W sukurs przedsiębiorcom idzie jak zwykle technika – nowoczesne maszyny do czyszczenia suchym lodem umożliwiają w sposób szybki i bezpieczny doczyszczenie każdej maszyny, bez wstrzymywania pracy całej linii produkcyjnej.

 

suchy lód ice-k suchy lód ice-kMaszyna drukarska przed i po czyszczeniu

 

Na czym polega czyszczenie suchym lodem?
Proces czyszczenia suchym lodem polega na utworzeniu silnego strumienia sprężonego powietrza, zawierającego granulat suchego lodu. Granulki suchego lodu, przyspieszone przez sprężone powietrze, uderzają o czyszczoną powierzchnię i odrywają zanieczyszczenia, wykorzystując swoją energię kinetyczną. Jest to możliwe dzięki punktowemu zmrożeniu powierzchni, przez które zanieczyszczenie staje się kruche, pęka i odpada od czyszczonej powierzchni.

 

suchy lód ice-k suchy lód ice-kFormy wtryskowe przed i po czyszczeniu

 

Dlaczego warto czyścić suchym lodem?
Jest kilka powodów, dla których warto czyścić suchym lodem. Przede wszystkim, to bardzo szybka metoda, ponieważ nie wymaga rozkręcania maszyn, przenoszenia ich w inne miejsce czy specjalnego zabezpieczenia otoczenia. Przez to, że szybka, jest to metoda w gruncie rzeczy opłacalna – zwłaszcza dla  firm, które zachowują ciągłość produkcji/procesu technologicznego. Dla fabryk, cementowni, drukarni, piekarni czy mleczarni każda godzina przestoju generuje ewidentne straty, które warto uwzględnić przy przeliczaniu kosztów czyszczenia suchym lodem.

 

suchy lód ice-k suchy lód ice-kSzafa elektryczna z falownikiem przed i po czyszczeniu

 

Co ważne, czyszczenie suchym lodem jest bezpieczne dla ludzi – podczas tej czynności nie są generowane żadne trujące opary, ani nie powstają toksyczne odpady. Granulat suchego lodu zamienia się w postać gazową i ulatnia się do atmosfery, a brud, który oderwał się od maszyny, wystarczy najzwyczajniej w świecie odkurzyć lub zamieść. Nie trzeba nic utylizować, nie ma hektolitrów wody do odprowadzenia czy kilogramów piasku do uprzątnięcia. Szybko, czysto, bez odpadów – na tym polega czyszczenie suchym lodem.

 

suchy lód ice-k suchy lód ice-kKanał wentylacyjny przed i po czyszczeniu

 

Ta uniwersalna metoda pozwala usuwać trudne przemysłowe osady bez uszkadzania takich delikatnych części elektrycznych jak styczniki, przewody, czujniki fotoelektryczne itp. Czyszczenie suchym lodem nie rysuje czyszczonych powierzchni, ponieważ suchy lód nie ma właściwości ściernych.

 

suchy lód ice-k suchy lód ice-kChłodnica i wentylator silnika elektrycznego 1500kW przed i po czyszczeniu

 

Czy to ekologiczny sposób?
Bez wątpienia to sposób nieuciążliwy dla środowiska naturalnego. Samo czyszczenie, jak wspomniano wyżej, jest w 100% ekologiczne. Wątpliwości może budzić jedynie wykorzystanie CO2 do produkcji suchego lodu. Warto więc wiedzieć, że nie powoduje ono efektu cieplarnianego, ponieważ do produkcji suchego lodu wykorzystuje się tylko dwutlenek węgla przechwycony przy produkcji energii lub innych procesów chemicznych. To trochę jak recycling – nie wytwarza się nowego CO2, tylko zużywa już wcześniej wytworzony, który i tak przedostałby się do atmosfery. Można więc z czystym sumieniem powiedzieć, że jest to proces ekologiczny.

 

suchy lód ice-k suchy lód ice-kSzafa z falownikiem przed i po czyszczeniu

 

Jakie są ograniczenia stosowania suchego lodu?
Ograniczenia wynikają najczęściej z powodu występującego podczas czyszczenia hałasu – to najważniejsza uciążliwość tej metody. Gdy chcemy wykonać czyszczenie jednej linii produkcyjnej, a w tym samym czasie obok pracują ludzie na innej linii produkcyjnej, wszystkich pracujących należy zabezpieczyć wówczas w ochronniki słuchu. Gdy czyszczenie trzeba wykonać w bardzo małej przestrzeni zamkniętej (np. mały zbiornik, mała komora), trzeba także zapewnić instalację nadmuchowo-wywiewną powietrza do odprowadzenia ulatniającego się granulatu suchego lodu. Jeśli zanieczyszczone podłoże jest miękkie (np. tynki na styropianie), wówczas czyszczenie jest bardzo utrudnione i czasami dochodzi do uszkodzeń – przed takim czyszczeniem zawsze trzeba sprawdzić, jak na niską temperaturę i duże ciśnienie zareaguje sama powierzchnia czy jej poszczególne elementy konstrukcyjne, jak uszczelki, spoiwa, czujniki. Nie ma jednak takiej możliwości, żeby po uprzednim sprawdzeniu czyszczenie suchym lodem uszkodziło jakąś maszynę.

Więcej o czyszczeniu suchym lodem można dowiedzieć się ze strony www.ice-k.pl

82-410 Stary Targ, Zielonki 1h/18, woj. pomorskie
tel. 55 246 80 45, 500 650 152,