Jak walczyć z tym problemem?

Istnieje kilka skutecznych sposobów na pozbycie się nornic. Pierwszym z nich jest znalezienie i zablokowanie wszystkich wejść. Nornice często znajdują swoje wejścia w fundamentach, ścianach lub drzwiach. Aby zapobiec ich wchodzeniu do domu, należy dokładnie przeglądnąć i zablokować te otwory. Można użyć materiałów, takich jak metalowa siatka lub gąsienicowe paski, aby uniemożliwić nornicom wejście. Drugim sposobem jest wykorzystanie zapachów. Nornice nie lubią pewnych aromatów. Wśród nich znajduje się olejek miętowy, rozmaryn czy eukaliptus. Można użyć tych zapachów, aby zniechęcić nornice do wchodzenia do domu. Należy nimi nasączyć wacik i umieścić w miejscach, w których nornice mogą próbować wejść.

Trzecim sposobem jest użycie pułapek. Pułapki są jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się nornic. Można je kupić w sklepie zoologicznym lub zrobić samemu. Najlepiej postawić pułapki w pobliżu miejsca, w którym widziano nornice lub w pobliżu wejścia, aby zapobiec ich wchodzeniu. Kolejnym patentem jest użycie środków chemicznych. Należy jednak pamiętać, że niektóre z tych środków mogą być szkodliwe dla ludzi i zwierząt domowych, więc należy zachować ostrożność podczas ich stosowania. Zawsze należy przestrzegać instrukcji na opakowaniu i używać rękawic ochronnych. Jeśli żaden z powyższych sposobów nie działa, najlepiej skontaktować się z profesjonalnym specjalistą ds. szkodników. Mają oni odpowiednią wiedzę i narzędzia, aby skutecznie zwalczać nornice i zapobiegać ich powrotom.

Jak wygląda nornica?

Nornica to mały ssak, który jest podobny do myszy, ale różni się od niej kilkoma cechami. Dorosłe osobniki osiągają długość od 10 do 20 cm, a ich masa waha się od 20 do 120 gramów. Są one pokryte miękkim futrem o brązowym lub szarym kolorze. Ich ogon jest krótki i ma około 4-6 cm długości. Nornice mają duże, ciemne oczy i duże uszy. Charakterystyczne dla nornic są ich przednie zęby, które rosną przez całe życie. Służą one do karczowania i żucia twardej żywności oraz do kopania tuneli.

Nornice zazwyczaj żyją w pobliżu wody, ponieważ bardzo lubią wilgotne środowisko. Kopią system podziemnych tuneli i komór, które służą jako schronienie i miejsce składowania jedzenia. Tunel nornicy może mieć długość do 30 metrów i składać się z wielu korytarzy. Zazwyczaj w jednym tunelu mieszka kilka nornic. Młode nornice rodzą się ślepe i nagie, z otwartymi uszami. Po około 2 tygodniach zaczyna rozwijać się ich futro, a po 4 tygodniach otwierają oczy. Po 6-8 tygodniach młode nornice osiągają dorosły rozmiar i są gotowe do życia w tunelach.

Jakie szkody powodują nornice?

Nornice mogą powodować wiele szkód, szczególnie w ogrodach, uprawach i sadach. Ze względu na to, że lubią kopać tunele, prowadzą do uszkodzenia korzeni roślin, co przyczynia się do zniszczenia upraw. Ponadto, nornice mogą pożerać korzenie i bulwy roślin, co powoduje osłabienie rośliny i zwiększa ryzyko chorób oraz infekcji grzybiczych.
Nornice są również znane z niszczenia systemów nawadniających oraz sieci kablowych i przewodów elektrycznych, ponieważ kopią tunele pod ziemią i uszkadzają te infrastruktury. W przypadku upraw, nornice przyciągają drapieżniki, takie jak lisy i kuny, co zwiększa ryzyko uszkodzenia roślin. W niektórych przypadkach, nornice mogą także powodować szkody w budynkach, szczególnie w domach drewnianych, gdy kopią tunele w drewnianych konstrukcjach. Mogą także uszkadzać izolację i przewody w domu, co prowadzi do kosztownych napraw.

Jak pozbyć się tych gryzoni z ogrodu?

Jeżeli chcesz skutecznie pozbyć się nornic ze swojego ogrodu, to powinieneś skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zjedli zęby na swoim fachu. Jeśli jednak zależy Ci na samodzielnym uporaniu się z tymi gryzoniami, to koniecznie sprawdź gazetki Castorama na Blix.pl. Znajdziesz tam przydatne i wielofunkcyjne gadżety w przystępnych cenach, które ułatwią Ci szybkie pozbycie się niechcianych zwierząt ze swojego ogrodu. 

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,