Czyszczenie suchym lodem

Innowacyjny i efektywny sposób czyszczenia maszyn i sprzętu

Utrzymanie w czystości maszyn, sprzętu czy nawet całych parków maszynowych i hal produkcyjnych nie jest łatwe. Jest jednak konieczne przede wszystkim ze względu na wymogi bezpieczeństwa i higieny pracy. Czyszczenie suchym lodem jest nowoczesnym, szybkim i ekologicznym sposobem na utrzymanie porządku na najwyższym poziomie.

Brudna zaniedbana maszyna jest zwyczajnie groźna dla zdrowia i życia nie tylko osób ja obsługujących, ale także dla klientów końcowych – zwłaszcza jeśli to maszyna pracująca w branży spożywczej. Odpowiednie czyszczenie pozwala także na znaczne wydłużenie „czasu życia” sprzętów oraz zapewnia bezawaryjną pracę na dłużej. Jednak tradycyjne procesy czyszczenia, czyli mycie z użyciem detergentów czy piaskowanie są czasochłonne i pozostawiają po sobie kolejny brud, który ponownie trzeba sprzątnąć. Warto więc zapoznać się z alternatywną metodą usuwania zanieczyszczeń, jaką jest czyszczenie suchym lodem.

 

czyszczenie suchym lodem czyszczenie suchym lodemfot. Profil-Tech

 

Na czym polega czyszczenie suchym lodem?
Suchy lód, wbrew temu, co może sugerować nazwa – nie jest zamrożoną wodą. To dwutlenek węgla w formie stałej, a określenie „suchy” dotyczy właściwości bezpośredniego odparowania do atmosfery, bez fazy topnienia. Proces ten nazywany jest sublimacją, podczas której suchy lód przechodzi z fazy stałej w fazę gazową, z pominięciem fazy ciekłej. Dzięki temu podczas czyszczenia z jego użyciem nie ma tzw. ścierniwa, czyli odpadów po wodzie z detergentami czy piasku. Suchy lód jest ponadto ekologiczny, nietoksyczny, bezwodny i niepalny.

 

czyszczenie suchym lodemfot. Profil-Tech

 

Technologia czyszczenia suchym lodem przypomina zwykłe mycie pod ciśnieniem, tylko materiałem czyszczącym wyrzucanym z ogromną prędkością są drobinki suchego lodu, a nie woda z detergentem. Podczas tego procesu do usuwania brudu wykorzystuje się trzy proste efekty fizyczne. Efekt kinetyczny sprawia, że wyrzucane za pomocą sprężonego powietrza z prędkością dźwięku granulki suchego lodu w momencie zetknięcia z zabrudzeniem powodują jego rozkruszenie  i oderwanie. Następnie działa efekt termiczny: niska temperatura (-78,5°C) granulek suchego lodu gwałtownie schładza czyszczona powierzchnię i czyni powłokę zabrudzenia kruchą, powodując mikropęknięcia oraz ułatwiając jej usuwanie. Ostatnim efektem jest sublimacja – suchy lód w momencie zderzenia z powierzchnią sublimuje, zwiększając swoją objętość ok.500- 700 razy. Te mikrowybuchy powodują odrywanie się zabrudzonych powierzchni. Czyszczenie suchym lodem to doskonały przykład tego, jak można znane z fizyki zjawiska wykorzystać w praktyce.

 

 

Dlaczego warto czyścić suchym lodem?
Czyszczenie suchym lodem jest ekonomiczne, ekologiczne i efektywne. Ekonomiczne, ponieważ cały proces czyszczenia nie wymaga rozkręcania czy wychładzania maszyn, nie generując zbędnych przestojów, a jego przeprowadzenie od początku do końca zabiera znacznie mniej czasu niż tradycyjne metody. Suchym lodem można czyścić maszyny, formy, matryce i inne elementy. Ponieważ czas to pieniądz, szacując koszt takiego czyszczenia warto również, a może przede wszystkim, uwzględnić ten aspekt.

 

czyszczenie suchym lodem czyszczenie suchym lodemfot. Profil-Tech

 

Ekologiczny aspekt czyszczenia suchym lodem wynika przede wszystkim z samych właściwości suchego lodu, który jest w 100% neutralny dla środowiska. Ponadto, decydując się na ten sposób czyszczenia, nie wprowadzamy do środowiska chemii pochodzącej z detergentów, bardzo często silnie żrącej. Suchy lód nie wytwarza też groźnych dla zdrowia i życia ludzi oparów, ponieważ jest nietoksyczny.

 

 

Jednak najważniejszą zaletą czyszczenia suchym lodem jest największa spośród wszystkich dostępnych metod efektywność procesu.  Właściwości procesu czyszczenia sprawiają, że suchy lód dociera nawet do bardzo trudno dostępnych miejsc, dzięki czemu możemy uzyskać bardzo dobre wyniki czyszczenia na całej powierzchni. Tym sposobem można wyczyścić nawet szczeliny o szerokości 1-2 mm. Takiego efektu nie da się uzyskać w żaden inny sposób. Nieabrazyjny charakter suchego lodu sprawia, że nie uszkadza on wrażliwych części maszyn, przedłużając jedynie ich żywotność i zmniejszając prawdopodobieństwo defektów w produkcji. Co istotne, usuwanie nieczystości tą metodą nie generuje ścierniwa w postaci brudnej wody czy piasku, na sprzątanie którego trzeba poświęcić dodatkowy czas i pieniądze.

Czyszczenie suchym lodem za pomocą profesjonalnych maszyn oferuje firma Profil-Tech, z której ofertą można zapoznać się na stronie www.iceclean.pl

 

06-400 Ciechanów, Ul. Konwerskiego 10, woj. mazowieckie
tel. 606-341-608,


Liczba odwiedzin: 1651 | Data publikacji: 2016-04-27

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Czyszczenie maszyn produkcyjnych jest zawsze ogromnym wyzwaniem,...
keramzyt-impregnowany
29.08.2018 | Kruszywa
Budownictwo mieszkaniowe jedno- i wielorodzinne, garaże, budynki...
04.07.2016 | Systemy budowlane
Realizacja budynków użyteczności publicznej musi być przeprowadzana...
18.02.2016 | Izolacje akustyczne
W XXI wieku w Polsce buduje się...
Trend, aby w aranżowaniu przestrzeni wokół nas...
Rozbudowany asortyment glazury, jaki możemy dziś znaleźć...
Ceny maszyn budowlanych są na tyle wysokie,...
Robot do posadzek Cłapa Floor Master to...
Blaty kamienne na wymiar stają się coraz...
27.06.2018 | Inwestycje budowlane
Ściany szczelinowe, wykorzystywane w obiektach budowlanych, stanowią...
Sezon ogrodowy w pełni. Trwa przycinanie żywopłotów,...
19.04.2017 | Agregaty
Czasy, w których kreatywni majsterkowicze remontowali i...
Pył w otoczeniu urządzeń produkcyjnych uznawany jest...
08.06.2015 | Piece, kotły
Co ma wpływ na nasze decyzje, jeśli...
Meble kuchenne wykonywane na zamówienie stały się...
13.08.2014 | Stolarka otworowa
Niezabezpieczenie okien przed nadmiernym nasłonecznieniem jest problemem...
14.01.2021 | Stolarka otworowa
Całoroczny ogród zimowy to dziś coś więcej,...
27.01.2020 | Piece, kotły
Każdego dnia jesteśmy zasypywani informacjami o tym,...
16.06.2015 | Chemia budowlana
Trudno dziś znaleźć dom czy ogród bez...
Problem przeciekającego dachu dotyczy wielu nieruchomości, zwłaszcza...
Przydomowe oczyszczalnie ścieków to nowoczesny sposób na...
10.04.2015 | Uzdatnianie wody
Choć często używamy sformułowania, że coś jest...
06.06.2014 | Chemia budowlana
Kostka brukowa, klinkier oraz różnego rodzaju kamienie...
03.06.2014 | Sklejki
Sklejki, choć znane praktycznie „od zawsze” ciągle...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.

Słowa kluczowe: czyszczenie suchym lodem, suchy lód, czyszczenie maszyn, czyszczenie suchym lodem, mycie suchym lodem, czyszczenie suchym lodem maszyny, mycie silnika suchym lodem, czyszczenie lodem suchym, czyszczenie lodem, czyszczenie przemysłowe, czyszczenie maszyn, czyszczenie maszyn przemysłowych, czyszczenie zbiorników przemysłowych
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy