Jakie okna PCV wybrać i na co zwracać uwagę

Branżowe fora pełne są różnych głosów dotyczących kryteriów doboru okien PCV. I choć – jak to zazwyczaj bywa – ile ludzi, tyle opinii, to pewne kwestie podnoszone są niemal zawsze. Dotyczą one przede wszystkim energooszczędności stolarki okiennej – tematu, który jest zresztą częścią większego, ogólnego trendu związanego z poszanowaniem zasobów naturalnych i dążeniem do wyeliminowania strat ciepła z budynku. O tym, że ten aspekt doboru okien PCV (do bloku i do domu) jest bardzo ważny, nie trzeba dziś nikogo przekonywać, zwłaszcza zimą, gdy straty energii grzewczej spowodowane nieszczelną stolarką poważnie nadwyrężają domowy budżet.

– Oferowane przez nas okna Premium bluENERGY, które powstają w oparciu o profile Salamander oraz okna bluSYNEGO, które bazują na profilach REHAU to rozwiązania tworzone z myślą o tych klientach, dla których słowo „energooszczędność” nie jest tylko pustym sloganem marketingowym. Doskonałe parametry efektywności energetycznej (Uw=0,76 W/m²K) oraz starannie opracowane rozwiązania konstrukcyjne, jak głębokie osadzenie szyb czy zastosowanie uszczelek poprawiających izolacyjność termiczną, sprawiają, że okna te spełniają surowe wymogi Instytutu Domów Pasywnych. W przypadku okien bluENERGY nie tylko sam wyrób końcowy jest energooszczędny, ale także zrównoważona technologia jego produkcji. To autorska technologia Abakus IRMC Production®, bazująca na bezpiecznym i ekologicznym surowcu, który w całości podlega recyclingowi – wyjaśnia Kamil Grodecki, prezes Abakus Okna S.A.

fot. Abakus Okna | Okno bluENERGY (po lewej) i bluSYNEGO.

Obie linie produktów tworzone są z myślą o tych użytkownikach, którzy oprócz rygorystycznych wymagań związanych z parametrami efektywności energetycznej, podczas doboru okien PCV biorą jeszcze pod uwagę kwestie ponadprzeciętnej wytrzymałości i bezpieczeństwa.

– Aby uzyskać doskonałe parametry okien w tym zakresie, stosowane są w nich dodatkowe wzmocnienia ze stali o grubości 2 mm, usztywniające profile ram i skrzydeł. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom konstrukcyjnym, okna nie tylko doskonale chronią nawet przed najsilniejszym wiatrem, ale i zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa w toku eksploatacji, zwłaszcza w wersji z bezpieczną szybą i systemem REHAU Smart Guard w oknach bluSYNEGO. Nie przez przypadek takie okna PCV do domu wybierają najczęściej rodziny z małymi dziećmi, dla których w kwestiach bezpieczeństwa i komfortu przebywania w budynku nie ma żadnych kompromisów – mówi Kamil Grodecki.

Rozwiązaniem, które dodatkowo zwiększa poczucie bezpieczeństwa domowników, jest niemal niewidoczny, wbudowany w górną ościeżnicę okna wspomniany moduł Smart Guard z inteligentnymi czujnikami. Jeśli w odległości 20 cm od okna czujniki zarejestrują ruch, zostaną uruchomione migające światła LED, które na potencjalnego włamywacza powinny zadziałać odstraszająco. Jeśli jednak intruz nie wycofa się, uruchomiony zostanie alarm o wysokim natężeniu akustycznym.

Zastanawiając się, jakie okna PCV wybrać, warto też uwzględnić izolacyjność akustyczną, zwłaszcza jeśli kupujemy stolarkę np. do bloku, który zlokalizowany jest w pobliżu ruchliwej ulicy.

Uszczelki zastosowane w systemach bluENERGY i bluSYNEGO nie tylko podnoszą parametry cieplne okien PCV, ale także akustyczne. Są to zgrzewane w narożu dwie uszczelki oporowe i jedna uszczelka środkowa, które gwarantują, że dom/mieszkanie – niezależnie od tego, gdzie się znajduje – będzie przestrzenią komfortu i relaksu.

fot. Abakus Okna | Skrzydło bluENERGY (po lewej) i bluSYNEGO.

Design – czy kierować się nim przy wyborze okien PCV?

Energooszczędność, bezpieczeństwo, odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne – to z pewnością istotne dla inwestorów kwestie. Jednak warto pamiętać również o innych aspektach, podejmując decyzję o wyborze okien PCV. Dla wielu z nas równie ogromne znaczenie ma przecież estetyka. O ile kupując okna PCV do bloku, często ograniczenia (dotyczące np. koloru) narzucone są odgórnie przez wspólnotę mieszkaniową czy zarząd spółdzielni, o tyle okna PCV do domu jednorodzinnego dają już większe pole manewru.

– Jesteśmy świadomi faktu, że w XXI wieku najwyższe parametry techniczne nie mogą wymuszać najmniejszych ustępstw na rzecz designu. Dlatego obie linie okien oferowane są w rozbudowanej gamie kolorystycznej – od szalenie popularnych antracytów, poprzez różne warianty drewnopodobne, na nietypowych odcieniach kończąc, jak np. czerwony, ciemnozielony czy stalowo niebieski – mówi Kamil Grodecki.

Duży potencjał aranżacyjny otwiera też możliwość doboru klamek, spójnych wizualnie z estetyką każdego wnętrza.

Wybierając okna PCV bluENERGY lub bluSYNEGO, do dyspozycji mamy różne odcienie eleganckich i ponadczasowych klamek Roto Line Secustic, które dobrze wpiszą się we wnętrza klasyczne, jak i minimalistyczne. Dostępne w wersji bez kluczyka lub z kluczykiem, klamki mają ergonomiczny kształt, a oprócz intrygujących, przykuwających wzrok kolorów (jak np. złoto, srebro, tytan czy oliwka), do wyboru są również bardziej neutralne rozwiązania, jak tradycyjna biel.

fot. Abakus Okna

Skuteczne zabezpieczenie przed włamaniem zapewnia mechanizm samoblokujący, który zastosowano w klamkach. Utrudnia on przesunięcie okucia okiennego od zewnątrz, a zarazem gwarantuje w pełni funkcjonalne użytkowanie od wewnątrz. Ponadto przekręceniu klamki z pozycji zamkniętej do uchylnej towarzyszy charakterystyczny klik, który jest sygnałem bezpieczeństwa informującym domowników o tym, że mechanizm samozabezpieczający został zatrzaśnięty.

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne i uchylno-przesuwne

Właściciele nieruchomości z tarasem, którzy jakość uznają za najistotniejsze kryterium doboru okien PCV, w ofercie firmy Abakus Okna S.A. zaopatrzyć się też mogą w drzwi tarasowe (zarówno podnoszono-przesuwne HS, jak i uchylno-przesuwne PSK). Wykonywane są one w różnych systemach – w tym także w wersjach Premium bluENERGY i bluSYNEGO. Atutem zakupu stolarki okiennej i tarasowej z jednej ręki jest nie tylko doskonała jakość i świetne parametry termiczne i akustyczne, ale również możliwość zachowania we wnętrzu i na zewnątrz spójności wizualnej i wzorniczej.

fot. Abakus Okna

Odpowiadając sobie na pytanie, jakie okna PCV wybrać, warto uwzględnić jednocześnie więcej aspektów niż tylko współczynnik efektywności energetycznej, choć w dobie kryzysu klimatycznego i drożejącej energii grzewczej ma to bez wątpienia ogromne znaczenie. Podejmując decyzję o wyborze okien PCV, weźmy też pod uwagę miejsce zamieszkania, dokładniej zaś – czy często na danym obszarze występują duże wiatry, jakie jest natężenie hałasu, a nawet – na ile bezpieczna jest dana dzielnica. Producenci w swoich wyrobach stosują przeróżne rozwiązania mające na celu poprawę akustyki wnętrza czy zabezpieczenia przed wiatrem lub włamaniem, co pozwoli wybrać okna PCV precyzyjnie odpowiadające na indywidualne potrzeby. Przykładem tego, jak daleko sięgają innowacje, mogą też być wspomniane już okna PCV bluSYNEGO. W przypadku profili białych nieokleinowanych zastosowano rewolucyjną technologię HDF (High Definition Finishing), przez co są one niezwykle gładkie i wysoce odporne na zabrudzenia, a ponadto łatwiej je utrzymać w czystości – czego trudno nie docenić, mieszkając, w bloku czy domu leżącym obok dużej arterii lub w domu zlokalizowanym w pobliżu wysokich drzew.

I na koniec jeszcze jedna kwestia, która wcale nie jest najmniej ważna. Choć czasem kwestionujemy fakt, że produkty „markowe” są lepsze od „niemarkowych”, to jednak w przypadku stolarki okiennej warto tę wątpliwość na chwilę zawiesić. Wieloletnie doświadczenie, współpraca z renomowanymi dostawcami komponentów, certyfikaty, aprobaty techniczne, zgodność z normami, a także – przyznawane w konkursach branżowych nagrody i wyróżnienia – to te elementy gwarantują nienaganną jakość wyrobu końcowego w branży, w której na pozycję pracuje się przez lata. Warto właśnie na taką jakość stawiać.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.abakus-okna.com.pl

00-807 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 100, woj. mazowieckie
tel. +48 85 713 09 70,