Brudna zaniedbana maszyna jest zwyczajnie groźna dla zdrowia i życia nie tylko osób ja obsługujących, ale także dla klientów końcowych – zwłaszcza jeśli to maszyna pracująca w branży spożywczej. Odpowiednie czyszczenie pozwala także na znaczne wydłużenie „czasu życia” sprzętów oraz zapewnia bezawaryjną pracę na dłużej. Jednak tradycyjne procesy czyszczenia, czyli mycie z użyciem detergentów czy piaskowanie są czasochłonne i pozostawiają po sobie kolejny brud, który ponownie trzeba sprzątnąć. Warto więc zapoznać się z alternatywną metodą usuwania zanieczyszczeń, jaką jest czyszczenie suchym lodem.

 

czyszczenie suchym lodem czyszczenie suchym lodemfot. Profil-Tech

 

Na czym polega czyszczenie suchym lodem?
Suchy lód, wbrew temu, co może sugerować nazwa – nie jest zamrożoną wodą. To dwutlenek węgla w formie stałej, a określenie „suchy” dotyczy właściwości bezpośredniego odparowania do atmosfery, bez fazy topnienia. Proces ten nazywany jest sublimacją, podczas której suchy lód przechodzi z fazy stałej w fazę gazową, z pominięciem fazy ciekłej. Dzięki temu podczas czyszczenia z jego użyciem nie ma tzw. ścierniwa, czyli odpadów po wodzie z detergentami czy piasku. Suchy lód jest ponadto ekologiczny, nietoksyczny, bezwodny i niepalny.

 

czyszczenie suchym lodemfot. Profil-Tech

 

Technologia czyszczenia suchym lodem przypomina zwykłe mycie pod ciśnieniem, tylko materiałem czyszczącym wyrzucanym z ogromną prędkością są drobinki suchego lodu, a nie woda z detergentem. Podczas tego procesu do usuwania brudu wykorzystuje się trzy proste efekty fizyczne. Efekt kinetyczny sprawia, że wyrzucane za pomocą sprężonego powietrza z prędkością dźwięku granulki suchego lodu w momencie zetknięcia z zabrudzeniem powodują jego rozkruszenie  i oderwanie. Następnie działa efekt termiczny: niska temperatura (-78,5°C) granulek suchego lodu gwałtownie schładza czyszczona powierzchnię i czyni powłokę zabrudzenia kruchą, powodując mikropęknięcia oraz ułatwiając jej usuwanie. Ostatnim efektem jest sublimacja - suchy lód w momencie zderzenia z powierzchnią sublimuje, zwiększając swoją objętość ok.500- 700 razy. Te mikrowybuchy powodują odrywanie się zabrudzonych powierzchni. Czyszczenie suchym lodem to doskonały przykład tego, jak można znane z fizyki zjawiska wykorzystać w praktyce.

 

 

Dlaczego warto czyścić suchym lodem?
Czyszczenie suchym lodem jest ekonomiczne, ekologiczne i efektywne. Ekonomiczne, ponieważ cały proces czyszczenia nie wymaga rozkręcania czy wychładzania maszyn, nie generując zbędnych przestojów, a jego przeprowadzenie od początku do końca zabiera znacznie mniej czasu niż tradycyjne metody. Suchym lodem można czyścić maszyny, formy, matryce i inne elementy. Ponieważ czas to pieniądz, szacując koszt takiego czyszczenia warto również, a może przede wszystkim, uwzględnić ten aspekt.

 

czyszczenie suchym lodem czyszczenie suchym lodemfot. Profil-Tech

 

Ekologiczny aspekt czyszczenia suchym lodem wynika przede wszystkim z samych właściwości suchego lodu, który jest w 100% neutralny dla środowiska. Ponadto, decydując się na ten sposób czyszczenia, nie wprowadzamy do środowiska chemii pochodzącej z detergentów, bardzo często silnie żrącej. Suchy lód nie wytwarza też groźnych dla zdrowia i życia ludzi oparów, ponieważ jest nietoksyczny.

 

 

Jednak najważniejszą zaletą czyszczenia suchym lodem jest największa spośród wszystkich dostępnych metod efektywność procesu.  Właściwości procesu czyszczenia sprawiają, że suchy lód dociera nawet do bardzo trudno dostępnych miejsc, dzięki czemu możemy uzyskać bardzo dobre wyniki czyszczenia na całej powierzchni. Tym sposobem można wyczyścić nawet szczeliny o szerokości 1-2 mm. Takiego efektu nie da się uzyskać w żaden inny sposób. Nieabrazyjny charakter suchego lodu sprawia, że nie uszkadza on wrażliwych części maszyn, przedłużając jedynie ich żywotność i zmniejszając prawdopodobieństwo defektów w produkcji. Co istotne, usuwanie nieczystości tą metodą nie generuje ścierniwa w postaci brudnej wody czy piasku, na sprzątanie którego trzeba poświęcić dodatkowy czas i pieniądze.

Czyszczenie suchym lodem za pomocą profesjonalnych maszyn oferuje firma Profil-Tech, z której ofertą można zapoznać się na stronie www.iceclean.pl

 

06-400 Ciechanów, Ul. Konwerskiego 10, woj. mazowieckie
tel. 606-341-608,