Ekologiczne i tanie ogrzewanie domu

Pompy ciepła – sposób na wydajne ogrzewanie i klimatyzację!

Wybierając rodzaj ogrzewania i klimatyzacji warto mieć świadomość, że ta decyzja może na wiele lat zdeterminować nasze wydatki. Ma to szczególne znaczenie w klimacie występującym np. w Polsce, gdzie przez połowę roku potrzebujemy grzać a w drugiej połowie chłodzić. Dlatego też wybór systemu to jedna z kluczowych decyzji przy planowaniu inwestycji. Warto rozważyć nowoczesny, ekologiczny i przede wszystkim tani sposób ogrzewania i klimatyzacji – pompy ciepła.

Pompa ciepła jest ekologicznym urządzeniem grzewczo – klimatyzacyjnym o wysokiej efektywności, przygotowanym do pracy zarówno w małych instalacjach centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej dla domów jednorodzinnych i rezydencji, jak również w profesjonalnych węzłach ciepła dla obiektów o dużym zapotrzebowaniu na energię cieplną. Trzeba też zwrócić szczególną uwagę na fakt że dzięki pompie ciepła jesteśmy w stanie radykalnie podnieść efektywność instalacji technologicznych np. w basenach, przetwórstwie spożywczym, oczyszczalniach ścieków, etc.

Firma Vatra od prawie 20 lat produkuje wodne i gruntowe pompy ciepła, które są tańszą i bardziej ekologiczną alternatywą dla standardowych sposobów ogrzewania i klimatyzacji. Vatra S.A. zajmuje się również kompleksową obsługą inwestycji począwszy od procesu projektowania a skończywszy na realizacji.

Dzięki długoletnim doświadczeniom Vatra zajmuje się instalacjami dla obiektów wielkokubaturowych. W większości przypadków są to instalacje wymagające szczególnej wiedzy projektowej i wykonawczej.

Pompa ciepła – jak to działa?
Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, w którym następuje transformacja energii cieplnej z niższego na wyższy poziom temperaturowy. Inaczej mówiąc, pompa ciepła pobiera energię cieplną z ośrodka o niskiej temperaturze i oddaje ją do ośrodka o temperaturze wyższej. Ośrodek o niskiej temperaturze, zwany dolnym źródłem ciepła, to w zależności od pompy – ciepło zgromadzone w gruncie lub ciepło zgromadzone w wodach podziemnych. Ośrodkiem o wysokiej temperaturze, czyli górnym źródłem ciepła, jest po prostu instalacja centralnego ogrzewania (CO) lub ciepłej wody użytkowej (CWU), które chcemy zasilić energią cieplną. Około 3/4 energii zasilającej górne źródło ciepła pochodzi z dolnego źródła ciepła (z wnętrza Ziemi). Do ogrzewania domu nie potrzeba więc żadnego paliwa, poza prądem niezbędnym do napędu sprężarki, czyli głównego elementu pompującego energię cieplną z dolnego źródła. Ilość dostarczanej do pompy energii w postaci prądu jest jednak kilkakrotnie mniejsza od ilości energii w postaci ciepła przekazywanego do pomieszczeń. Dzięki temu jej eksploatacja jest o wiele tańsza niż kotła na gaz czy olej, a samo pozyskane ciepło jest ekologiczne nie tylko z powodu wykorzystania odnawialnych źródeł energii, ale także ze względu na to, ze nie emituje do środowiska żadnych szkodliwych gazów i substancji.

 

ekologiczne i tanie ogrzewanie domufot. Vatra S.A.

 

Jaką pompę ciepła wybrać?
– Wybór odpowiedniej pompy uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju dolnego źródła ciepła oraz zapotrzebowania budynku na energię – wyjaśnia Wiceprezes Vatra S.A. Tomasz Kowalski

Pompa gruntowa jako dolne źródło ciepła wykorzystuje grunt i podłoże skalne. Istnieją dwie metody uzyskania ciepła z gruntu: kolektor gruntowy poziomy oraz kolektor gruntowy pionowy, montowane w zależności od możliwości lokalizacyjnych i geologii.

Wodna pompa ciepła korzysta z energii zgromadzonej w wodach zalegających zarówno pod powierzchnią ziemi np. ze studni, jak i z jezior, rzek, ścieków. Wodne pompy ciepła, z uwagi na korzystniejsze parametry pracy, mają wysoką wydajność i efektywność. Jest to źródło najtańsze i nie zajmujące dużych przestrzeni terenu. Studnie umożliwiają pozyskiwanie energii cieplnej bezpośrednio z wód gruntowych wypełniających warstwy wodonośne.

Ostatecznego wyboru konkretnego modelu pompy dokonuje się w oparciu o wszystkie potrzebne dane, czyli rodzaj dolnego źródła ciepła, wielkość obiektu oraz szacowane zapotrzebowanie na energię cieplną.

Dlaczego pompy marki Vatra?
Ekologiczne systemy ogrzewania i klimatyzacji, tak jak i tanie ogrzewanie domu, są dzisiaj koniecznością, a nie kaprysem. Decydując się na taką inwestycję, warto postawić na doświadczoną i rzetelną firmę. Pompy ciepła Vatra swoją wysoką efektywność zawdzięczają technologii pozwalającej na pozyskanie z wnętrza ziemi, z powietrza bądź z procesów technologicznych aż do 80% energii, potrzebnej do zasilania obsługiwanych systemów grzewczych czy chłodniczych. Na szczególną uwagę zasługuje fakt iż Vatra S.A. jest w 100% polską firmą.

– Dzięki temu instalacje oparte o pompy Vatra są nawet kilkukrotnie tańsze w eksploatacji od instalacji wykorzystujących konwencjonalne źródła energii – zapewnia Tomasz Kowalski

Główne zalety pomp marki Vatra to oprócz niskich kosztów ogrzewania, klimatyzacji i podgrzania wody, także ekologia, eliminacja kosztów instalacji składu opału i odpadów czy podłączenia przyłącza gazowego oraz wysoka sprawność systemu, nie zmieniająca się na przestrzeni lat użytkowania. Istotny jest także fakt, że pompy Vatra są bezpieczne – nie ma tu ryzyka pożaru, wybuchu czy zatrucia czadem. Atutem jest też najbardziej zaawansowana na rynku pomp ciepła automatyka, pozwalająca na kompleksową obsługę systemu. Pompy ciepła marki Vatra to pewna i rozsądna inwestycja w tanie ogrzewanie i chłodzenie zarówno w budownictwie jedno i wielorodzinnym, jak i w przemyśle.

Więcej informacji o gruntowych i wodnych pompach marki Vatra można uzyskać na stronie www.vatra.pl

32-080 Zabierzów, ul. Nad Wodą 54, woj. małopolskie
tel. +48 12 637 90 26,


Liczba odwiedzin: 1431 | Data publikacji: 2016-07-28

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Pompa ciepła i jej montaż są tematem...
21.05.2018 | Ogrzewanie
Daikin to firma, która zdążyła już nas...
15.02.2018 | Pompy
Czy ogrzewanie domu ciepłem z ziemi się...
23.06.2017 | Ogrzewanie
Pompy ciepła to jedne z najbardziej efektywnych...
Kończą się czasy dymiących kotłów na węgiel,...
06.06.2021 | Energia ekologiczna
Dylemat dotyczący wyboru odpowiedniego systemu grzewczego niejednokrotnie...
Inwestycja w energooszczędne pompy obiegowe oraz naczynia...
10.08.2020 | Energia ekologiczna
Gdy szukamy najbardziej wydajnego, autonomicznego i opłacalnego...
Ogrzewanie domu, biura czy innego wnętrza ma...
Rosnąca sukcesywnie popularność odnawialnych źródeł energii nie...
03.10.2019 | Piece, kotły
Częściowy zwrot pieniędzy mogą uzyskać osoby, które...
31.05.2019 | Ogrzewanie
Zmiany klimatyczne i kurczące się zasoby naturalne...
11.10.2018 | Pompy
Okres grzewczy spędza sen z powiek tysiącom...
16.08.2018 | Ogrzewanie
Współczesny inwestor budując dom, stawia przede wszystkim...
22.03.2018 | Ogrzewanie
Rozwój technologii sprawia, że świadomie wybieramy takie...
14.03.2018 | Ogrzewanie
Inwestycja w montaż rekuperatora oznacza istotne zmniejszenie...
Wybór ogrzewania to bardzo ważna decyzja, która...
Wybór systemu grzewczego to wybór na lata,...
23.02.2017 | Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe to nie tylko przyjemność stąpania...
03.01.2017 | Ogrzewanie
Naszym przodkom nawet nie śniło się, że...
07.11.2016 | Piece, kotły
Pierwsze jesienne przymrozki dla wielu Polaków oznaczają...
20.04.2016 | Ogrzewanie
Na coraz bardziej profesjonalizującym się polskim rynku...
18.03.2016 | Ogrzewanie
Odnawialne źródła energii – w tym powietrzne...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. śląskie
woj. mazowieckie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. mazowieckie
woj. dolnośląskie
woj. pomorskie
woj. mazowieckie
woj. podlaskie
woj. mazowieckie
woj. lubelskie
woj. śląskie

Słowa kluczowe: pompa ciepła ogrzewanie, ogrzewanie pompą ciepła, pompy ciepła, tanie ogrzewanie, tanie ogrzewanie domu, ekologiczne ogrzewanie, dofinansowanie do ogrzewania, pompa gruntowa, wodna pompa ciepła, pompy gruntowe, dopłaty do ogrzewania, ekologiczne systemy ogrzewania, wydajne ogrzewanie
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy