Pompa ciepła solanka – woda

Darmowa energia z gruntu

Ekologiczne i tanie ogrzewanie budynków stało się faktem po wprowadzeniu na rynek pomp ciepła. Jak wiadomo wyróżnia się kilka typoszeregów tych urządzeń, biorąc pod uwagę sposób, w jaki pozyskują one energię ze środowiska naturalnego. Jednym z najbardziej popularnych typów pomp jest urządzenie typu solanka – woda. O urządzenia tego typu zapytaliśmy Annę Małecką, specjalistkę z firmy Lumo Technika Grzewcza – producenta pompy ciepła Lumo 1209.

Gruntowa pompa ciepła – zasada działania
– Zasada działania pompy ciepła jest niezwykle prosta i porównywalna do sposobu działania lodówki. W lodówce ciepło jest “wypompowywane” z przechowywanych produktów i oddawane na zewnątrz urządzenia. Pompa ciepła działa w sposób odwrotny i pozyskuje naturalne ciepło z gruntu i po podniesieniu temperatury czynnika roboczego oddaje ciepło do ogrzewanego pomieszczenia – mówi Anna Małecka.
Czym jest czynnik roboczy, czyli solanka? Solanka to mieszanka wody i środka odpornego na zamrażanie. W przypadku pomp gruntowych solanka wędruje pomiędzy pompą ciepła i kolektorami umieszczonymi pod ziemią. W przypadku, gdy inwestor dysponuje dużą działką mogą one być umieszczone poziomo. Jednak, gdy powierzchnia działki nie jest zbyt duża lub sprawność gruntu nie jest wysoka wykonywane są odwierty pionowe. Wspomniany czynnik roboczy, czyli solanka docierając do kolektora jest ogrzewana a następnie w pompie ciepła następuje odebranie ciepła do pomieszczenia i schłodzenie czynnika, który w układzie wraca do kolektora.

 

pompa ciepła solanka - wodarys. Lumo Technika Grzewcza

 

Pompa ciepła solanka – woda – konfiguracja
– Często z ust klientów słyszymy pytanie o to jak wygląda i jak zbudowana jest pompa ciepła. W związku z tym, że jest to urządzenie instalowane wewnątrz
budynków dbamy o to by pompa ciepła była nie tylko sprawna, ale i estetyczna oraz charakteryzowała się konstrukcją, która nie będzie zajmowała zbyt wiele miejsca – mówi Anna Małecka.
Gruntowe pompy ciepła takie, jak Lumo 1209 charakteryzują się zwartą budową a obustronnie malowaną proszkowo obudowę zewnętrzną pompy oprócz walorów użytkowych cechuje wysoka estetyka wykonania.
– Jednak obudowa nie jest oczywiście najważniejszym element pompy ciepła. Kluczowe podzespoły kryją się w jej wnętrzu – mówi Anna Małecka – Urządzenie składa się między innymi z modułu grzewczego, układu sterowania oraz zintegrowanego zbiornika, który pełni funkcję bufora oraz zasobnika ciepłej wody użytkowej – wyjaśnia.
Dzięki temu, że budowa pompy ma charakter modułowy może ona być konfigurowana zgodnie z życzeniem i potrzebami inwestora. Wszak zapotrzebowanie na ciepło i ciepłą wodę użytkową jest inne w przypadku domów jednorodzinnych biur czy małych firm.

 

pompa ciepła solanka - wodafot. Lumo Technika Grzewcza

 

Gruntowa pompa ciepła – najważniejsze podzespoły i dane
Inwestując w pompę ciepła nie możemy zapomnieć o tym by pytać producentów lub sprzedawców o jej kluczowe podzespoły, które zapewniają bezawaryjną i efektywną pracę przez długie lata.
– Jeżeli chodzi o pompy ciepła solanka – woda Lumo 1209 to moduł grzewczy pompy PC09 zbudowany został w oparciu o sprężarkę Copeland Scroll, gdzie jako czynnik roboczy wykorzystywany jest gaz R-410A. Umożliwia on wrzenie w niskich temperaturach (już od -25°C). Gwarantuje to stabilną pracę układu dolnego źródła. Za bezpieczeństwo pracy całego urządzenia odpowiadają czujniki niskiego i wysokiego ciśnienia (presostaty) oraz automatyka pogodowa, która dodatkowo wyposażona jest w system kontroli temperatur dolnego i górnego źródła wraz z sygnalizacją stanów alarmowych – mówi Anna Małecka.
Oprócz spraw czysto technicznych, przy zakupie pompy ciepła należy również zwracać uwagę na współczynnik sprawności COP, który przedstawia nam ile ciepła jest w stanie dać nam pompa. Jest to współczynnik zmienny i zależny od wielu czynników. Podstawowym jest temperatura gruntu. Często producenci prezentują tylko i wyłącznie najwyższe dane tego współczynnika i nie informują potencjalnego inwestora o danych referencyjnych. W związku z tym klient nie może dowiedzieć się jakiej efektywności może oczekiwać od urządzenia.
– Współczynnik COP dla danej pompy ciepła może mieć bardzo różne wartości. W przypadku pomp ciepła Lumo 1209 waha się on pomiędzy wartościami 3,0 i 5,1 i jest zależny od wielu czynników – mówi Anna Małecka – Przy wyborze danej pompy musimy poznać jak najbardziej szczegółowe dane aby móc ocenić jej możliwości. Firma Lumo Technika Grzewcza daje taką możliwość potencjalnemu klientowi – dodaje.

Ze szczegółowa ofertą firmy Lumo Technika Grzewcza oraz danymi dotyczącymi gruntowej pompy ciepła Lumo 1209 można zapoznać się na stronie: www.lumo.com.pl

 

62-050 Mosina, ul. Główna 51B, woj. wielkopolskie
tel. +48 618 136 525,


Liczba odwiedzin: 1026 | Data publikacji: 2014-07-14

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Pompa ciepła i jej montaż są tematem...
19.07.2018 | Ogrzewanie
Wybierając powietrzną pompę ciepła do ogrzewania domu,...
25.10.2017 | Ogrzewanie
W nowoczesnych domach odchodzi się od tradycyjnych...
23.06.2017 | Ogrzewanie
Pompy ciepła to jedne z najbardziej efektywnych...
28.03.2014 | Ogrzewanie
Rozwiązania techniki systemowej promowane jako „ekologiczne” na...
30.10.2013 | Energia ekologiczna
W związku z rosnącymi cenami energii, stale...
01.10.2013 | Ogrzewanie
Nowoczesne, ekologiczne a przede wszystkim tanie źródło...
18.11.2014 | Domy drewniane
Dom na miarę XXI wieku musi sprostać...
28.10.2014 | Ogrzewanie
Zauważalne na rynku dążenie, aby jak najbardziej...
26.06.2014 | Ogrzewanie
Pompy ciepła to urządzenia uznane za jedne...
Kończą się czasy dymiących kotłów na węgiel,...
10.03.2021 | Energia ekologiczna
Fotowoltaika to niewątpliwie hit ostatnich lat. Energia...
27.05.2020 | Energia ekologiczna
Od jakiegoś czasu branża fotowoltaiczna przeżywa nieustanny...
07.09.2018 | Energia ekologiczna
Świat nie stoi w miejscu. Wykorzystywane od...
15.02.2018 | Pompy
Czy ogrzewanie domu ciepłem z ziemi się...
05.08.2016 | Energia ekologiczna
Produkcja energii ze źródeł odnawialnych to dziś...
28.07.2016 | Ogrzewanie
Wybierając rodzaj ogrzewania i klimatyzacji warto mieć...
05.02.2016 | Domy drewniane
Budownictwo pasywne musi sprostać najsurowszym wymaganiom jeśli...
Co przeciętny Kowalski wie na temat pomp...
16.07.2015 | Energia ekologiczna
Produkcja energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych nie...
15.09.2014 | Ogrzewanie
Wielkimi krokami zbliża się sezon grzewczy, a...
Ograniczenie zużycia energii do zera - ta...
Energooszczędność w obecnych czasach to coś więcej...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. śląskie
woj. mazowieckie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. wielkopolskie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. mazowieckie
woj. dolnośląskie
woj. małopolskie
woj. pomorskie
woj. mazowieckie
woj. podlaskie
woj. zachodniopomorskie

Słowa kluczowe: pompa ciepła solanka - woda, energia z gruntu, darmowe źródła energii,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy