Nie każda cegła na schody!
Tradycyjne i naturalne materiały, nawet najpiękniejsze, czasem po prostu są zbyt mało trwałe, aby móc je wykorzystać do realizacji każdego budowlanego zadania. Dotyczy to na przykład schodów zewnętrznych, które wyglądają bardzo atrakcyjnie, gdy obłożone są cegłą. Jednak eksperci przestrzegają przed tego typu rozwiązaniem.
– Jak dowodzi doświadczenie, jest to dosyć ryzykowne, a zwykła ceramiczna cegła budowlana nie bardzo się nadaje jako materiał budowlany na schody – komentuje Robert Świerżewski. – Ze względu na swoje parametry techniczne ulega często rozwarstwieniu, kruszeniu i tzw. lasowaniu, czyli niszczeniu struktury w kontakcie z wodą – dodaje.
To samo dotyczy starych rozbiórkowych cegieł, mimo iż wydaje się, że skoro przeleżały w ścianie dwieście lat, to można je położyć na taras czy schody i spokojnie poleżą jeszcze przynajmniej pięćdziesiąt lat. Niestety praktyka pokazuje, że często jest inaczej.
– Niczym niezabezpieczona cegła szybko ulega niszczeniu. Dlatego często stosuje się odpowiednie środki do konserwacji, co daje niezłe efekty, jednak dość dużym kosztem – mówi Robert Świerżewski. – Takie preparaty są dość drogie, poza tym trzeba co jakiś czas ponownie zabezpieczać powierzchnię, co wymaga oczywiście pewnych nakładów pracy – dodaje.
Pełna cegła ma jeszcze jedną wadę. Jest mianowicie materiałem ciężkim i powoduje znaczne obciążenie konstrukcji schodów. Oczywiście możemy całe schody wymurować z cegły, co rozwiąże problem obciążenia schodów, ale za to radykalnie zwiększy koszt materiału i wykonania.

 

płytki cementowe na schody płytki cementowe na schodyfot. Elkamino Dom

 

Cegła klinkierowa na schody
Schody jako jeden z najważniejszych elementów domu, zarówno pod względem jego funkcjonalności, jak również estetyki, są często wykonywane lub obkładane naturalnymi materiałami.
– Konstrukcja schodów jest zazwyczaj dokładnie opisana w projekcie domu. Przy schodach zewnętrznych stosuje się konstrukcję żelbetonową, a samo wykonanie zlecamy fachowcom. I już na tym etapie należałoby podjąć decyzję co do rodzaju materiału, którym schody będą wykończone. Wiąże się to z grubością podłóg, które powinny być na tej samej wysokości co powierzchnia ostatniego schodka, aby nie tworzyć niepotrzebnych, utrudniających chodzenie progów – radzi Robert Świerżewski.
Jeśli chcemy cieszyć się urokiem ceglanych schodów, a jednocześnie wyeliminować wszystkie problemy, jakie nastręczać może np. stara cegła rozbiórkowa, warto zdecydować się na inne rozwiązanie. Jedną z możliwości może być wybór cegły klinkierowej, która ma zdecydowanie lepsze parametry. Jest też zazwyczaj odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, spełnia także wymagania dotyczące ścieralności, może więc być użytkowana przez wiele lat.
Jednak na tym możliwości się nie kończą…

 

cegła klinkierowa na schodyfot. Elkamino Dom

 

Płytki cementowe na schody, czyli efekt „starej cegły”
Często wykorzystywanym sposobem na uzyskanie efektu ceglanej powierzchni jest też zastosowanie płytek o podobnej lub takiej samej fakturze jak cegła. Mogą to być płytki ceramiczne, klinkierowe bądź np. cementowe, przy czym ciekawe efekty dają szczególnie ostatnie z wymienionych.
Płytki cementowe (np. w stylu „stara cegła”, dostępne w ofercie Elkamino Dom) są znakomitym rozwiązaniem jeżeli chodzi o uzyskanie rustykalnego efektu starej, podniszczonej powierzchni. Poza tym można je także zastosować do wykończenia wnętrz, nadając aranżacjom ciekawą i niebanalną stylistykę.
Jakie są zalety płytek cementowych poza ciekawym wyglądem?
– Przede wszystkim nie mają wad użytkowych starych cegieł, mają też małą grubość, co jest szczególnie istotne w mieszkaniu, gdzie zazwyczaj brakuje miejsca na grube płytki (nie mówiąc już o pełnej cegle). Ponadto pozwalają także uzyskać strukturę powierzchni o większej przyczepności, co w przypadku schodów ma duże znaczenie zwłaszcza w zimie, kiedy oblodzone stopnie grożą wypadkiem – podkreśla Robert Świerżewski.

 

schody ze starej cegły schody ze starej cegłyfot. Elkamino Dom

 

Układanie płytek cementowych
Układanie wybranych płytek należy rozpocząć od przygotowania podłoża, które powinno być czyste, suche i wolne od wszelkich pozostałości po innych pracach np. resztek farb, tynków itp. Należy także usunąć luźne, słabo związane lub zwietrzałe części podłoża.
– Kolejna sprawa to gruntowanie podłoża. Jest to ważny zabieg, niestety przez niektórych lekceważony. Tymczasem poza tym, że grunt wiąże wszystkie drobne luźne części i utwardza powierzchnię, to przy bardzo suchych podłożach zabezpiecza klej przed zbyt szybką utratą wody, a tym samym pozwala na lepsze związanie płytki z podłożem. Przy czym nie jest to czynność ani pracochłonna, ani kosztowna – informuje Robert Świerżewski.
Samo klejenie należy również wykonać bardzo starannie, ponieważ schody są miejscem zazwyczaj mocno eksploatowanym, przez co za każdy błąd i niedociągnięcie zazwyczaj szybko trzeba zapłacić. Należy zwrócić uwagę na dokładne rozprowadzenie kleju na płytce, jak również na podłożu. Po ułożeniu płytek pozostaje wykonanie spoiny i zaimpregnowanie powierzchni.
– Aby móc wygodnie chodzić i łatwo pielęgnować nasze nowe schody, najlepiej jest spoinę położyć niemal równo z powierzchnią płytki, co jest oczywiście także kwestią gustu – mówi Robert Świerżewski.
Zabezpieczenie płytek jest ostatnim, niemniej jednak bardzo ważnym etapem prac. Zastosowanie odpowiedniego środka pozwoli na uchronienie płytek od ewentualnego zabrudzenia trudno usuwalnymi substancjami.

Ze szczegółową ofertą płytek cementowych i gipsowych Elkamino Dom można zapoznać się na stronie: www.elkaminodom.pl

 

05-822 Milanówek, ul. Średnia 33, woj. mazowieckie
tel. 468 564 040, 509 477 770,