Szkło dekoracyjne we wnętrzach

Aranżacje szkłem malowane

Coraz większa moda na szkło artystyczne i dekoracyjne, m.in. na szyby kolorowe i bezpieczne, stała się dla producentów bodźcem do poszukiwania wyrobów jak najbardziej odpowiadających gustom klientów i… jak najtańszych. Efekt? Piękne fasady z szyb laminowanych foliami transparentnymi i mlecznymi lekko nagryzione zębem czasu natychmiast tracą swój urok, przez co łuszczące się folie najpierw ukrywane są pod nalepkami, a w końcu wymienia się całą szybę. Czy rzeczywiście szyby laminowane, zwłaszcza w zastosowaniach na zewnątrz, skazane są na tak krótki żywot? Wszystko zależy od technologii produkcji, o którą pytamy Ziemowita Bysikiewicza, prezesa zarządu w firmie MBB Szkło, będącej prekursorem w Polsce i Europie w branży laminowanych szyb z dekoracjami drukowanymi.

Grafika na szkle
Drzwi szaf przesuwnych, wypełnienia drzwi wewnętrznych, przesłony, balustrady, ścianki działowe, okładziny ścienne, schody z płyt hartowanych z warstwą antypoślizgową (zdobione atłasem), płytki szklane do kuchni, panele szklane, ozdobne stoły, tace, podstawki… Czy dziś, w XXI wieku, jedynie ludzka wyobraźnia stawia granice możliwościom zastosowania szkła dekoracyjnego i artystycznego?
– Nie tylko wyobraźnia, choć wydaje się, że szkło można zastosować wszędzie. Jednak jego laminowanie nie jest wcale technologią łatwą. Kiedy 10 lat temu zaczynaliśmy swoje pierwsze eksperymenty ze szkłem, wiedza na ten temat była niewielka, nie mówiąc już o gotowych rozwiązaniach technologicznych. Zaczynaliśmy od zdobytej z wielkim trudem… amerykańskiej folii laminującej do łączenia szyb oraz informacji czerpanych z przemysłu kosmicznego – wspomina Ziemowit Bysikiewicz. – Przez trzy lata metodą prób i błędów sprawdzaliśmy, jakie materiały można w bezpieczny sposób laminować, jakimi atramentami drukować i jak trwałe są grafiki na szkle – dodaje.

 

szkło dekoracyjne we wnętrzach szkło dekoracyjne we wnętrzachfot. MBB Szkło

 

W taki sam sposób udało się też opracować technologię obróbki w specjalnych piecach do laminowania, w których najistotniejszym elementem było uzyskanie równomiernego rozkładu temperatury w całej kubaturze, na 4 poziomach, z dokładnością do ± 1 stopnia Celsjusza.
– Wszystkie te etapy, które przeszliśmy sprawiają, że dziś na nasze laminaty z pełną odpowiedzialnością udzielamy 10 lat gwarancji. Stosowane przez nas folie są barwione w masie tlenkami metali i barwnikami mineralnymi, co nie tylko daje gwarancję utrzymania barwy przez 10 lat, ale uznawane jest też za materiał bezpieczny, a nawet antywłamaniowy – mówi Ziemowit Bysikiewicz.

 

szkło dekoracyjne we wnętrzach szkło dekoracyjne we wnętrzachfot. MBB Szkło

 

Wyobraźnia na wolności, czyli panele szklane w kuchni, salonie i przedpokoju
Lata 90. to zachłyśnięcie się otwierającymi się możliwościami w zakresie aranżacji. Wysokie połyski, imitacje stylu dworkowego, intensywne kolory to wyznaczniki stylu z końca ubiegłego wieku, który powstał jako przeciwwaga dla ponurej szarości lat PRL-u. Co kolejne pokolenia będą mówić o nas? Z pewnością dość śmiało korzystamy z różnych stylistyk, jednak można chyba uznać, że zdecydowanie częściej stawiamy na surowy, oszczędny w wyrazie minimalizm niż na barokowy przepych. W te nowe tendencje świetnie wpisują się materiały, które oddają ducha nowoczesności, takie jak beton, stal, drewno czy właśnie szkło (stosowane zarówno na fasadach, jak i w aranżacjach wnętrz – np. w postaci paneli szklanych do kuchni i płytek szklanych).

 

szkło dekoracyjne we wnętrzach szkło dekoracyjne we wnętrzach szkło dekoracyjne we wnętrzach szkło dekoracyjne we wnętrzachfot. MBB Szkło

 

Moda na szkło sprawiła, że jak grzyby po deszczu na rynku zaczęły powstawać firmy zajmujące się jego laminowaniem, uznające, że wykonanie laminacji według informacji producentów pieców to nic trudnego. O tym, jak takie przeświadczenie jest błędne można się przekonać „podziwiając” fasady czy osłony balkonowe z foliami mlecznymi czy transparentnymi, od których odkleja się folia. Jako alternatywę dla nich zaczęto wykorzystywać szkło przezroczyste lub szpitalne osłony balkonowe, które – choć grozi im delaminacja – nie chronią też przed wścibskimi spojrzeniami. W efekcie osłaniamy nasze domowe balkony (pełniące przecież często funkcję magazynu) matami wiklinowymi, słomiankami czy kolorowymi parawanami.
W związku ze stopniem skomplikowania technologii laminacji szkła pojawiły się też firmy, które uruchomiły druk bezpośrednio na szkle. Oczywiście natychmiast powstał problem z przyczepnością farb do powierzchni szkła. Tylko częściowo udało się go rozwiązać dzięki wykorzystaniu płynnego środka do wzmacniania przyczepności grafiki do szkła, który nie uodparnia jednak szkła artystycznego na działanie wody i słońca, ponadto jednowarstwowa szyba dekoracyjna nie jest też szybą bezpieczną.
– Marzy mi się projekt budynku o dużej ilości balkonów, które ozdobione by były jednym wspólnym obrazem, będącym urozmaiceniem przestrzeni miejskiej. Mogłoby to być na przykład kosze tulipanów, róże, fragmenty miast, zwierzęta czy fraktale (mozaiki komputerowe). Z odwagą podjęlibyśmy się takiego zadania, bo mamy zarówno wystarczające doświadczenie, wiedzę, jak i technologiczne możliwości do jego realizacji – mówi Ziemowit Bysikiwicz.

 

szkło dekoracyjne we wnętrzach szkło dekoracyjne we wnętrzachfot. MBB Szkło

 

Szkło i inne, czyli mariaże szkła z tekstyliami i papierem
Szkło dekoracyjne do kuchni (gdzie zazwyczaj służy jako zabezpieczenie powierzchni nad blatem) to dziś chyba najpowszechniejsze zastosowanie tego materiału, choć to zaledwie ułamek możliwości jego wykorzystania. Opracowana przez firmę MBB Szkło technologia produkcji warstwowych szyb bezpiecznych pozwala umieścić między nimi grafiki, a także materiały tekstylne czy papiery i kartony ozdobne (np. papirusy). Dzięki umieszczeniu ich pomiędzy warstwami szkła uzyskuje się nie tylko niezwykły efekt wizualny, ale także odpowiednie zabezpieczenie nadruku przed czynnikami zewnętrznymi.

 

szkło dekoracyjne we wnętrzach szkło dekoracyjne we wnętrzachfot. MBB Szkło

 

Atłasowe schody, ściany i podłogi, szklane płytki w kuchni z wybranym motywem graficznym, zdjęcia z wakacji umieszczone na ścianie w sypialni, a może uśmiechnięta Marilyn Monroe, witająca w przedpokoju naszych gości? Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy, jednego możemy być pewni: zatopienie wybranego motywu pomiędzy szybami gwarantuje, że przez długi czas zachowa on trwałość, zaklinając w szkle nasze najpiękniejsze wspomnienia i marzenia.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.mbbszklo.pl

05-077 Zakręt, ul. Trakt Brzeski, woj. mazowieckie
tel. 504 057 156,


Liczba odwiedzin: 1762 | Data publikacji: 2017-09-20

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


25.11.2019 | Automatyka domowa
W dobie niezliczonych blogów wnętrzarskich projektowanie wnętrz...
Obok mebli i bibelotów, które dopełniają dzieła,...
Sposobów na to, aby wnętrza były ciekawsze,...
MORAD to lider rynku produkcji systemów aluminiowych...
09.06.2021 | Chemia budowlana
Problemy z mocowaniem płytek na tradycyjne kleje...
Można mnożyć branże, które w toku codziennej...
10.06.2019 | Chemia budowlana
Klej do płytek gresowych i ceramicznych Kerami,...
Zadaszenie tarasu z poliwęglanu litego i komorowego,...
28.03.2019 | Stolarka otworowa
Dzięki nowoczesnym technologiom w produkcji skrzydeł zewnętrznych...
20.04.2018 | Systemy budowlane
Przebywając we wnętrzu, bez względu na to...
28.08.2017 | Stolarka otworowa
Okna są jednym z najważniejszych elementów każdego...
01.08.2017 | Automatyka domowa
Wszechobecna elektronika zawitała na dobre do mieszkań,...
Czasy, w których pracownicy budowy musieli wykorzystywać...
26.02.2016 | Dźwigi (żurawie)
Firmy produkcyjne i montażowe stają przed coraz...
21.08.2014 | Systemy budowlane
Systemy suchej zabudowy to popularne rozwiązania, które...
Nowoczesne budownictwo stawia przede wszystkim na estetykę...
07.10.2013 | Ogrodzenia z kamienia
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób świadomie...
Światło naturalne właściwie na każdym polu ma...
22.01.2015 | Meble
Coraz częściej można spotkać się z opinią,...
19.03.2020 | Beton
W projektowaniu nowoczesnych wnętrz każdy element ma...
W Internecie roi się od blogów poświęconych...
01.10.2013 | Szkło
Moda na zastosowanie dekoracyjnego szkła w elementach...
Zastosowanie kamieni naturalnych w budownictwie ma bardzo...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. śląskie

Słowa kluczowe: panel szklany, grafiki na szkle, szkło dekoracyjne
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy