Chwytaki do kostki brukowej

Maszynowe układanie kostki brukowej

Współczesna tendencja do automatyzowania procesów produkcyjnych obejmuje różne branże, w tym również brukarską. Dzięki temu coraz rzadziej widzimy pracowników, którzy ręcznie układają kostkę brukową. Ich ciężką i żmudną pracę zastępują wydajne, precyzyjne układarki. Ale i dla tych ostatnich znaleźć można tańszą – choć wcale nie gorszą – alternatywę, jaką są chwytaki do kostki brukowej.

Chwytak do kostki zamiast układarki
Zakup chwytaka opłaca się szczególnie tym firmom, które chciałyby w sposób bardziej efektywny wykorzystywać dostępny park maszynowy, zamiast inwestować w nowe, kosztowne urządzenia. Nierzadko przecież jest tak, że przedsiębiorcy pozbywają się za grosze starych, wysłużonych układarek, uznając, że do niczego już się nie nadają. Tymczasem możliwości producentów osprzętu nierzadko są tak duże, że pozwalają dać starym urządzeniom nowe życie. Z pewnością jest tak w przypadku niemieckiej firmy Hunklinger, producenta chwytaków do kostki brukowej oraz multifunkcjonalnych, chwytaków do głazów, krawężników i wszelkiej galanterii betonowej.
Chwytaki można zamontować na większości maszyn roboczych, np. na miniładowarkach, koparkach, koparkoładowarkach czy układarkach – zarówno tych starszego typu, jak i takich, które dopiero co zeszły z taśmy produkcyjnej.

 

chwytaki do kostki brukowej chwytak do kostki brukowejfot. Serafin

– Kupując chwytak oszczędzamy, więc zarówno czas, jak i pieniądze, zważywszy na fakt, że cena chwytaka jest kilkakrotnie mniejsza od ceny typowej układarki – podkreśla Michał Sieńko z firmy Serafin, będącej wyłącznym dystrybutorem niemieckich chwytaków Hunklinger w Polsce.
Dodatkowym argumentem przemawiającym za chwytakiem jest to, że inwestując w automatyczną układarkę kupujemy maszynę przeznaczoną tylko do prac brukarskich. Natomiast chwytak nie ogranicza funkcji ładowarki czy koparki, do której go podłączamy. Wiele firm brukarskich w okresach przestojów podejmuje inne zlecenia, np. w zakresie pielęgnacji ogrodów. Wówczas chwytak może czekać na odpowiednie zlecenia w magazynie a funkcjonalność, np. koparki wykorzystywana jest elastycznie.  

 

maszyna do prac brukarskichfot. Serafin

 

Zaawansowane chwytaki do kostki brukarskiej
Ilu producentów, tyle też rodzajów kostek brukowych. Różne wymiary, grubości i kształty stawiają przed producentami urządzeń brukarskich nie lada wyzwania. Z rosnącymi wymaganiami rynku radzą sobie oni na różne sposoby. Na przykład Hunklinger wyposaża swoje chwytaki w całkowicie automatyczny system hydraulicznego sterowania, który pozwala na zaciskanie się szczęk bocznych (wyrównujących) oraz głównych (chwytających) w jednym ciągłym cyklu, umożliwiając przy tym przerwanie pracy w dowolnym momencie. Istotnym elementem są też tzw. listy dobijające, które dbają o jakość układania. – Niektóre chwytaki są też wyposażone w opcję pozwalającą na rozsuwanie rzędów kostki względem siebie na pożądaną odległość. W ten sam sposób można również rozsuwać płyty chodnikowe. Sprawdza się to szczególnie wtedy, gdy chcemy ułożoną symetrycznie na palecie kostkę o prostokątnym kształcie ułożyć z przesunięciem na tzw. zakładkę – mówi Michał Sieńko. Rozwiązaniem, które niewątpliwie zasługuje na uwagę, jest też zastosowany w chwytakach Hunklinger system TWIST. Dzięki niemu chwytak bezpiecznie podnosi z niedbale ułożonej palety warstwę bruku i po jej wyrównaniu przenosi ją w inne miejsce.

 

chwytak do kostki zamiast układarki alternatywa dla układarki do kostkifot. Serafin

 

Chwytaki Hunklinger – 1200 m² kostki na dobę
Chwytaki Hunklinger układają każdy rodzaj bruku i płyt chodnikowych o wysokości od 5 do 14 cm. Z ich pomocą można ułożyć 1m² kostki na 30 sekund, co daje aż 1200 m² na dobę. Przy czym prędkość ta wcale nie wiąże się z utratą jakości i dokładności.
Seria chwytaków Hunklinger obejmuje 6 modeli o nośności od 300 do 2×400 kg, przystosowanych do palet o wymiarach od 60-105/90-145 (P01) do 60-132/270 cm (P02 Twin). W wyposażeniu standardowym urządzeń znajdują się: rotator (obrót ciągły o 360º), drążek dociskowy, umożliwiający zepchnięcie układanej warstwy kostki brukowej, ruchome boczne ramiona z adapterami do przesuwania kostki (opcja – jodełkowy i jodełkowy 45º), a w modelu P02 Twin przystosowanym do układania dwóch warstw kostki jednocześnie (wydajność do 200 m²/h) także – równoległa hydrauliczna kontrola przepływu oleju, możliwość przesuwania kostki przez obie pary szczęk zaciskowych oraz przystosowania każdego chwytaka do pracy z oddzielnymi paletami kostki.

 

chwytaki do kostki brukowejfot. Serafin

 

Maszyna do robót brukarskich Evobruk
Dla najbardziej wymagających użytkowników, a jednocześnie takich, którzy oczekują prostoty obsługi, dostępna jest maszyna Evobruk. Nośnikiem w tym urządzeniu jest komfortowa i lekka miniładowarka Avant 420, wyposażona w silnik Kubota, bardzo zwrotna, niewielka, a jednocześnie zapewniająca komfort operatorom. Przystawką jest chwytak Hunklinger P01 profi, czyli lekka układarka do kostki brukowej, wyposażona w ruchome boczne ramiona z adapterami do przesuwania kostki oraz w drążek dociskowy.

 

maszyna do robót brukarskich maszyny do robót brukarskichfot. Serafin

– Miniładowarka z chwytakiem do kostki brukowej nie tylko spełnia wszystkie funkcje samojezdnej układarki, ale otwiera także dodatkowe możliwości pracy z urządzeniem, ponieważ chwytak jest tylko jedną z wielu przystawek, z którymi może pracować maszyna. Na przykład po odpięciu chwytaka do kostki można zamontować wielofunkcyjny chwytak do krawężników – wyjaśnia Michał Sieńko.
Tym samym jednorazowa inwestycja w Evobruk pozwala na redukcję kosztów w przypadku poszerzania zakresu działalności w przyszłości, gdy zamiast kupować nowe urządzenie można tylko dobrać odpowiedni osprzęt.

 

chwytak do kostki brukarskiej chwytak do płyt chodnikowychfot. Serafin

– Wielofunkcyjność zestawu Evobruk to nie jedyny argument, który przemawia za zakupem właśnie tej maszyny. Drugim, równie istotnym, jest jego cena. Za miniładowarkę z chwytakiem zapłacimy mniej niż za samojezdną układarkę. Zatem, paradoksalnie, kupując Evobruk otrzymujemy więcej za mniej – podsumowuje Michał Sieńko.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.serafin-maszyny.com

 

32-088 Przybysławice, ul. Widokowa 1, woj. małopolskie
tel. 124 194 545,


Liczba odwiedzin: 2778 | Data publikacji: 2014-10-24

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Zwiększenie wydajności – ten cel przede wszystkim...
Firma Inter Import-Export, polski przedstawiciel marek Rollmops...
Budowa parkingów, placów i ulic od teraz...
Maszynowe układanie kostki brukowej pozwoli znacznie szybciej...
Wszechstronne ładowarki teleskopowe, wiertnice do koparek, chwytaki...
Zakup maszyn budowlanych i rolniczych wiąże się...
06.04.2020 | Podnośniki
Uchwyty magnetyczne, znane również jako chwytaki magnetyczne,...
13.05.2019 | Inwestycje budowlane
Kompleksowe zabezpieczenie ścian wykopu w zakresie stateczności,...
mini ładowarka rolnicza
Profesjonalizacja rynku to dziś nie tylko zwiększanie...
27.06.2018 | Inwestycje budowlane
Ściany szczelinowe, wykorzystywane w obiektach budowlanych, stanowią...
Szybko, efektywnie, bezpiecznie – to oczekiwania, jakie...
To, jak ważne jest efektywne i szybkie...
Hale przemysłowe i produkcyjne, centra handlowe, parkingi...
Kubota wprowadziła do swojej oferty dwa nowe...
Robot do posadzek Cłapa Floor Master to...
Na przestrzeni ostatnich lat przystawki maszyn budowlanych...
Działają od 1991 roku i nie szukają...
Gdzie zwykły odkurzacz nie wystarczy, tam przemysłowy...
To, co wyróżnia rusztowania PERI, to niezwykle...
Zawsze na wysokości zadania Istniejąca już od czterech...
Ciągnik rolniczy, leśny, komunalny – to tylko...
Statystyki GUS-u dotyczące wypadków przy pracy są...
Producenci maszyn budowlanych stoją dziś przed dużymi...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. pomorskie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. śląskie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. podkarpackie
woj. małopolskie
woj. łódzkie

Słowa kluczowe: maszyna do prac brukarskich, maszyny do prac brukarskich, chwytak do kostki brukowej, chwytaki
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy