Bloczki elewacyjne – dlaczego warto?
Naturalne materiały elewacyjne, jak drewno czy kamień mają tę zaletę, że są zawsze atrakcyjne, niezależnie od zmieniających się mód i upodobań. Jednak nierzadko (co dotyczy zwłaszcza drewna) wymagają również licznych praco- i czasochłonnych zabiegów konserwacyjnych. Warto więc przy wyborze materiału na elewację obok walorów estetycznych uwzględnić również taki czynnik, jak trwałość samego materiału – im mniej zabiegów renowacyjnych od nas wymaga, tym lepiej.
Wszystkie powyższe wytyczne z powodzeniem spełniają betonowe bloczki elewacyjne TOM firmy Joniec. Dzięki charakterystycznej powierzchni łupanej, imitującej naturalny piaskowiec, nadają elewacji niepowtarzalnego wyglądu. Proces produkcji Vibro Technology, będący gwarancją najwyższej jakości, zapewnia również wieloletnią trwałość materiału i pozwala uniknąć kosztów związanych z koniecznością regularnego malowania i renowacji ścian zewnętrznych. Bloczki cechują się ponadto wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia, jak również na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.
Łatwość układania bloczków znacząco upraszcza i przyspiesza czas budowy. Elementy nadprożowe i bloczki narożne ułatwiają ponadto wykończenie trudnych załamań i wgłębień.

 

betonowe bloczki elewacyjnefot. Joniec

 

Elewacyjne bloczki betonowe – faktura i wygląd skały łupanej
Niepowtarzalne łupane faktury bloczków uzyskiwane są w obróbce Splitting Technology. Dodatkowe możliwości architektoniczne i aranżacyjne stwarzają także różne dostępne kolory: piaskowy, stalowy, piryt, vera i cytryn . Dzięki temu nie ma trudności z dobraniem takiego wykończenia, które harmonijnie wpisze się w otoczenie.
Oferowane przez firmę Joniec bloczki elewacyjne TOM dostępne są w czterech wariantach: bloczek łupany jednostronnie TOM 20 o wymiarach 390/195/190 (długość, szerokość, wysokość); TOM 10 – również łupany jednostronnie – o wymiarach 390/95/190; bloczek łupany narożny TOM N20 (wymiary: 390/195/190) oraz bloczek nadprożowy TOM U20 (wymiary190/195/190).

 

elewacyjne bloczki betonowe elewacja z bloczków betonowychfot. Joniec

 

Elewacja domu, garażu i obiektów użyteczności publicznej
Bloczki elewacyjne TOM firmy Joniec doskonale sprawdzają się jako ostatnia warstwa ściany trójwarstwowej. Są chętnie stosowane zarówno w budownictwie mieszkaniowym (domki jednorodzinne, wielorodzinne), jak i w budownictwie przemysłowym (elewacje budynków biurowych, ściany budynków użyteczności publicznej ). Można je również wykorzystać do budowy ścian garażu lub innych elementów przydomowej aranżacji.

 

betonowe bloczki jak piaskowiecfot. Joniec

 

Bloczki elewacyjne we wnętrzach
Bloczki elewacyjne dają szerokie pole do popisu tym, którzy cenią nieszablonowe rozwiązania aranżacyjne nie tylko na zewnątrz budynków. Produkt ten można na przykład śmiało wykorzystywać we wnętrzach domów i lokali, zyskując element dekoracyjny, który dzięki ciekawej fakturze nadaje przestrzeni charakteru i stylu.  
Zaletą takiego rozwiązania jest również fakt, że zbudowana przy pomocy bloczków ścianka działowa jest już z jednej strony wykończona, co znacznie obniża koszty remontu, a niepowtarzalna powierzchnia łupania sprawia, że osiągnięty efekt i wygląd ściany jest jedyny w swoim rodzaju.

 

rozkładanka przekrój muru z bloczków betonowychrys. Joniec

 

Układanie elewacji z bloczków betonowych
Aby elewacja wykonana z betonowych bloczków dobrze spełniała swoją funkcję wizytówki domu przez długi czas, należy też pamiętać, aby jej wykonanie zlecić fachowcom z odpowiednimi kwalifikacjami, którzy wykonają ją w oparciu o dokumentację techniczną budynku.
Pod murami budynku, niezależnie od zastosowanych materiałów, zawsze należy wykonać fundament ciągły, na pełną szerokość ściany, a na wykonaną już ławę położyć izolację poziomą. W trakcie układania poszczególnych warstw ściany ważnym elementem są kotwy, które zapewnią ścianie niezaburzony układ warstw.
Montaż elementów systemu TOM należy rozpocząć od naroży. Poprzez odpowiednie połączenie bloczków narożnych i prostych uzyskuje się przesunięcie pomiędzy poszczególnymi warstwami. Należy pamiętać o tym, aby w trakcie montażu każdą warstwę wyrównywać na zaprawie murarskiej. Po zakończeniu powyższych prac warto uszczelnić całość instalacji poprzez zafugowanie bloczków. Po wyczyszczeniu zabrudzeń i osuszeniu elewacji zalecane jest również nałożenie impregnatu, który sprawi, że efekt finalny będzie nie tylko piękny i estetyczny, ale również zachowa trwałość przez długie lata.

Ze szczegółową ofertą firmy Joniec można zapoznać się na stronie: www.joniec.pl

 

34-650 Tymbark, Tymbark 109, woj. małopolskie
tel. 18 332 53 90, 602 539 182,