Do tej pory strome powierzchnie w zabudowie miejskiej czy prywatnej były umacniane betonem, kostką brukową czy asfaltem. Jednak materiały te, ze względu na swoje właściwości, nie zawsze spełniają swoje zadanie. Istnieją jednak na rynku inne systemy pozwalające na trwałe zabezpieczenie skarpy przed osuwaniem. Tego typu rozwiązaniem jest kratka geoSYSTEM S60s od firmy geoPRODUCT będąca alternatywą dla tradycyjnej „ciężkiej” nawierzchni.

 

kratka wzmacniająca skarpy kratka wzmacniająca skarpyfot. geoPRODUCT

 

Geokrata na skarpy
Kratka geoSYSTEM S60s jest systemem wzmacniającym przede wszystkim grunty trudne, narażone na erozję, jak skarpy, rowy melioracyjne, brzegi czy dna stawów. Produkt dedykowany jest również do drenaży wokół domów.

 

kratka wzmacniająca skarpy kratka wzmacniająca skarpyfot. geoPRODUCT

 

Geokrata powstała z tworzywa z recyclingu. Dzięki temu jest w pełni bezpieczna dla środowiska i neutralna dla wód gruntowych. Do jej produkcji użyto mieszanki tworzyw PP PE HDPE, która jest w pełni przetwarzalna i może być poddana ponownemu recyclingowi. Materiał ten jest niezwykle odporny na działanie wszelkiego typu kwasów, soli drogowej, amoniaku, kwaśnych deszczy, a także alkoholi. Wykazuje ponadto dużą odporność na wpływ czynników atmosferycznych – wilgoci, promieniowania słonecznego, mrozu.   

 

kratka wzmacniająca skarpy kratka wzmacniająca skarpyfot. geoPRODUCT

Eko kratka jest bardzo wytrzymała na uderzenia mechaniczne. Dzięki dużej elastyczności nie odkształca się pod wpływem nacisku, równomiernie przenosząc siły, co jest odwrotne w przypadku zastosowania np. betonu, który ma tendencję do odkształcania się i nierównomiernego układania. Wewnętrzna struktura kratki zapobiega wybrzuszaniu się powierzchni. Tym samym pozwala znacznie zaoszczędzić koszty inwestorom – zarówno na transporcie (ze względu na lekkość materiału, którego 1m kw waży zaledwie 3,20 kg) jak i montażu, który jest szybki, prosty i można go wykonać samemu. Dodatkowo nie generuje się dodatkowych kosztów związanych z późniejszym użytkowaniem eko kratki i jej renowacją, ponieważ (w przeciwieństwie do materiałów ciężkich) nie pęka, więc nie trzeba jej często naprawiać. Umocnienie skarp geokratą jest zatem rozwiązaniem efektywnym i ekonomicznym.

 

kratka wzmacniająca skarpy kratka wzmacniająca skarpyfot. geoPRODUCT

 

Zapobieganie erozji wodnej
Wszelkiego typu skarpy, stoki i rowy są narażone na występowanie zjawiska erozji wodnej. Proces ten zachodzi w sytuacji, kiedy woda niszczy powierzchnię terenu – najczęściej pod wpływem silnych opadów deszczu bądź powodzi. Jeśli teren nie ma wysokiej przepuszczalności, woda doprowadza do jego degradacji, dodatkowo zanieczyszczając wody powierzchniowe. Odpowiednia stabilizacja terenu – poprzez wykorzystanie systemu wzmacniającego geoSYSTEM – ułatwi zapobieganie erozji.
Nawierzchnia wzmocniona eko kratką S60s jest całkowicie wodoprzepuszczalna. Ażurowa budowa kratki zapewnia naturalny obieg wody, dzięki czemu wody opadowe przenikają do gruntu. W ten sposób zmniejsza się ryzyko wystąpienia powodzi oraz uszkodzenia terenu spowodowanego obfitymi opadami. Ponadto nie dochodzi do spływów błota i zatykania rowów.

 

kratka wzmacniająca skarpy kratka wzmacniająca skarpyfot. geoPRODUCT

 

Jak układać płyty ażurowe na skarpie?
Kratkę zakłada się na oczyszczoną z roślin, skał i innych materiałów powierzchnię. Wszelkiego typu doły należy zasypać, wyrównując cały teren. System wzmacniający może być zainstalowany tylko na jednolitej nawierzchni.
Poszczególne panele łączy się metodą wtykową. Kratkę S60s mocuje się do podłoża za pomocą kotew geoPIN, które mają długość 25cm i szerokość 3cm. Zostały one wyprodukowane z tworzywa sztucznego jako system mocujący kraty geoSystem S60s. Kotwy wbijane są od góry w specjalne kieszenie. Montaż jest bardzo prosty i można go wykonać samodzielnie.
Jeśli teren jest bardzo twardy, niezbędne jest użycie mocniejszych mocowań – można zastosować gwoździe geoNAIL – ocynkowane gwoździe budowlane służące do kotwienia obrzeży na twardej podbudowie lub haki (przeznaczone do montażu w twardym podłożu).

W ten sposób zyskujemy trwałe zabezpieczenie skarpy przed osuwaniem. Stabilna konstrukcja zapobiegnie liniowym spływom wody oraz niszczeniu powierzchni gleby. Po zamontowaniu należy ją tylko wypełnić dowolnie wybranym materiałem – roślinnością lub kruszywem.

 

kratka wzmacniająca skarpy kratka wzmacniająca skarpyfot. geoPRODUCT

 

Naturalne wypełnienie
Do wypełnienia kratki zaleca się przede wszystkim kruszywo lub roślinność. Oczka kratki S60s mają wymiary 12cm x 12cm i pozwalają na swobodne posadzenie nawet dużych roślin. Obsadzona trawą eko kratka jest traktowana jako powierzchnia biologicznie czynna – 90% stanowi powierzchnia wolna, a tylko 10% tworzywo. W ten sposób można skutecznie zasłonić cały system wzmacniający, tworząc całkowicie naturalny charakter zagospodarowanej przestrzeni.
Dzięki takiemu rozwiązaniu inwestor zyskuje duże możliwości aranżacyjne i może w dowolny sposób zaprojektować każdy pochyły teren. Ma to duże zalety zwłaszcza w przypadku planowania przestrzeni miejskiej, w której wszelkiego typu skarpy i rowy zamierza się obsadzić roślinnością. Zielone nawierzchnie w miastach mają pozytywny wpływ na wilgotność powietrza, filtrując je z zanieczyszczeń i regulując jego przepływ. Ponadto zieleń ma korzystny wpływ na mieszkańców, pozwalając im na kontakt z naturą nawet w centrach dużych miast.

 

kratka wzmacniająca skarpy kratka wzmacniająca skarpyfot. geoPRODUCT

 

Kratka geoSYSTEM S60s pozwala stworzyć wyjątkową powierzchnię. Jednocześnie lekka, ekologiczna i wytrzymała, zabezpiecza tereny pochyłe przed erozją i oberwaniem, nadając im całkowicie naturalny charakter.

Ze szczegółową ofertą firmy geoPRODUCT można zapoznać się na stronie: www.geoproduct.pl

63-000 Środa Wielkopolska, ul. Grójec 23, woj. wielkopolskie
tel. +48 61 678 55 00, +48 508 497 188 ,