Zaprawa tynkarska izolująca cieplnie Polytech Therm

Ocieplanie murów jednowarstwowych – system naprawczy

Zaprawa izolująca cieplnie Polytech Therm, proponowana przez Centrum Budowlane AKCES, zwiększa izolacyjność cieplną murów i jednocześnie nie ogranicza ich paraprzepuszczalności.

W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskują mury jednowarstwowe, tj. mury wznoszone z betonu komórkowego o grubości 36 cm, ceramiki poryzowanej o grubości 38 lub 44 cm. Projektanci sugerują takie rozwiązanie ze względu na dobrą paroprzepuszczalność i łatwość montażu. W przeciwieństwie do murów dwuwarstwowych, gdzie mur jest ocieplony, a jednocześnie uszczelniony płytami styropianu, w murach jednowarstwowych para wodna i wilgoć technologiczna może bez większych przeszkód wydostawać się na zewnątrz budynku. Mur „oddycha”, co w pewnym stopniu ogranicza możliwość tworzenia się pleśni i grzybów wewnątrz pomieszczeń. Posiada ponadto większą pojemność cieplną, co pozwala na łatwiejszą stabilizację temperatury wewnątrz pomieszczeń (poprawia bezwładność cieplną).

Analizując koszty, rozwiązanie to jest porównywalne w zestawieniu z powszechnie stosowanymi murami dwuwarstwowymi (np. mur z pustaków ceramicznych typu MAX + ocieplenie płytami styropianu). Świadomi inwestorzy często decydują się jednak na wybór właśnie muru jednowarstwowego ze względu na jego późniejsze, niewątpliwe zalety.

 

zaprawy-tynkarskie-izolujace-cieplnie-1.jpg fot. Centrum Budowlane Akces

W praktyce zdarza się jednak, że na etapie wznoszenia muru jednowarstwowego wysokie wymogi co do precyzji wykonania m.in. odpowiedniej szerokości fug oraz szczelności piórowpustu nie zostają zachowane. W efekcie powoduje to znaczne pogorszenie się współczynnika przenikania ciepła „U” dla całego muru. Tym samym staje się oczywiste, że izolacyjność cieplna muru nie jest wystarczająca.

Najczęstszym sposobem poprawy izolacyjności cieplnej i szczelności na przenikanie powietrza takiego muru, wybieranym przez praktyków, jest wykonanie jego docieplenia poprzez przyklejenie cienkiej płyty styropianu (ok. 5 cm). Takie rozwiązanie rzeczywiście poprawia izolacyjność, jednak jednocześnie powoduje zamknięcie drogi naturalnego przenikania pary wodnej i wilgoci. Po takiej modernizacji, mur jednowarstwowy traci swoje główne walory i staje się w zasadzie murem dwuwarstwowym. Rozwiązanie to nie jest więc uzasadnione ani technicznie, ani ekonomicznie.

Inwestor ma jednak alternatywę. W razie konieczności docieplenia muru jednowarstwowego może on zastosować „ciepłą” zaprawę tynkarską na bazie styropianu. Tynk taki zapewnia potrzebną poprawę izolacyjności cieplnej muru i jednocześnie zachowuje jego dobrą paroprzepuszczalność, czyli zapewnia możliwość tzw. „oddychania”.
Przykładowo, jeśli wzniesiono mur jednowarstwowy o grubości 44 cm i konieczne jest jego docieplenie, można zastosować np. zaprawę tynkarską Polytech Therm izolującą cieplnie o zalecanej grubości od 2 cm -5 cm.

 

zaprawy-tynkarskie-izolujace-cieplnie-3.jpgfot. Centrum Budowlane Akces

Ważne jest, by wykończyć tynk izolacyjny wyprawą tynkarską, która, tak jak on, również jest wysokoparoprzepuszczalna. Zalecane jest również stosowanie paroprzepuszczalnej farby elewacyjnej.

Warto wziąć pod uwagę fakt, że docieplenie za pomocą zaprawy tynkarskiej pozwala wyeliminować ryzyko powstania mostków termicznych, które pojawiają się zazwyczaj na łączeniu płyt izolacyjnych, przy zastosowaniu tradycyjnej metody z płytami styropianu. Znika także obawa, że po kilku latach na elewacji będą widoczne obrysy płyt izolacyjnych.

Ile zapłacimy za takie rozwiązanie? Przykładowo, koszt materiału i wykonania docieplenia zaprawą tynkarską Polytech Therm wraz z klejem, siatką i wyprawą tynkarską jest niższy od kosztu materiału i wykonania docieplenia płytami izolacyjnymi typu styropian. Wykonanie tynku przez tynkarza np. agregatem tynkarskim jest dużo łatwiejsze i zajmuje mniej czasu, ponadto nie powstają odpady po docinaniu płyt.

Tynk izolujący cieplnie np. Polytech Therm może okazać się także dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie można ingerować w elewację zewnętrzną (np. w zabytkowych obiektach). W tym przypadku mury dociepla się od wewnątrz, aplikując odpowiednią warstwę tynku.

 

zaprawy-tynkarskie-izolujace-cieplnie-2.jpgfot. Centrum Budowlane Akces

Podsumowując, użycie tynku termoizolacyjnego jest alternatywą, wartą szczególnego przemyślenia, zarówno ze względu na koszty, estetykę, jak i komfort użytkowania przyszłych mieszkańców budynku.

Zaprawa tynkarska Polytech Therm izolująca cieplnie:

 

tabela-akces.jpg

Ze szczegółową ofertą firmy AKCES można zapoznać się na stronie: www.akces.info.pl

 

 

43-502 Czechowice Dziedzice, ul. Zielona 11, woj. śląskie
tel. 322146450, 693410380,


Liczba odwiedzin: 1366 | Data publikacji: 2013-09-30

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


19.04.2017 | Agregaty
Czasy, w których kreatywni majsterkowicze remontowali i...
Bezpośredni i stały kontakt z klientem to...
10.06.2019 | Chemia budowlana
Klej do płytek gresowych i ceramicznych Kerami,...
09.06.2021 | Chemia budowlana
Problemy z mocowaniem płytek na tradycyjne kleje...
25.05.2018 | Chemia budowlana
Jeśli zamieszkujesz stary dom, musisz liczyć się...
10.06.2021 | Izolacje
Wiedza o cechach technicznych materiałów budowlanych to...
21.04.2021 | Domy drewniane
Doskonale znane w surowym klimacie Skandynawii i...
28.02.2019 | Beton komórkowy
Pianobeton jest znanym materiałem budowlanym, a liczba...
08.11.2018 | Domy drewniane
W Polsce coraz bardziej popularne są domy...
18.09.2018 | Domy drewniane
W Polsce, gdzie sezon grzewczy trwa około...
27.11.2017 | Składy budowlane
Co jest dziś motorem napędowym dla rozwoju...
Od 1 stycznia 2017 roku został wdrożony...
12.09.2014 | Termoizolacja
W związku z rosnącymi cenami energii właściciele...
13.08.2014 | Beton komórkowy
Budowa domu to duże wyzwanie – podczas...
Co otrzymamy, gdy ambitny producent połączy w...
16.11.2020 | Izolacje
Energooszczędny, cienki, lekki, elegancki i łatwy w...
08.01.2015 | Systemy budowlane
Elementy suchej zabudowy swoją popularność na rynku...
Jak zbudować samodzielnie dom jednorodzinny w ekspresowym...
płytki klinkierowe
Płytki klinkierowe elewacyjne to rozwiązanie, którego popularność...
Ekologia, energooszczędność, wytrzymałość – materiały budowlane dziś,...
17.07.2017 | Domy drewniane
Domy drewniane przeżywają obecnie swój renesans. Inwestorzy...
Rynek budowlany ewoluuje w tempie błyskawicznym i...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. łódzkie
woj. śląskie
woj. śląskie
woj. łódzkie
woj. śląskie
woj. pomorskie
woj. śląskie
woj. śląskie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. małopolskie
woj. pomorskie

Słowa kluczowe: ocieplanie murów jednowarstwowych, zaprawa tynkarska, zaprawy tynkarskie, zaprawy izolujące cieplnie, izolacyjność cieplna murów, tynk izolujący, tynk izolujący cieplnie, tynk termoizolacyjny, tynki termoizolacyjne, czym ocieplić budynek, jak ocieplić budynek, czym ocieplić mur jednowarstwowy, jak ocieplić mur jednowarstwowy
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy