Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – deskowania ULMA do realizacji nowoczesnego budynku

Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie to jedna z najbardziej prestiżowych i wymagających inwestycji budowlanych ostatnich lat w zakresie obiektów kulturalnych powstających w stolicy. Nowa siedziba MSN jest kluczowym elementem kompleksowej przebudowy znajdującego się w centrum miasta Placu Defilad. Budynek o powierzchni niemal 20000 m², z 4 piętrami nadziemnymi i 2 kondygnacjami podziemnymi, konstruowany w oparciu o nowoczesny i efektowny materiał, jakim jest biały beton architektoniczny, wymaga odpowiednich rozwiązań w zakresie deskowań i rusztowań. Prosta, a zarazem mocna bryła z białego betonu, przełamana jest licznymi przeszkleniami, pozwalającymi na grę światłem i jego odbiciem.

Deskowania ULMA do realizacji ścian, słupów i stropów

Do realizacji tak wymagającego przedsięwzięcia zastosowano kompleksowe rozwiązania deskowań i rusztowań ULMA, gwarantujące bezpieczeństwo prac konstrukcyjnych oraz uzyskanie idealnej jakości powierzchni betonu, stanowiące kluczowe dla tej inwestycji kryterium. Do budowy ścian i słupów wykorzystano deskowanie ramowe ORMA oraz uniwersalny system dźwigarowy ENKOFORM VMK – obydwa systemy zapewniające gładką powierzchnię betonu. W miejscach, gdzie konieczne było wyparcie jednostronne deskowania ściennego, zastosowano system kozłów oporowych SMK. ULMA oferuje to rozwiązanie do realizacji ścian jednostronnych do wysokości 10,5 m. Z kolei tam, gdzie przestrzeń dla deskowań na placu budowy MSN była ograniczona, wykorzystano rozwiązanie indywidualne na bazie profili stalowych IPE.

Do realizacji stropów kondygnacji nadziemnych zastosowano deskowanie dźwigarkowe ENKOFLEX, podparte w większości przez rusztowanie BRIO oraz częściowo lekkie wieże podporowe T-60. Wśród głównych zalet deskowania stropowego ENKOFLEX można wyróżnić niewielką liczbę elementów ułatwiającą szybki montaż oraz możliwość dostosowania do dowolnej geometrii stropu, pozwalając przy tym uzyskać wysoką jakość betonu. Deskowanie stropów kondygnacji podziemnych stanowiło z kolei deskowanie panelowe CC-4, umożliwiające wcześniejsze rozszalowanie i odzyskanie części nośnej deskowania do dalszych prac, dzięki budowie opartej na głowicy opadowej.

fot. ULMA Construccion Polska

Systemy zabezpieczeń na budowie Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Istotnym elementem dla płynności działań ekip budowlanych są także systemy zabezpieczeń. Przy budowie MSN w Warszawie wykorzystano podesty robocze do deskowań ściennych SBU, które dzięki modułowej budowie dostosowano do układu płyt do betonu architektonicznego. SBU pozwala na obciążenie robocze podestów do 1,5 kN/m² i maksymalną wysokość deskowania ściennego do 8,1 m. Montażu systemu można dokonać już w magazynie, w celu usprawnienia składania szalunku na placu budowy. Na budowie MSN wykorzystano także system bezpieczeństwa F4, w który wyposażone zostało deskowanie słupowe ORMA.

Planowany termin zakończenia budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie to druga połowa 2022 roku. Dotychczas wykonano obie kondygnacje podziemne i rozpoczęto prace nadziemne. Kolejny etap robót to między innymi budowa monumentalnej elewacji z białego betonu, będącej wizualną wizytówką obiektu. Prace te realizowane będą w całości w oparciu o profesjonalne rozwiązania deskowań ULMA.

fot. ULMA Construccion Polska

ULMA w światowej czołówce producentów deskowań i rusztowań najwyżej klasy

ULMA Construction od ponad 50 lat świadczy kompleksowe usługi w zakresie wsparcia konstrukcyjnego inwestycji dla wielu sektorów budownictwa na całym świecie. Deskowania i rusztowania ULMA wykorzystywane są do realizacji nowych obiektów kubaturowych, tuneli, mostów, wiaduktów, budynków przemysłowych, hydrotechnicznych, wieżowców oraz przy remontach generalnych czy renowacjach budynków już istniejących. ULMA Construccion Polska S.A. posiada biura i centra logistyczne na terenie całego kraju, umożliwiające szybką dystrybucję sprzętu na plac budowy. Firma oferuje systemy deskowań, rusztowań i zabezpieczeń na sprzedaż lub wynajem. Wspiera klientów w doborze optymalnych rozwiązań sprzętowych do danej budowy, przeprowadza szkolenia z prawidłowego montażu i użytkowania produktów, a także przygotowuje projekty deskowań, proponując najkorzystniejsze rozwiązania pod kątem efektywności i rentowności dla każdej inwestycji.

Szczegółowa oferta firmy ULMA w zakresie deskowań i rusztowań dostępna jest na stronie: www.ulmaconstruction.pl

05-840 Brwinów, Koszajec 50, woj. mazowieckie
tel. +48 22 506 70 00,