Jeszcze do niedawna standardowe krzyżyki dystansowe i tradycyjna poziomnica były zdecydowanie najczęściej stosowanym zestawem narzędzi, pozwalającym na prawidłowe ułożenie glazury. Obecnie jednak tak mało praktyczne metody ustępują miejsca ulepszonej technologii znacznie ułatwiającej pracę. Jak więc łatwo i szybko uporać się z problemem nierówno ułożonych płytek? Odpowiedź jest prosta – system poziomowania płytek. Tak niepozorne rozwiązanie, złożone z klipsów i klinów z pewnością okaże się przydatne podczas dokonywania remontu wielu pomieszczeń. Pozwoli także zaoszczędzić niepotrzebnego wysiłku i czasu zarówno profesjonalistom, jak i laikom, godnie zastępując standardowe krzyżyki poziomnicę, a nawet laser. Ułożenie gresu, terakoty czy płyt granitowych, na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń nigdy wcześniej nie było tak proste a efekty końcowe wykonywanej pracy tak dokładne, niezależnie od posiadanej wiedzy umiejętności czy doświadczenia.

Każdy majsterkowicz powinien wybrać system poziomowania dostosowany do własnych potrzeb i wymogów. Jednak doskonale sprawdzi się tutaj ceniony i sprawdzony system poziomowania płytek SOLID – opinie profesjonalistów oraz majsterkowiczów są w tej kwestii zgodne – to rozwiązanie znacznie usprawnia pracę i pozwala uniknąć często popełnianych błędów podczas układania płytek.

fot. FHU Partner

Nowoczesny system poziomowania płytek – co to jest i jak działa?

Zarówno fachowiec jak i laik doskonale wie jak stosować cieszące się popularnością krzyżyki dystansowe, tak by uzyskać odpowiednią szerokość fugi. Jednak wyłącznie za pomocą takiego rozwiązania trudno utrzymać ogromną precyzję, jakiej wymaga wykonywana praca. Idąc o krok dalej, producenci poszerzyli gamę narzędzi glazurniczych o nowoczesny system poziomowania płytek. Pod tym pojęciem kryje się niezwykle prosty w obsłudze zestaw złożony z klipsów i klinów. Pierwsze z nich działają jak podstawki i pomagają określić szerokość fugi, zaś kliny dociskają ceramikę do podstawki zapobiegając ich przesuwaniu, dzięki czemu uzyskamy równą powierzchnie. Jak wykonać montaż systemu do poziomowania płytek? Nic prostszego! Wystarczy dobrze ułożyć i wypoziomować pierwszą płytkę przy pomocy poziomnicy. Następnie wprowadzić klipsy pod krawędzie ułożonej i wypoziomowanej płytki. To właśnie przy ich pomocy będziemy utrzymywali poziom wszystkich płytek, a kolejne płytki układają się praktycznie same. W osadzonych wcześniej klipsach należy umieścić kliny, wsuwając je w szczeliny wystającego klipsa. Dla wygody i ułatwienia pracy w skład systemu poziomowania płytek wchodzą również szczypce zaciskowe ułatwiające wciskanie klinów w klipsy. Nie bez znaczenia pozostaje odpowiednia regulacja szczypiec, która pozwoli dopasować rozstaw do wielkości płytki oraz umożliwi dokładne jego dociśnięcie w klipsie i uzyskanie jednego równego poziomu/płaszczyzny pomiędzy płytkami. Po wyschnięciu kleju należy usunąć klipsy i kliny uderzając w węższy bok klipsa, równolegle do kierunku fugi.

fot. FHU Partner

Poszczególne elementy systemu wykonane z wysokiej jakości twardego tworzywa sztucznego zapewniają doskonałą stabilizację podłoża i są niezwykle pomocne przy układaniu płytek na nierównej nawierzchni. Ponadto elastyczna struktura materiału pozwala na swobodnie utrzymanie ciężaru.

Wszechstronność i elastyczność zastosowania systemu poziomowania płytek Solid pozwoli na precyzyjne ułożenie płytek podłogowych i ściennych niezależnie od ich rodzaju (ceramiczne lub z kamienia naturalnego), a opinie te potwierdza szerokie grono fachowców. System doskonale sprawdzi się więc przy układaniu kafelków wielkoformatowych, a także w przypadku nierównomiernego wiązania kleju, który często powoduje odstawanie rogów lub krawędzi.

fot. FHU Partner

Jak dobrze i efektownie ułożyć glazurę z systemem poziomowania płytek SOLID

Prawidłowe wypoziomowanie jest kluczowe podczas wykonywania prac glazurniczych. Niezbędne okazuje się także odpowiednie przygotowanie podłoża, które powinno zostać oczyszczone i wysuszone przed nałożeniem kleju. Istotne jest również ich właściwe rozplanowanie, przycięcie i oczywiście poprawne ułożenie. System poziomowania płytek Solid, wyposażony w solidne klipsy, kliny, a także szczypce zaciskowe pozwala przeprowadzić prace szybko i w prosty sposób.

Całość zestawu Solid składa się z trzech wyżej wymienionych elementów. Jednak na szczególną uwagę zasługują trwałe, elastyczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne klipsy mocujące, dostępne w kilku rozmiarach i wariantach kolorystycznych – pomarańczowym, białym, żółtym, zielonym i szarym. Każdy kolor to inny rozmiar, co pozwala na łatwe odróżnienie klipsów pomiędzy sobą tak by nie zastosować przez przypadek klipsów w różnych rozmiarach do tych samych prac.

fot. FHU Partner

Pierwsze cztery spośród oferowanych rodzajów (rozmiarów) klipsów idealnie sprawdzą się do płytek o grubości od 3 do 16mm. Z kolei ostatni rodzaj (w kolorze szarym) przeznaczony do grubszych płytek (np. gresu) o grubości od 12 do 21 mm. Warto podkreślić, że każdy typ klipsa znajdujący się w systemie Solid występuje w innej kolorystyce dzięki czemu w przypadku zakupu nie trzeba pamiętać dokładnego rozmiaru fugi, wystarczy określić konkretny kolor. Większość producentów na rynku w dalszym ciągu posiada klipsy w identycznym kolorze niezależnie od rozmiaru fug – co z wiadomych przyczyn jest dość problematyczne. Klipsy mocujące Solid wyróżnia także szeroki wybór pod kątem rozmiaru fug, dostępny w przedziale 1 mm, 1,5 mm, 2 mm, 3 mm. Takie zróżnicowanie produktu pozwala na jeszcze łatwiejsze określenie parametrów niezbędnych przy właściwym wyborze elementu, a co z tym związane – również na dokładne wypoziomowanie płytek. Ponadto użyta w rozwiązaniu technologia w praktyczny i komfortowy sposób umożliwia fachowcom zastąpienie tradycyjnych krzyżaków dystansowych.

Producent systemu poziomowania płytek Solid jako jedyny posiada tak obszerny wybór rozmaitych szerokości fug, co dodatkowo przysparza mu dobrych opinii glazurników. Nie bez znaczenia pozostaje również proces usuwania klipsa po wykonanej pracy. Często zdarza się, że klipsy podczas „ zrywania” nieestetycznie urywają się powyżej poziomu płytki, co uniemożliwia właściwe wykonanie fugi. W takim wypadku nie obejdzie się bez poprawek, co niepotrzebnie zajmuje bardzo dużo czasu. Zastosowanie innowacyjnego układu wyrównawczego całkowicie eliminuje ten problem.

System poziomowania płytek Solid ułatwia znacznie prace ekip remontowych i majsterkowiczów. Pozwala zachować jednakową szerokości fugi, jednocześnie dostarczając wielu możliwości dopasowania pod względem potrzeb. Ponadto jego zastosowanie daję gwarancję, że kafelki nie poruszą się przy montażu, a raz wymierzony poziom nie ulegnie zmianie.