, oprawy spełnią nawet najwyższe wymagania w zakresie oświetlania sklepów spożywczych.

Profesjonalne oświetlenie sklepów spożywczych – w zgodzie z normami

Wszystkie elementy wyposażenia, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie żywności lub mają z nią bezpośredni kontakt, muszą odpowiadać ściśle określonym normom. Dlatego oprócz barwy i charakterystyki światła ważna jest też sama budowa oprawy oświetleniowej. Warto zwracać uwagę na to, czy dana oprawa jest odpowiednio zabezpieczona przed wnikaniem wilgoci i pyłu oraz czy jest łatwa w konserwacji i czyszczeniu. Systemy LED PACO MIDI i CAMELEON MIDI o podwyższonym stopniu ochrony IP spełniają wszystkie te warunki, co czyni je doskonały wyborem do oświetlenia sklepów spożywczych.

Więcej o nowoczesnych rozwiązaniach oświetleniowych dowiecie się na www.essystem.pl

30-701 Kraków, ul. Przemysłowa 2 , woj. małopolskie
tel. +48 12 295 80 00 ,