Przynajmniej raz w roku, szczególnie przed nastaniem mroźnej zimy, warto uważnie przyjrzeć się nawierzchniom z kostki brukowej i odpowiednio zabezpieczyć beton przed warunkami atmosferycznymi. Materiał ten wykorzystywany wokół domu m.in. na ścieżkach, podjazdach i tarasach nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale co jakiś czas, np. właśnie przed zimą, warto jednak pomyśleć o jego czyszczeniu, impregnacji oraz pewnych zasadach dotyczących bieżącego użytkowania.

Czyszczenie powierzchni to podstawa

Duże znaczenie ma odpowiednie czyszczenie powierzchni. Szczególnie po jesieni mamy do czynienia z ogromem liści, które często zalegają w różnych częściach ogrodu, w tym na ścieżkach, tarasach i podjazdach. Wskazane jest regularne usuwanie ich miotłą, bo w połączeniu z wilgocią mogą pozostawić na kostkach lub płytach plamy i przebarwienia. Dobrze jest też wykorzystać ostatnie momenty sprzyjającej pogody do wykonania okresowego mycia ciągów komunikacji na naszej posesji.

fot. Libet 

– Na ogół stosuje się przy tym myjki ciśnieniowe z końcówką rotacyjną, które szybko i sprawnie usuwają niechciane naloty – mówi Kamil Drewczyński z firmy Libet, produkującej materiały do zabudowy otoczenia. – Przy trudniejszych do wyczyszczenia plamach można dodatkowo zastosować mieszankę wody i płynu do naczyń w proporcji 3:1.

– Dobrym sposobem jest też użycie konkretnych preparatów czyszczących stworzonych z myślą o betonowych powierzchniach. – dodaje przedstawiciel sieci punktów sprzedaży Good Bruk, oferujących asortyment Libet w miejscowościach Kanie, Dziekanów Polski i Wojtówka. – Możemy postawić tu na środki uniwersalne lub w przypadku konkretnego typu zabrudzeń z rdzy czy wykwitów wapiennych, użyć dedykowanego im produktu. W każdym przypadku należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta i wykonać próbę na niewielkim, mało eksponowanym fragmencie powierzchni. W ostateczności, jeśli nie możemy sobie poradzić z jakimś typem plam (np. z oleju) bez ryzyka uszkodzenia kostki, sprawdźmy, czy w naszych zasobach garażowych została jakaś rezerwa z czasów jej układania. Dzięki specjalnym chwytakom wymiana może okazać się stosunkowo szybkim i łatwym procesem.

fot. Libet 

Fuga też jest istotna

Przy jesiennych i zimowych pracach zabezpieczających beton na zewnątrz nie można zapomnieć o samych fugach. W przestrzeniach między kostkami często zagnieżdżają się chwasty, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także osłabiają same spoiny. Do tego codzienne użytkowanie, jak również prace pielęgnacyjne mogą powodować ubytki piasku, jeśli na taką spoinę postawiliśmy. Po odchwaszczeniu uzupełnijmy więc puste miejsca między elementami.

Czym zabezpieczyć beton na zewnątrz?

Wiele produktów z betonu wymaga impregnacji, która zwiększa ich odporność na brud oraz oddziaływanie wilgoci i zmiennych warunków atmosferycznych. W przypadku elementów o wyjątkowym naturalnym wyglądzie inspirowanym skałami czy drewnem, a uzyskanym dzięki technologii produkcji wet-cast, czynność taką należy przeprowadzić jeszcze przed ich zabudową. Nie każdy pamięta jednak, że pokrycie powierzchni powłoką ochronną warto co jakiś czas powtórzyć, szczególnie w miejscach, które były dość intensywnie przez nas eksploatowane.

– Decydując się na okresową impregnację pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu powierzchni. – podkreśla przedstawiciel Good Bruk. – Chodzi tu głównie o ich wyczyszczenie, by uniknąć efektu zakonserwowania nieestetycznych naleciałości. Impregnować warto zarówno ciągi komunikacyjne, jak i konstrukcje pionowe, np. betonowe ogrodzenia. Stosujmy przy tym asortyment zalecany, a co za tym idzie sprawdzony, przez producenta zabezpieczanych materiałów. Jeśli chcemy, by nie zmieniały one wyglądu pokrywanej kostki, wybierajmy preparaty bezbarwne. A jeśli przez lata użytkowania przydomowe powierzchnie straciły swój dawny blask (np. wyblakły) możemy też użyć środków renowacyjnych, które łączą właściwości ochronne z funkcją odświeżenia koloru.

fot. Libet 

Uważaj na mrozy

Choć w ostatnich latach zimy są znacznie łagodniejsze niż kiedyś, wraz z nadejściem tej pory roku powinniśmy brać pod uwagę dni, w których naszą posesję pokryje warstwa śniegu lub lodu. W takich sytuacjach, dla bezpieczeństwa i komfortu poruszania się ogrodowymi ścieżkami czy po podjeździe, staramy się zniwelować śliskość podłoża. Uważajmy jednak, by nie uszkodzić przy tym betonowych powierzchni. Unikajmy więc inwazyjnych środków odladzających czy ostrych narzędzi do odśnieżania. Pierwsze mogą spowodować odbarwienia, drugie porysować kostki lub płyty. Stworzone z nich ciągi komunikacyjne mają nam służyć przez wiele lat, więc dobrze jest zadbać, by walory praktyczne szły w parze z estetycznymi.

Z pełną ofertą produktów Libet można zapoznać się na stronie www.libet.pl

Zapraszamy też do punktów sprzedaży Good Bruk: www.goodbruk.pl

53-633 Wrocław, ul. Kazimierza Michalczyka 5, woj. dolnośląskie
tel. +48 (71) 33 51 101,