Dlaczego warto wykorzystywać deszczówkę?
W dzisiejszych czasach, gdy wszędzie wokół nas znajdują się betonowe i asfaltowe powierzchnie utwardzane, w przyrodzie zakłócany jest naturalny obieg wody, gdyż nie może ona swobodnie wsiąkać w glebę.
Odzysk deszczówki staje się więc coraz częstszą praktyką, gdyż rozwiązuje nie tylko problem powstających na posesjach kałuż czy podtopień, ale również dlatego, że taką wodą z powodzeniem można zastąpić coraz droższą wodę domową.
Deszczówka oprócz tego, że jest darmowa, ma również szereg innych zalet. Jest wolna od zarazków i czysta, dzięki temu idealnie sprawdza się przy podlewaniu ogrodu. Nie posiada związków magnezu i wapnia (jest więc miękka), przez co doskonale nadaje się prania czy mycia samochodów.
Ważny jest również aspekt ekologiczny. Wobec kurczenia się zasobów wód i wysokich kosztów uzdatniania, wykorzystywanie wody opadowej jest przede wszystkim działaniem korzystnym dla środowiska naturalnego.

 

zagospodarowanie wody deszczowej jak wykorzystać wodę deszczowąfot. Kingspan

 

Systemy zagospodarowania wody
– Każdy właściciel posesji zgodnie z prawem ma obowiązek zagospodarowania wody deszczowej w ramach swojej działki. Gdy jednak teren posesji nie jest podłączony do kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej, właściciel musi rozważyć, w jaki sposób zagospodarować wodę deszczową. Najlepszym i najbardziej ekonomicznym sposobem jest zainstalowanie kompletnego systemu do wykorzystania wody deszczowej – mówi Paweł Socha.
Dostępne są różne rodzaje systemów, które pozwalają na wykorzystanie wody opadowej tylko do podlewania ogrodów (np. Garden Complex i Garden ECO firmy Kingspan Environmental), jak również w domu i ogrodzie (House Complex).
Podstawowym elementem każdego systemu są solidne, wykonane z wysokiej jakości polietylenu zbiorniki podziemne o pojemnościach 3000, 4500 i 6000 litrów. Można je również łączyć w zestawy, uzyskując objętości rzędu 9000, 12000, 18000 i 24000 litrów, a nawet większe.
Elementami systemów są również skrzynki ogrodowe (do przyłączania węża ogrodowego), pompy, filtry zbierające i przepływowe (w wersji zabudowanych w zbiorniku oraz w wersji ziemnej, przeznaczonej do instalowania bezpośrednio w gruncie przed zbiornikiem) oraz różne układy poboru wody.

 

schemat wykorzystywanie wody deszczowejrys. Kingspan

 

Wykorzystanie deszczówki w ogrodzie
Dla tych właścicieli nieruchomości, którzy wodę deszczową chcą wykorzystywać tylko na zewnątrz budynków, na przykład do podlewania ogrodów, mycia samochodów czy prac porządkowych wokół domu, dedykowane są systemy Garden ECO i Garden Complex. Służą one do zbierania, magazynowania, a następnie wykorzystania wody deszczowej w okresie wiosna – jesień.
– W systemach tych woda deszczowa spływająca rynnami z dachu poprzez pionowy system spustowy, doprowadzana jest rurami ułożonymi pod ziemią do zbiornika podziemnego. Następnie na filtrze zainstalowanym w rurze wznośnej zbiornika lub filtrze ziemnym zamontowanym przed zbiornikiem (w zależności od systemu) odbywa się jej mechaniczne oczyszczenie. Następnie czysta już woda spływa do zbiornika – wyjaśnia Paweł Socha.
W systemach, zależnie od wersji, instalowane są filtry zbierające (gdy odbiornikiem nadmiaru wody jest złoże rozsączające) lub filtry przepływowe (jeśli odbiornikiem będzie kanalizacja deszczowa).
Pompy stosowane w systemach ECO i Complex wyposażone są w automatykę ciśnieniową, która steruje włączaniem i wyłączaniem pompy tak, aby po stronie tłocznej pompy utrzymać określone ciśnienie.
Wylot pompy może zostać podłączony do skrzynki ogrodowej umieszczonej w pewnej odległości od zbiornika. Znajduje się w niej zawór kulowy i szybkozłącze przeznaczone do podłączenia węża ogrodowego.

 

wykorzystywanie deszczówki wykorzystywanie deszczówki w ogrodziefot. Kingspan

 

Wykorzystanie deszczówki w domu
Niektórzy właściciele nieruchomości nie chcą jednak ograniczać się do wykorzystywania deszczówki jedynie w ogrodzie. Tam, gdzie jest potrzeba zagospodarowania wody opadowej przez cały rok i nie tylko na zewnątrz budynków, sprawdzi się system domowo-ogrodowy House Complex. Służy on do magazynowania, a następnie wykorzystania wody deszczowej zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz budynku do celów bytowo-gospodarczych, takich jak: spłukiwanie WC, pranie, sprzątanie oraz podlewanie trawnika itp.
– System składa się z kompletnego zbiornika z pokrywą, filtrem, poborem wody i przelewem oraz umieszczonej w pomieszczeniu technicznym budynku centrali sterującej. Wyposażona jest ona w pompę oraz niezbędne akcesoria, umożliwiające pobór wody ze zbiornika i wprowadzenie jej do niezależnej instalacji wodociągowej (WC, pralka, sprzątanie i podlewanie). W przypadku okresowego braku wody deszczowej w zbiorniku, instalacja jest automatycznie dopełniania wodą wodociągową. Należy pamiętać, iż w przypadku tego systemu konieczne jest zaprojektowanie i wykonanie osobnej instalacji wodociągowej wykorzystującej deszczówkę. Decyzję o zainstalowaniu systemu domowo-ogrodowego najlepiej jest więc podejmować już na etapie projektowania obiektu budowlanego – mówi Paweł Socha.

 

rozsączanie wody opadowej dlaczego warto wykorzystywać wodę deszczowąfot. Kingspan

 

Rozsączanie wody opadowej
W niektórych sytuacjach, gdy nie jest dobierany system do zbierania, magazynowania i wykorzystywania wody deszczowej, dobrym rozwiązaniem są systemy do rozsączania nadmiaru wody spływającej z dachu. Mogą być one wykorzystywane jako część innych, kompletnych instalacji zagospodarowania wody lub tylko jako system rozsączający.
Jednym z dostępnych rozwiązań są specjalne bloczki rozsączające, które można zamontować w prosty i szybki sposób. Ponadto łatwo podłączyć do nich rury doprowadzające wodę deszczową. Można też układać bloki w kilku rzędach (zarówno na wysokość, jak i na szerokość) i stosować w każdym rodzaju gruntu.
– AquaBlok® firmy Kingspan Environmental to wykonany z polietylenu prawie idealny sześcian o długości boku ok. 54 cm, pojemności 150 litrów i wadze 8 kg. Jest bardzo łatwy w transporcie i wytrzymały na obciążenie pionowe do 2,5 tony/m² (wersja lekka). Oferowany system obejmuje zarówno bloki rozsączające, geowłókninę w szerokościach 3, 4 lub 6 metrów, niezbędne elementy łączące, a także szeroki wybór filtrów podziemnych – wyjaśnia Paweł Socha.

 

wykorzystywanie deszczówki w domu woda deszczowa jak wykorzystaćfot. Kingspan

Dzięki zastosowaniu geowłókniny do wnętrza bloków nie dostaje się woda i drobiny gruntu, a jednocześnie nagromadzona w nich woda może swobodnie przesączać się na zewnątrz do otaczającego system gruntu.
– Zapewniamy dobór odpowiedniej ilości bloków w zależności od wielkości zlewni oraz warunków gruntowych panujących w strefie rozsączania. Nasi inżynierowie są w stanie zaproponować kilka opcji ułożenia AquaBlok-ów w zależności od np. wielkości i kształtu posesji, dzięki czemu łatwo zdecydować się na rozwiązanie w danym wypadku najkorzystniejsze – podsumowuje Paweł Socha.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.zcipajos.pl

72-123 Pucice, ul. Rzemieślnicza 7, woj. zachodniopomorskie
tel. 726377161,