Warto budować domy energooszczędne!
Na całym świecie i w Polsce już od dobrych kilku-kilkunastu lat coraz więcej mówimy o konieczności racjonalnego gospodarowania zasobami naturalnymi, które z roku na rok kurczą się gwałtownie. Na rynku budowlanym ta tendencja do oszczędzania środowiska i energii znajduje swoje odbicie w błyskawicznym rozwoju budownictwa energooszczędnego. Coraz częściej mamy też świadomość, że choć za budowę domu energooszczędnego zapłacimy o około 5-15% więcej niż za budynek tradycyjny, to jednak zapotrzebowanie na energię mniejsze o 50% sprawi, że już po kilku latach ta różnica zwróci się z nawiązką ze względu na niższe rachunki za ogrzewanie i eksploatację. Dodatkowym bonusem dla mieszkańców energooszczędnych domów jest korzystny mikroklimat i wysoki komfort przebywania wewnątrz, doskonała izolacyjność akustyczna, a także wyższa wartość rynkowa budynku.

 

ytong energooszczędny domfot. ytong-silka.pl

 

Jakie materiały na ściany zewnętrzne sprawdzą się w budynku energooszczędnym?
Na parametry domu zbudowanego według energooszczędnych standardów ma wpływ wiele elementów, m.in. jego zorientowanie według stron świata, odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń i ich wysokość, jakość i parametry stolarki otworowej, sposób jej osadzenia, a przede wszystkim – odpowiednio zaprojektowane ściany zewnętrzne, które odgrywają kluczową rolę w zabezpieczaniu przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych oraz uniemożliwiają „uciekanie” energii cieplnej na zewnątrz.  
Wbrew pozorom jedyną gwarancją dobrej izolacyjności termicznej ścian zewnętrznych wcale nie jest ocieplenie i jego grubość, bo energooszczędny dom zbudować można bez dodatkowej warstwy izolacyjnej. Jak? Na przykład z wykorzystaniem bloczków z betonu komórkowego marki Ytong, która w ciągu niemal 80 lat swojego istnienia stała się synonimem energooszczędnego budownictwa. Bloczki są dostępne w ofercie firmy Xella Polska.

 

ytong energooszczędny domfot. ytong-silka.pl

 

Zewnętrzne ściany domu z bloczków Ytong
Rodzinę energooszczędnych materiałów na ściany zewnętrzne otwiera bloczek Ytong Energo+, który na polskim rynku budowlanym jest jednym z najcieplejszych materiałów przeznaczonych do budowy ściany jednowarstwowej i spełnia nowe wymagania termiczne przy wytrzymałości na ściskanie 2 N/mm2.
Bloczki Ytong Energo+ dostępne są w grubościach 36,5  oraz 48 cm. Obie odmiany pozwalają wznosić ściany, które bez dodatkowej izolacji termicznej spełniają nowe normy cieplne dla budynków mieszkalnych, gdzie współczynnik przenikania ciepła U musi być mniejszy lub równy 0,23 [W/(m2K)].

 

ytong energooszczędny domfot. ytong-silka.pl

 

Ponadto jednowarstwowa ściana zewnętrzna zbudowana z bloczków Ytong Energo+ o grubości 48 cm osiąga bardzo niski współczynnik przenikania ciepła U=0,17 W/m2K. W ten sposób przegroda wymurowana z bloczków Ytong Energo+ spełni nawet zaostrzone wymagania cieplne dla ścian zewnętrznych, które będą obowiązywać dopiero od 2021 roku (U≤0,20 [W/(m2K)]).

Jak zrobić nadproża w kilkanaście minut?
Obok ścian zewnętrznych Xella Polska oferuje także elementy systemowe, które pozwalają na wzniesienie wszystkich przegród w jednej technologii, co eliminuje ryzyko występowania mostków termicznych pojawiających się zwykle na styku różnych systemów budowlanych. W bogatym portfolio firmy znajdują się m.in. nadproża Ytong YF i YN, które można stosować we wszystkich rodzajach ścian oraz nadproża YD do stosowania w ścianach działowych. Zapewniają one wysoką izolacyjność termiczną, eliminują mostki termiczne, a łatwy i szybki montaż elementów ogranicza mokre prace na budowie.
Nadproża Ytong YN, wykonane ze zbrojonego betonu komórkowego, stosowane są do otworów okiennych, drzwiowych i ścianek działowych, zapewniając odpowiednią izolacyjność cieplną bez dodatkowego ocieplania. Tego typu nadproża można zrobić w kilkanaście minut. Ich wysokość wynosi 24,9 cm, a maksymalna szerokość przekrywanego otworu – 175 cm.
Z kolei do przekrywania otworów o szerokości nawet do 250 cm służą prefabrykaty nadproża zespolonego Ytong YF, które – w zależności od grubości muru – układa się pojedynczo, podwójnie lub potrójnie.
Dostępne są również nadproża nienośne do ścian działowych Ytong YD, zaprojektowane do przekrywania otworów w ściankach działowych, które przenoszą tylko obciążenia spoczywających na nich bloczków. Minimalna długość oparcia wynosi 11,5 cm, natomiast maksymalna szerokość przekrywanego otworu to 102 cm.

 

ytong energooszczędny domfot. ytong-silka.pl

 

Xella Polska oferuje ponadto kształtki U z betonu komórkowego Ytong, które pozwalają na zrobienie nadproży żelbetowych w deskowaniu traconym. Wykonuje się je przy większych szerokościach przekrywanych otworów, tzn. powyżej 2,5 m. Można z nich wykonać wieńce, belki, podciągi i słupy żelbetowe. Długość oparcia belek nadprożowych na ścianach z bloczków Ytong nie może być mniejsza niż 200 mm.

Jak wybrać strop do domu?
Przy wyborze stropu ważny jest szereg aspektów, w tym jego waga czy możliwa rozpiętość. Im cięższy strop, tym stanowi większe obciążenie dla murów. Optymalne są zatem stopy lekkie, ale zarazem wytrzymałe, umożliwiające wykonanie dużych rozpiętości bez dodatkowych podpór. Istotne są kwestie bezpieczeństwa, w razie pożaru strop musi też zapobiegać rozprzestrzenianiu się ognia na sąsiednie kondygnacje. Równie ważne jednak, aby strop był ciepły, bez mostków termicznych – zwłaszcza w miejscu styku z balkonem. Wszystkie te właściwości łączą w sobie płyty stropowe Ytong ze zbrojonego betonu komórkowego, stosowane w budynkach mieszkalnych, obiektach handlowych, przemysłowych i innych budynkach użyteczności publicznej. Sprawdzą się one zwłaszcza tam, gdzie liczy się czas, bo w stosunku do np. tradycyjnych konstrukcji żelbetowych płyty Ytong kładzie się o wiele szybciej, zyskując jednocześnie strop o wysokiej klasie odporności ogniowej – i to w cenie porównywalnej do kosztu innych rozwiązań.

 

ytong energooszczędny domfot. ytong-silka.pl

 

Oprócz oszczędności na etapie eksploatacji (wynikających z wyeliminowania mostków termicznych przy balkonie i zatrzymania ciepła w domu), koszty zredukowane są również w fazie montażowej, bo nie trzeba stosować szalunków, podpór, nie ma przerw technologicznych wynikających z wiązania betonu, a w związku z tym na krócej angażowana jest też ekipa budowlana. Produkcja stropu z płyt zbrojonych Ytong trwa jedynie kilka dni, a sam montaż można wykonać nawet w jeden dzień (od 4 do 6 godzin)!

 

ytong energooszczędny domfot. ytong-silka.pl

 

Jak wybrać strop do domu? Jakie materiały na ściany zewnętrzne sprawdzą się najlepiej? Jak zrobić nadproże bez mostków termicznych? Odpowiedzi na powyższe pytania są konieczne, jeśli w planach mamy budowę domu energooszczędnego. Trzeba pamiętać, że nie warto decydować się w tym wypadku na półśrodki, bo tylko poprzez rozwiązania projektowe i techniczne najwyższej jakości budynek może być eksploatowany przy niskim zużyciu energii – zwłaszcza termicznej, przeznaczonej do ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody. Koszty eksploatacji z pewnością okażą się wówczas miłym zaskoczeniem.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.xella.pl

 

02-146 Warszawa, ul. Komitetu Obrony Robotników 48, woj. mazowieckie
tel. 801 122 227,