Trwała, łatwa w utrzymaniu i samoodnawialna stal nierdzewna to rozwiązanie odpowiadające koncepcji zrównoważonego rozwoju. To materiał ekologiczny, ponieważ jest w 100% przetwarzalny i neutralny dla środowiska: w kontakcie z wodą i powietrzem nie powoduje wytrącania żadnych działających negatywnie na środowisko związków chemicznych. Doskonałe właściwości fizyczne stali nierdzewnej, takie jak niska rozszerzalność termiczna, wysoki współczynnik przewodzenia ciepła czy duża sprężystość pozwalają na niemal nieograniczone wykorzystanie tego materiału.

 

stal nierdzewna dla budownictwafot. Aperam

 

Stal nierdzewna – połączenie trwałości i ekonomiczności
Stal jest stopem żelaza i węgla. Stal nierdzewna jest stalą, która zawiera w swojej masie minimum 10,5% chromu i mniej niż 1,2% węgla. Chrom – najważniejszy dodatek stopowy – dzięki połączeniu z tlenem absorbowanym z powietrza lub/i z wody – wytwarza niewidoczną warstwę ochronną odporną na korozję, do tego naturalnie odnawialną. Taki skład sprawia, że pokrycia dachowe i elewacje ze stali nierdzewnej uważa się za jedne z najtrwalszych rozwiązań, odpornych na czynniki atmosferyczne. Stal nierdzewna bardzo dobrze sprawdza się nawet w górach – tam, gdzie konstrukcje muszą charakteryzować się szczególnie dużą odpornością na wiatr i śnieg.
Jest to jednocześnie rozwiązanie ekonomiczne – stabilność cen materiałów używanych do produkcji stali nierdzewnej oraz porównywalność kosztów obróbki i instalacji do innych tradycyjnie stosowanych metali zdecydowanie zwiększa jej konkurencyjność. W połączeniu z trwałością wyrobu oraz łatwością utrzymania i konserwacji wybór stali nierdzewnej na pokrycie dachowe lub elewację wydaje się być najrozsądniejszym z możliwych.

 

stal nierdzewna stal nierdzewna dla architekturyfot. Aperam

 

Pokrycia dachowe ze stali nierdzewnej Uginox
Pokrycia dachowe są najpowszechniejszym zastosowaniem dla stali nierdzewnej. Najbardziej popularnym materiałem dachowym jest patynująca stal nierdzewna UGINOX Patina. Jest to stal nierdzewna powlekana elektrolitycznie z obydwu stron bardzo cienką warstwą cyny (100%). Cyna tonuje naturalny połysk stali nierdzewnej, umożliwiając jej wtopienie się we wszystkie środowiska. Różne techniki pokryć dachowych: krycie „na rąbek stojący” czy krycie „na listwę” sprawdzają się w każdych warunkach i na każdych budowlach. Montowane na miejscu dachy z arkuszy stali nierdzewnej techniką „na rąbek stojący” doskonale pasują do współczesnych jak i do klasycznych stylów architektonicznych, podczas gdy krycie „na listwę” sprawdza się szczególnie przy renowacjach. Technika „na rąbek stojący” lepiej sprawdzi się w przypadku wypukłych powierzchni i złożonych kształtów, typu kopuły, stożki. Technika „na listwę” natomiast ułatwia wymianę elementów w przypadku potrzebnej naprawy.  W obu przypadkach bardzo łatwo zmniejszyć koszty przez użycie długich oraz lżejszych elementów, co zmniejsza liczbę poprzecznie łączonych rąbków i lutowań, zapewniając maksymalne zabezpieczenie przed działaniem warunków atmosferycznych.

 

stal nierdzewnafot. Aperam

 

Stal nierdzewna Uginox jako okładzina fasadowa
Coraz większą popularność zdobywają wykonane ze stali nierdzewnej elewacje i osłony przeciwsłoneczne. Pokrycia elewacyjne ze stali nierdzewnej odpowiadają w pełni oczekiwaniom projektantów i inwestorów, pozwalając na utrzymanie ciągłości elewacji w zgodzie z jej pozostałymi elementami oraz umożliwiając pokrycie całego budynku. Zastosowanie stali nierdzewnej zapewnia nie tylko świetne efekty wizualne, ale także akustyczne i termiczne. Dostępne są różne techniki wykonania elewacji ze stali nierdzewnej: elewacje z profili zimnowalcowanych, elementy elewacyjne z blachy profilowanej, kasetony czy płyty elewacyjne „Łuska”. Każda z tych technik ma swoje zalety, które warto wykorzystać w umiejętny sposób. Szeroka gama rozwiązań ze stali nierdzewnej w połączeniu z licznymi możliwościami wykończenia powierzchni umożliwia wybór, który gwarantuje trwałość konstrukcji. Profesjonalne doradztwo w zakresie doboru odpowiedniego gatunku stali, sposobu realizacji oraz odpowiedniej pielęgnacji, gwarantuje sukces każdego rozwiązania.

 

zastosowanie stali nierdzewnejfot. Aperam

Względnie nowym zastosowaniem stali nierdzewnej są osłony przeciwsłoneczne.  Montowane są na stałych lub ruchomych szynach, w pozycji pionowej, poziomej lub skośnie. Coraz częściej są stosowane ze względu na estetykę oraz zdolność filtracji światła. Osłony przeciwsłoneczne czynnie pomagają też w regulacji temperatury, co znacznie przyczynia się do komfortu użytkowania pomieszczeń szczególnie latem.

 

zastosowanie stali nierdzewnejfot. Aperam

 

Inne zastosowania stali nierdzewnej
Stal nierdzewna sprawdzi się zwłaszcza w środowisku o dużej wilgotności powietrza, czyli np. na basenach. Może zostać użyta do wyłożenia korpusu basenu, ale też do wykonania drabinek, desek do skakania do basenu, słupków startowych oraz systemów dystrybucji wody. Materiał ten stanowi bardzo ciekawą alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań. Mimo wyższego kosztu instalacji, zdecydowanie niższe koszty eksploatacji sprawiają, iż z upływem czasu całkowity koszt inwestycji ze stali nierdzewnej jest dużo niższy niż realizacja wykonana w technologii tradycyjnej. Co istotne, właściwości stali nierdzewnej i sposób jej montażu ograniczają rozwój bakterii, a dezynfekcja takich powierzchni jest zdecydowanie łatwiejsza. Zastosowania stali nierdzewnej Uginox przeznaczonej dla budownictwa i architektury są różnorodne i ograniczone jedynie wyobraźnią.

Szczegółowa oferta firmy Aperam dostępna jest na stronie www.uginox.com

 

41-103 Siemianowice Slaskie , ul. Henryka Krupanka 97 , woj. śląskie
tel. 32 76 36 116,