Jakie okna dachowe wybrać?
Inwestując w okna dachowe, wybierajmy przede wszystkim okna znanych i sprawdzonych marek, jak FAKRO czy VELUX. Są to wysokiej klasy okna energooszczędne, trzyszybowe o niskim współczynniku przenikania ciepła – ok. 0,5W/m2K. W ofercie producentów znajdziemy zarówno okna drewniane, jak i nowoczesne okna z PCV dedykowane na każdy rodzaj dachu i pokrycia dachowego – z dachówką profilowaną i płaską.

Jednym z polecanych modeli okien dachowych są okna FTP-V U4 marki FAKRO. To drewniane (dwukrotnie lakierowane drewno sosnowe) okna trzyszybowe o bardzo dobrym współczynniku przenikania ciepła, który dla szyby wynosi: 0,7W/m2K, a dla całego okna – 1,1W/m2K. Tak niski współczynnik U zapewnia przede wszystkim superenergooszczędny pakiet szybowy dwukomorowy U4, który składa się z trzech szyb hartowanych ze szkła emisyjnego o grubości 4mm. Przestrzenie między szybami wypełnione zostały gazem szlachetnym – argonem, który ma bardzo dobre właściwości izolacyjne. Poczwórny system uszczelnienia zapobiega przedostawaniu się zimnego powietrza do wnętrza budynku i ucieczkom ciepła na zewnątrz. Przy szczelnie zamkniętym oknie odpowiednią ilość powietrza w pomieszczeniu zapewnia automatyczny nawiewnik V40P.

 

źródło: Internet

Marka VELUX poleca okna dachowe GGL 3066 – trzyszybowe okna obrotowe z sosny klejonej warstwowo z górnym systemem otwierania i systemem wentylacji. Energooszczędne okna trzyszybowe GGL 3066 to nowość w ofercie firmy VELUX. Innowacyjna konstrukcja ThermoTechnology™ z dodatkową uszczelką zapewnia bardzo dobre właściwości izolacyjne i najlepszą – 4 klasę szczelności okna. Trzyszybowy pakiet tworzą: bezpieczna laminowana szyba wewnętrzna o klasie P2A oraz zewnętrzna szyba hartowana. Współczynnik U przenikania ciepła dla szyby wynosi 0,5W/m2K, a dla okna 1,0W/m2K i jest to jeden z najlepszych wyników wśród okien na polskim rynku.

Nawet najlepsze okna energooszczędne mogą nie zapewnić nam wystarczającego komfortu cieplnego, jeśli nie zadbamy o ich prawidłowy montaż. Odpowiednio wykonany powinien całkowicie wyeliminować mostki termiczne i zagwarantować wysoką szczelność oraz izolację przed zimnem. Dlatego dla energooszczędnych okien dachowych wykonuje się najczęściej ciepły montaż.

Jak prawidłowo wykonać ciepły montaż okien?
Ciepły montaż okien różni się od tradycyjnego tym, że wykonuje się go w warstwie ocieplenia. Dla zachowania lepszej izolacyjności – nie tylko przed zimnem, ale także przed wilgocią, producenci zalecają zastosowanie specjalnych ciepłych kołnierzy.

 

źródło: Internet

Firma FAKRO poleca pakiet kołnierzy izolacyjnych XDK, który obejmuje: zestaw izolacyjny XDP oraz kołnierz paroszczelny XDS. Zestaw XDP składa się z kołnierza paroprzepuszczalnego wykonanego z membrany bardzo wysokiej jakości oraz materiału izolacyjnego w postaci impregnowanej naturalnej wełny owczej. Kołnierz łączy okno dachowe z folią stosowaną w konstrukcji dachu oraz chroni materiał termoizolacyjny przed zawilgoceniem. Montuje się go bezpośrednio na łaty, niezależnie od ich grubości i zastosowanych między nimi odległości, co umożliwiają specjalne boki kołnierza. Wełna owcza izoluje okno, a dzięki temu, że jest produktem w pełni naturalnym, bezzapachowym i antyalergicznym, jest przyjazna dla użytkownika oraz montażysty – nie podrażnia skóry i oczu (w przeciwieństwie do np. wełny szklanej, która kruszy się i pyli). Ponadto wełna owcza jest łatwa w formowaniu i idealnie dopasowuje się do każdej przestrzeni.
Drugą część zestawu stanowi kołnierz paroszczelny XDS, który służy do wykonania izolacji paroszczelnej wokół okna dachowego i zabezpieczenia wełny mineralnej przed zawilgoceniem. Stanowi on trwałe i szczelne połączenie folii paroszczelnej od strony pomieszczenia z oknem dachowym. Kołnierze izolacyjne XDK marki FAKRO zapewniają wysoką jakość montażu, szczelność oraz energooszczędność i trwałość okna.

Dla okien energooszczędnych marki VELUX producent dedykuje ciepły montaż z użyciem izolacji BDX. W skład tego systemu wchodzi:
- rama izolacyjna BDX z dwuwarstwowego polietylenu o dwóch poziomach twardości, dająca idealne dopasowanie do okna i konstrukcji dachu, a także skuteczne ocieplenie zewnętrznej powierzchni okna;
- wokółokienna izolacja BFX z plisowanej włókniny polipropylenowej, którą łatwo dopasować do okna i łat, zapewniająca szczelność przed wilgocią i wiatrem oraz odpowiednią wentylację niższych warstw dachu;
- teleskopowa rynna odwadniająca;
- wokółokienna paroizolacja BBX, która tworzy szczelne i trwałe połączenie okna z paroizolacją pomieszczenia i ochronę przed wilgocią z wewnątrz (folia wzmocniona w narożnikach jest zintegrowana ze specjalnym profilem uszczelniającym);
- prefabrykowane wnęki okienne LSB – są to kształtowane elementy wykonane z dwuwarstwowego spienionego PVC o grubości 10mm umieszczone powyżej i poniżej okna zapewniające więcej miejsca na izolację termiczną w miejscu połączenia okna z dachem.

Firma VELUX zwraca również uwagę na to, że ważny jest nie tylko rodzaj montażu, ale także głębokość osadzenia okna w połaci dachu. Dlatego producent zaleca obniżony montaż okien dachowych, tj. 4 cm głębiej w konstrukcji dachu. Dzięki temu rozwiązaniu zapewniamy lepsze parametry izolacyjne okna i jeszcze mniejsze straty ciepła. Obniżony ciepły montaż okien dachowych wpływa znacząco również na ich trwałość i żywotność, ponieważ stanowi doskonałe zabezpieczenie przed wilgocią z zewnątrz. Ponadto, liczą się także względy estetyczne – przy obniżonym montażu łatwiej jest wkomponować okno w dach (szczególnie w przypadku płaskich dachówek) i osiągnąć tym samym atrakcyjny wygląd dachu.

Przy ciepłym montażu okien dachowych nie należy zapominać również o odpowiednim montażu szpalet. Dolna szpaleta powinna być ułożona prostopadle do podłogi, a z kolei górna – równolegle, co zagwarantuje nam odpowiednią cyrkulację powietrza wokół okna.

Ciepły montaż okien – jakie koszty?
Koszt okna takich marek jak FAKRO czy VELUX wynosi od 1 do 4 tys. złotych. Kołnierz to dodatkowe 200-300 złotych. Do tego doliczyć należy koszt usługi montażu. Warto jednak wydać więcej na etapie inwestycyjnym, aby w przyszłości – w trakcie użytkowania okien sporo zaoszczędzić oraz zapewnić sobie optymalny komfort cieplny w domu. Dobrej jakości okna energooszczędne i prawidłowy montaż gwarantują brak strat ciepła, a tym samym znacznie niższe rachunki za ogrzewanie.

 

okna trzyszybowe

źródło: Internet

Energooszczędne okna dachowe marek VELUX i FAKRO znajdziemy w sklepie dachoweokna.pl. Szeroka oferta okien drewnianych i PCV dedykowana jest domom energooszczędnym, pasywnym oraz wszędzie tam, gdzie wymagana jest poprawa efektywności cieplnej budynku. Sklep dachoweokna.pl oferuje nie tylko sprzedaż i transport okien, ale także usługę montażu. Ciepły montaż wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego warto go zlecić profesjonalnej ekipie – jak fachowcom z firmy dachoweokna.pl. Dzięki temu klient otrzymuje kompleksową usługę, gwarancję jakości oraz pełen komfort użytkowania okien.

Sklep energooszczędneokna.pl działa na rynku od 2004 roku. Asortyment obejmuje okna dachowe, fasadowe, oddymiające, wyłazy, rolety dekoracyjne i zewnętrzne, a także schody strychowe i stacjonarne, drzwi kolankowe, automatykę dla domów inteligentnych oraz materiały ociepleniowe i akcesoria montażowe. Dzięki zróżnicowanej ofercie każdy znajdzie tu coś dla siebie – zarówno produkty klasy premium, jak i tańsze, ale dobre jakościowo rozwiązania.

Energooszczędne okna trzyszybowe znajdziesz na stronie: www.dachoweokna.pl

40-599 Katowice, ul. Żeliwna 36, woj. śląskie
tel. +48 32 720 69 22, +48 690 099 690,