Czym są i gdzie stosować płyty drogowe z tworzywa sztucznego?

Płyty drogowe ROAD SYSTEM od geoPRODUCT to wysokiej jakości płyty z mocnego i wytrzymałego polietylenu o dużej gęstości, rekomendowane do utwardzania różnego rodzaju trudnych nawierzchni, budowy obszarów przejściowego magazynowania oraz wytyczania stabilnych dróg czy traktów tymczasowych. Sprawny montaż i demontaż umożliwiają łatwe przenoszenie płyt oraz tworzenie dowolnych konstrukcji niezbędnych do aktualnych potrzeb inwestycji. Materiał użyty do produkcji płyt drogowych z tworzywa sztucznego ROAD SYSTEM pochodzi w 100% z recyklingu, jest przyjazny środowisku, dzięki czemu płyty można stosować w obszarach ochrony ekologicznej, a także podlega wielokrotnemu użyciu (nadaje się do ponownego recyklingu). Nowatorska konstrukcja i optymalnie zaprojektowane wymiary płyt drogowych z tworzywa sztucznego od geoPRODUCT pozwalają na szeroki wachlarz zastosowań płyt.

fot. geoPRODUCT

ROAD SYSTEM sprawdzi się jako stabilizator nawierzchni dla ruchu kołowego na placach budowy, placach tymczasowego składowania, a także jako droga dojazdowa do centrów logistycznych, hal produkcyjnych, magazynów. Zapewnienie optymalnej przyczepności i bezkolizyjnej pracy ciężkiego sprzętu transportowego nie wyczerpuje zastosowań produktu. Płyty drogowe ROAD SYSTEM mogą pełnić rolę tymczasowego lotniska dla helikopterów i innych pojazdów specjalistycznych, placów postojowych dla samochodów osobowych, czy dojazdu do garażu przy domach jednorodzinnych na czas ich budowy. Inny wariant zastosowania ROAD SYSTEM to organizacja ruchu pieszego. Płyty drogowe z tworzywa sztucznego wytyczają wygodne i bezpieczne ścieżki piesze, służą do utwardzania sypkiej czy mokrej nawierzchni plaż, trawników, placów pod miejsca festynowe i imprezy plenerowe. Wymiary płyt umożliwiają użycie ich jako nawierzchni pod imprezy sportowe, widowiska, akcje kulturalne czy rekreacyjne. Warto pamiętać, że na drogach tymczasowych budowanych w oparciu o ROAD SYSTEM obowiązuje limit prędkości pojazdów do 10km/h.

fot. geoPRODUCT

Płyta drogowa – wymiary i inne parametry ROAD SYSTEM

Płyty drogowe z tworzywa sztucznego od geoPRODUCT dostępne są w dwóch wariantach wytrzymałości. ROAD SYSTEM 125 to płyty drogowe o wymiarach 1200×1800 mm, grubości 12,5 mm, wadze 27 kg i odporności na obciążenie do 45 ton. Zalecane są dla ruchu pieszego oraz aut osobowych. Dla większych ciężarów producent opracował także opcję ROAD SYSTEM 200. Wymiary płyt drogowych w tym wariancie są takie same 1200×1800 mm, ale różnią się grubością – 20 mm, wagą – 37 kg oraz przede wszystkim wytrzymałością na obciążenia. ROAD SYSTEM 200 przyjmie siłę nacisku do 72 ton przy założeniu, że obciążenie całej płyty jest równomierne, a utwardzone podłoże jest suche. Ten model polecany jest szczególnie dla dróg wjazdowych na budowę, do pracy ciężkiego sprzętu budowlanego.

fot. geoPRODUCT

Płyty drogowe z tworzywa sztucznego od geoPRODUCT spełniają normę PN-EN 1991:2004 w zakresie wytrzymałości na obciążenie ruchem dla dróg klasy G. Konstrukcję wykonano tak, by gwarantowała uniwersalność zastosowań. Dwustronne płyty drogowe ROAD SYSTEM mogą pełnić rolę wielorakich nawierzchni dla ruchu pieszego lub kołowego, dzięki różnorodnym wymiarom specjalistycznych wypustek antypoślizgowych. Dziesięciomilimetrowe wypustki w płytach przeznaczonych dla ruchu kołowego gwarantują wysoką przyczepność oraz eliminują problem gromadzącego się błota.

fot. geoPRODUCT

Płyty drogowe ROAD SYSTEM są łatwe w pielęgnacji. Podstawowe czyszczenie z pyłów, piasków i innych zanieczyszczeń można realizować przy pomocy myjek ciśnieniowych i węży ogrodowych. Zimowe odśnieżanie także nie jest bardzo czasochłonne. Przy okresowej pielęgnacji płyt warto zwrócić uwagę na stan techniczny łączników. Cykliczny przegląd elementów znacznie wydłuża czas użytkowania płyt drogowych z tworzywa sztucznego. Obok licznych funkcjonalności płyty ROAD SYSTEM mają estetyczny wygląd (w sprzedaży warianty kolorystyczne szary i czarny), a wymiary produktu umożliwiają ich efektywne wykorzystanie.

fot. geoPRODUCT

Montaż i zalety płyt drogowych z tworzywa sztucznego ROAD SYSTEM

Niezaprzeczalnym atutem produktu jest prosty i szybki montaż dla każdego rodzaju zastosowania. Pojedyncze płyty drogowe z tworzywa sztucznego ROAD SYSTEM spinają ze sobą w większe struktury nawierzchni specjalne łączniki, mocowane do płyt przy pomocy dwóch śrub. System łączników uwzględnia minimalne dylatacje, powstające na skutek naturalnie występujących pod wpływem nacisku i warunków atmosferycznych procesów kurczenia się lub rozszerzania tworzywa sztucznego, z którego wykonane są płyty ROAD SYSTEM. Przed montażem nie trzeba wykonywać specjalnej podbudowy, zaleca się jednak układanie dróg tymczasowych na wyrównanej powierzchni. W przypadku terenu bagiennego, grząskiego lub błotnistego pomocne jest zastosowanie geowłókniny drogowej (np. Typar SF49) jako stabilizatora podłoża pod płyty drogowe.

fot. geoPRODUCT

Drogi tymczasowe ROAD SYSTEM dostosowują się po ułożeniu do nierówności podłoża. Można układać je w pionowe, poziome lub naprzemienne struktury. Powierzchnia jednej płyty to 2,16 mkw, dzięki czemu w krótkim czasie można ułożyć duże przestrzenie niezbędnych do prac nawierzchni. Płyty sprawdzają się również jako elementy do wytyczenia linii pasów dla kół, bez wypełnienia środka powierzchni. Łatwy montaż i kompaktowe wymiary płyt drogowych z tworzywa sztucznego ROAD SYSTEM umożliwiają także bezkolizyjne przechowywanie dużej ilości płyt w miejscu realizacji inwestycji oraz wygodny transport materiałów. Płyty składowane są na paletach o wymiarach 1,8×1,2×0,8 m i wadze 900 kg. Producent zaleca przenoszenie i montowanie płyt drogowych ROAD SYSTEM w dwuosobowych zespołach.

fot. geoPRODUCT

Płyty drogowe z tworzywa sztucznego ROAD SYSTEM stworzono przede wszystkim po to, by podnosić komfort pracy, oszczędzać czas i środki finansowe przy realizacji różnorodnych inwestycji i zadań transportowych. To produkt trwały, przeznaczony do wielokrotnego użytku, który znacznie przyspiesza i ułatwia realizację codziennych działań budowlano-logistycznych.

Ze szczegółową ofertą płyt drogowych ROAD SYSTEM wraz z wymiarami i dedykowanym przeznaczeniem można zapoznać się na stronie www.geoproduct.pl.

 

63-000 Środa Wielkopolska, ul. Grójec 23, woj. wielkopolskie
tel. +48 61 678 55 00, +48 508 497 188 ,