Pompy ciepła – czy to się opłaca?
Pompy ciepła to urządzenia czerpiące energię z powietrza, wody lub z gruntu – czyli z tych miejsc, gdzie jest jej bardzo dużo. Jednak energia ta wymaga  dalszego przetworzenia. Pobrane ciepło przez pompę ciepła jest przetwarzane w układzie chłodniczym i przekazywane z wyższą temperaturą do instalacji grzewczej.
Na rynku nie ma chyba obecnie bardziej ekologicznego i przyjaznego środowisku źródła ogrzewania niż pompy ciepła, które podczas pracy nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji, trudno też znaleźć rozwiązanie bardziej bezpieczne.
Zaletą pomp jest również możliwość uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców oleju opalowego, gazu czy innych paliw. Nie mówiąc już o tym, że wybierając takie źródło ciepła, nie musimy organizować pomieszczenia do przechowywania opału, czyścić kocioł czy go rozpalać.
Ale to nie koniec zalet. Pompy ciepła to również najtańsze w eksploatacji źródło ogrzewania, które wykorzystuje naturalną, darmową energię. Jedyne, co jest niezbędne, to dostęp do sieci elektrycznej.
Pompy ciepła typu Logatherm marki Buderus wyposażone zostały w elektroniczne pompy obiegowe klasy A dolnego i górnego źródła, co pozwala na znaczne obniżenie zużycia energii przez całe urządzenie.
– Warto też podkreślić, że system sterowania pomp Logatherm oparty jest na regulacji pogodowej. Oznacza to, że urządzenia dostosowują temperaturę w instalacji grzewczej do warunków pogodowych, z czego również wynikają wymierne oszczędności. Dodatkowo sterowanie HMC 10-1 dba także o to, aby urządzenia pracujące poza obrębem pompy ciepła spełniały ten warunek. Oznacza to, że pompy obiegowe w czasie sezonu grzewczego nie pracują non-stop, lecz tylko wtedy, kiedy jest to konieczne, co wpływa na kolejne oszczędności – mówi Grzegorz Łukasik.

 

pompy gruntowe logatherm WPS pompa gruntowa logatherm WPSPompy gruntowe Logatherm WPS / fot. Buderus

 

Gruntowe pompy ciepła – co warto wiedzieć?
Przy wyborze pompy ciepła trzeba zwrócić uwagę nie tylko na moc urządzenia czy współczynnik wydajności (COP), ale też na inne parametry ważne z punktu widzenia oszczędności  i wygody eksploatacji. Dotyczy to np. instalacji (im mniej skomplikowana, tym szybsza i tańsza) czy możliwości precyzyjnej regulacji pracy pompy, co wpływa na poprawienie wydajności urządzenia oraz większą satysfakcję klienta.
Pod tym względem gruntowe pompy ciepła Buderus są wręcz wzorcowe, gdyż wyposażone są w wiele komponentów zapewniających bezawaryjną pracę oraz dokładną regulację. Oferowane w trzech typoszeregach pompy gruntowe Logatherm WPS (w zakresach mocy 6 do 10 kW, 6-17 kW oraz od 22 do 60 kW) standardowo wyposażone są w sprężarki spiralne wysokotemperaturowe, dlatego na zasilaniu systemu grzewczego można uzyskać temperaturę do 65°C .
– Wszystkie pompy gruntowe wyposażone są w pompy obiegowe górnego i dolnego źródła, co ułatwia prace montażowe oraz eliminuje konieczność ich doboru, aby zapewnić prawidłową pracę. Urządzenia Logatherm WPS mają wbudowany zawór trójdrogowy pozwalający na pracę na c.o. i c.w.u. – wyjaśnia Grzegorz Łukasik. – Ponadto mają też wiele komponentów zapewniających bezawaryjną pracę oraz dokładną regulację. W zależności od przeznaczenia mogą być wyposażone w kilka lub kilkanaście czujników, które ułatwiają precyzyjną regulację ich pracy – dodaje.
W starszych nieruchomościach częstym problemem jest przestarzała instalacja elektryczna, nierzadko też właściciele budynków zmuszeni są do korzystania z sieci elektrycznej, której stan pozostawia wiele do życzenia. Dlatego też pompy ciepła Buderus są wyposażone w urządzenie łagodnego rozruchu, tzn. „miękki start”.
– Urządzenie to zapobiega spadkom napięcia w sieci elektrycznej w czasie startu sprężarki. W wyposażeniu pomp ciepła jest również zabezpieczenie przed nieprawidłową kolejnością oraz zanikiem faz. Chroni to przed awarią pompy, a dla osoby montującej jest to znaczące uproszczenie prac elektrycznych. Użytkownikowi natomiast pozwala na łatwą kontrolę w przypadku problemów z zasilaniem elektrycznym – mówi Grzegorz Łukasik.
Co istotne, konstrukcja pomp ciepła Buderus gwarantuje bardzo cichą pracę. Jest to możliwe dzięki wytłumieniu obudowy pomp specjalną pianką dźwiękochłonną i elastycznym połączeniom hydraulicznym wewnątrz urządzeń, które nie przenoszą wibracji na instalację grzewczą.   

 

gruntowe pompy ciepła WPSGruntowe pompy ciepła WPS / fot. Buderus

 

Pompy ciepła dużej mocy
Wśród urządzeń wartych wyróżnienia są pompy ciepła Logatherm WPS o większych mocach (od 22 do 60 kW), które również wykorzystują energię gruntu.
Tego typu pompy wyposażone są w sprężarki Mitsubishi Electric, które mogą osiągać wysokie temperatury na zasilaniu, nawet do 65°C, zachowując ciągle wysoką sprawność działania. Typoszereg Logatherm WPS 22-60 wyposażony jest w dwie pompy obiegowe górnego i dolnego źródła ciepła, zapewniając odpowiedni przepływ i odbiór ciepła z wymienników ciepła (skraplaczy).
Warto podkreślić, że tego typu pompy mogą jednocześnie wspomagać centralne ogrzewanie i podgrzewać ciepłą wodę użytkową, wytwarzając w tym samym czasie różne temperatury dla tych odbiorników. Przy zastosowaniu dodatkowych akcesoriów można również kontrolować 4 obiegi grzewcze oraz sterować chłodzeniem pasywnym.

Pompy ciepła powietrze-woda
A co, jeśli chcemy wykorzystywać darmową energię, ale bez konieczności wykonywania instalacji, która czerpie energię z gruntu? W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem są pompy ciepła powietrze-woda. Aby korzystać z takiego źródła ciepła, obok budynku potrzeba zaledwie kilku metrów kwadratowych powierzchni, na których ustawia się pompę. Rozwiązanie takie sprawdza się zarówno w nowych obiektach, jak i w tych starszego typu – zwłaszcza, że ceny innych źródeł ciepła (np. oleju opałowego), są wysokie. Pompy ciepła powietrze-woda z powodzeniem mogą współpracować z kotłem olejowym czy innym źródłem energii, wspomagając go w najbardziej mroźne dni. Tym samym pozwalają znacznie obniżyć koszty ogrzewania budynku oraz wody użytkowej.
– Jeżeli poszukujemy pompy ciepła do budynku jednorodzinnego, to idealnym rozwiązaniem są urządzenia Logatherm WPL2 6 – 15. Do dyspozycji jest 5 modeli o mocach: 6 kW, 7,5 kW, 9 kW, 13 kW i 14,5 kW. Ich wysokie współczynniki sięgające wartości 4,11 zapewniają niskie koszty eksploatacji, co oznacza, że z pobranej jednej jednostki prądu elektrycznego można wytworzyć aż 4,1 jednostek ciepła – informuje Grzegorz Łukasik.
Urządzenia są wyposażone w sprężarkę spiralną, dzięki której pompa może wytworzyć temperaturę zasilania instalacji grzewczej nawet do 65°C.

 

Pompy ciepła powietrze-woda WPLPompy ciepła powietrze-woda WPL / fot. Buderus

Do budynków o większym zapotrzebowaniu na ciepło, Buderus oferuje drugi typoszereg – pompy ciepła powietrze-woda Logatherm WPL A o mocach 14 kW, 18 kW, 25 kW, 31 kW. Dzięki możliwości łączenia urządzeń do 4 sztuk w kaskadzie, można uzyskać moc grzewczą nawet do 120 kW. Automatyka sterująca tych pomp pozwala nie tylko na łączenie kilku pracujących pomp ciepła, ale także obsługę kilku obiegów grzewczych, podgrzewanie c.w.u., wody basenowej, sterowanie innymi źródłami ciepła oraz instalacją solarną.

Ze szczegółową ofertą pomp ciepła marki Buderus można zapoznać się na stronie: www.buderus.pl

 

02-231 Warszawa , ul. Jutrzenki 105 , woj. mazowieckie
tel. 801 777 801,