Firma Tom-Dom, jako doświadczony producent domów wprowadza obecnie na rynek Moduł Styrobetonowy przeznaczony zarówno do wznoszenia budynków od podstaw oraz wykańczania i modernizacji nieruchomości już istniejących w zakresie stawiania ścian działowych czy zagospodarowywaniu dużych powierzchni. Jednak najważniejszym zastosowaniem dla Modułu Styrobetonowego jest budownictwo energooszczędne i pasywne, ze względu na przenikalność cieplną na poziomie 0,14 kW/m2, w porównaniu z tradycyjną ścianą – 0,4 kW/m2.
 

dom prefabrykowany z modulow styrobetonowych fot. Liderbudowlany.pl

Moduł Styrobetonowy – szybko, tanio, ekologicznie
Prefabrykat MSB dzięki kilku podstawowym zaletom jest materiałem, generującym oszczędności zarówno po stronie inwestora jak i wykonawcy. Czas i pieniądze to dwa najważniejsze wnioski, które nasuwają się po zapoznaniu z jego zaletami. O bezkonkurencyjnych danych w kwestii przenikalności cieplnej już wspominaliśmy. Jednak Moduł Styrobetonowy cechuje przede wszystkim szybkość i łatwość montażu a zarazem niska cena. Jest on o połowę tańszy od tradycyjnej ściany. Postawienie 240 m2 ściany zajmie wykonawcy tylko 3 dni i będzie o 14 tyś. złotych tańsze. Średnio gotowy dom z Modułu Styrobetonowego powinien powstać w ciągu sześciu tygodni.
Dodatkowo MSB jest wysoce wodo- i dźwiękoszczelny. Spełnia również wszelkie normy pożarowe. Jego przenikalność ogniowa określana jest na poziomie czterech godzin przy temperaturze 1000 st. C.
 

moduly styrobetonowefot. Liderbudowlany.pl

Prefabrykat sprawdzony „w boju”
Chociaż MSB jest na polskim rynku produktem nowym, to jego historia jest długa.
– Pomysł na Moduł Styrobetonowy pochodzi z zagranicy. W światowym budownictwie jest to materiał od wielu lat powszechny i zarazem sprawdzony – mówi Tomasz Dybalski, właściciel firmy Tom-Dom – Dlatego uważam, że grupa polskich inwestorów, która zdecyduje się na używanie tego materiału będzie się stale powiększać – dodaje.
Prefabrykat MSB składa się z trzech warstw. Dwie z nich, zewnętrzne to okładziny krzemianowo – wapienne pomiędzy, którymi znajduje się płyta betonowa z dodatkiem kulek styropianowych i niewielką ilością popiołów lotnych. Dzięki takiemu składowi produkt otrzymuje szczególne właściwości takie jak zmiana przenikalności wilgotności, zależna od zmian klimatycznych.

 

moduly styrobetonowefot. Liderbudowlany.pl

– W przypadku tego materiału odnotowujemy samoistny efekt regulacji wilgotności pomieszczenia w zależności od warunków pogodowych. Odpowiada to ekologicznemu trendowi w nowoczesnym budownictwie – mówi Tomasz Dybalski.
Koncepcja Modułu Styrobetonowego pozwala również na zastosowanie go w pomieszczeniach szczególnie narażonych na wilgoć. Jak wykazały badania każda tradycyjna ściana, aby spełniać warunek wodoszczelności wymaga dodatkowych okładzin. Jedynie MSB jest wysoce wodoodporny, dzięki zastosowanym wykończeniom.
 

moduly styrobetonowefot. Liderbudowlany.pl

Banalnie prosty montaż
Dzięki temu, że prefabrykat jest produktem modułowym, jego montaż jest nieskomplikowany. Budynek można posadowić zarówno na pełnej płycie betonowej jak i na fundamentach. Każda ściana składa się z warstwy wewnętrznej i zewnętrznej. Warstwy oddzielone są od siebie wełną mineralną, dla lepszej izolacyjności. Kluczowym momentem i początkiem procesu budowy jest wyprowadzenie wewnętrznych naroży oraz wewnętrznej warstwy ścian. Zamknięcie ścian warstwą zewnętrzną następuje w kolejnych etapach.
W związku z przyjętymi wymiarami modułów 150 x 610 x 3000 mm, po ich połączeniu w całość wypadkowa wytrzymałość muru jest 1,5 razy większa. Panele można łączyć przy pomocy metalowych kotw, uzyskując ściany o dużych gabarytach. 

 

moduly styrobetonowe montazfot. Liderbudowlany.pl

Moduły Styrobetonowe mogą być docinane na dowolną długość i szerokość. Składanie elementów jest szybkie, bez konieczności stosowania cementowego spoiwa. Mogą one również spełniać role nadproży, bez konieczności zbrojenia.
MSB redukuje do minimum obróbkę ścian „na gotowo”. Spoiny modułów wymagają zaciągnięcia zaprawą przy użyciu siatki, natomiast cały moduł dzięki zastosowaniu silikonowo-wapiennych okładzin nie wymaga gipsowania. Moduły mają gładką powierzchnię i nie pylą. Mogą być malowane, tapetowane lub pokrywane innymi materiałami wykończeniowymi. Można w nie wbijać kołki lub gwoździe. Punktowa wytrzymałość paneli wynosi 45 kg/cm2. Daje to możliwość wieszania na ścianach elementów dekoracyjnych i mebli. Położenie instalacji elektrycznych również jest nieskomplikowane. Nie wymaga bruzdowania, a więc nie ma konieczności szpachlowania powierzchni paneli.
 

moduly styrobetonowefot. Liderbudowlany.pl

Moduł Styrobetonowy – szerokie zastosowanie
W związku z opisanymi w artykule walorami panele MSB mają bardzo szerokie spektrum zastosowania począwszy od ścian zewnętrznych i działowych poprzez specjalistyczne ognioodporne, energooszczędne i pasywne. Dzięki swojej wodoodporności można z nich wznosić ściany piwnicze a nawet zbiorniki płynów. Moduł Styrobetonowy może stanowić półfabrykat dla posadzek oraz przy odpowiednim zbrojeniu płytę stropową.