Kupujemy klimatyzator do domu lub mieszkania: jak wybrać, na co zwracać uwagę?

Dobry klimat w domu

Wybór klimatyzatora do domu jednorodzinnego lub mieszkania jest zadaniem trudnym. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele urządzeń różniących się parametrami i ceną, jednak o ile porównanie cen nie rodzi żadnych trudności, o tyle dokładna analiza specyfikacji technicznej może przyprawiać o zawrót głowy. Razem z ekspertami z firmy Lindab podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru klimatyzatora do domu jednorodzinnego lub mieszkania.

Sprawdzone klimatyzatory marki Galanz
Na polskim rynku już od kilkunastu lat niesłabnącym powodzeniem cieszą się klimatyzatory Galanz, które doceniane są zarówno za wysoką jakość i nowoczesną estetykę, jak i z uwagi na zastosowanie najnowszych technologii, m.in. charakteryzujących się niską awaryjnością sprężarek Panasonic i Hitachi. Firma Lindab, wyłączny dystrybutor tych urządzeń na polskim rynku, posiada także rozbudowaną sieć autoryzowanych serwisów, które zapewniają fachową obsługę i dostępność części zamiennych.
Oferta urządzeń Galanz poszerzyła się w ostatnim czasie o nowe klimatyzatory ścienne o wydajności chłodzenia od 2,6 do 6,8 kW. Na przykładzie tych urządzeń przygotowaliśmy poradnik, który ułatwi dobór klimatyzatora do konkretnego przypadku.

Wydajny klimatyzator do domu lub mieszkania
Wydajność chłodzenia klimatyzatora to parametr, który musimy ustalić samodzielnie, biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia, jego usytuowanie w budynku, liczbę urządzeń elektrycznych w pokoju oraz przebywających w nim osób (człowiek wydziela przeciętnie 100-200 W energii cieplnej, a urządzenia RTV, takie jak telewizor czy komputer, ok. 150 W).
Do kalkulacji przyjmijmy salon o powierzchni 20 m² i wysokości od 2,5 do 2,7 m, znajdujący się na parterze domu. W pomieszczeniu tym przebywają przeważnie trzy osoby i znajdują się tam trzy sprzęty RTV – np. telewizor, laptop i wieża stereo. Odpowiednia wydajność klimatyzatora będzie zależeć również od tego, na którą stronę wychodzą okna pomieszczenia. Jeżeli skierowane są one na północ, to wydajność urządzenia musi wynosić 2,75 kW; na wschód – 2,75 kW; na zachód – 3,44 kW; na południe – 4,13 kW.
Jeżeli opisany wyżej pokój przeniesiemy na poddasze, to w zależności od tego, na którą stronę wychodzą okna, wymagana wydajność chłodzenia klimatyzatora wynosić będzie: 4,13 kW (okna zwrócone na północ), 4,13 kW (na wschód), 5,16 kW (na zachód), 6,19 kW (na południe).
Oczywiście są to wymagania minimalne. Wybierając klimatyzator do domu lub mieszkania warto kupić taki, który ma parametry przynajmniej nieco wyższe od tych wynikających z naszej kalkulacji. Warto także pamiętać, że klimatyzator obowiązkowo powinien także posiadać funkcję grzania z wydajnością nieznacznie przekraczającą wartość dla funkcji chłodzenia.
Wśród klimatyzatorów Galanz Arcus znajdziemy między innymi urządzenia z wydajnością chłodzenia i grzania na poziomie od 2,6-2,9 kW do 6,8-7,2 kW. Oznacza to, że za ich pomocą bez trudu schłodzimy lub ogrzejemy pomieszczenia zarówno małe, jak i duże.

Energooszczędne klimatyzatory
Na etapie wyboru klimatyzatora nie można także pominąć kwestii energooszczędności. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnej sytuacji, w której radość ze sprawnie działającego urządzenia ustąpi miejsca złości razem z pierwszym, wysokim rachunkiem za prąd. Oczywiście każdy producent zapewnia, że jego urządzenie jest energooszczędne. Po czym więc poznać, które klimatyzatory faktycznie do takiej grupy należą? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów specyfikacji technicznej, jak np. SEER (Seasonal Energy Efficiency Ratio), SCOP (Seasonal Coefficient of Performance).
Pierwszy z wymienionych elementów – SEER (Seasonal Energy Efficiency Ratio) to Sezonowy Współczynnik Efektywności Energetycznej w trybie chłodzenia. Współczynnik ten może się wahać od 6 do 7. Nie ma sensu kupować urządzeń z niższym współczynnikiem, gdyż nie będą one wystarczająco energooszczędne, zaś te z SEER wyższym niż 7,1 najpewniej będą zbyt drogie w stosunku do możliwych oszczędności na energii.
Z kolei SCOP (Seasonal Coefficient of Performance), czyli Współczynnik Sezonowej Efektywności, optymalnie powinien być wyższe od 4.
Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań pozwalających na oszczędności energii nawet o 40% wyższe niż w przypadku konwencjonalnych urządzeń jest DC Inverter. Zastosowanie tej technologii sprawia, że klimatyzator działa z różną wydajnością, dopasowaną do aktualnych potrzeb. W tradycyjnych urządzeniach natomiast sprężarki działają albo z pełną mocą, albo wcale. DC Inverter zapewnia także mniejsze wahania temperatur, dochodzące jedynie do 0,5 stopnia oraz znacznie mniejszy poziom hałasu.
Wszystkie wymienione w tym poradniku klimatyzatory Galanz Arcus wyposażone są DC Inverter, a współczynniki SEER i SCOP zawierają się odpowiednio w przedziałach od 6,3-7,1 oraz 4-4,03.

Ciche i estetyczne klimatyzatory
Choć aspekt ten często jest pomijany i zapominany na etapie wyboru klimatyzatora, to warto jednak pamiętać, że poziom generowanego przez urządzenie hałasu ma kluczowe znaczenie na etapie eksploatacji. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której dyskomfort wynikający ze zbyt wysokiej temperatury zastąpimy bólami głowy na skutek hałasu wydzielanego przez klimatyzator. Wewnątrz mieszkania poziom hałasu powinien wynosić do 50 dB dla klimatyzatorów o wydajności do 3,5 kW oraz do 65 dB dla klimatyzatorów o wydajności chłodzenia do 6,8 kW. Na zewnątrz budynku poziom hałasu nie powinien zaś przekraczać dla wspomnianych klimatyzatorów odpowiednio 65 i 70 dB. Klimatyzatory Galanz Arcus charakteryzują się poziomem hałasu od 47 dB wewnątrz i 63 dB na zewnątrz do 63 dB wewnątrz i 69 dB na zewnątrz w najbardziej wydajnych jednostkach.
Wybierając klimatyzator do domu lub mieszkania pamiętajmy również, że bardzo ważną jego cechą jest estetyka wykonania. Nie da się ukryć, że urządzenia klimatyzacyjne są dość istotnym elementem wystroju pomieszczenia, dlatego warto na etapie wyboru zwrócić uwagę także na to, czy klimatyzator zwyczajnie nam się podoba.

Klimatyzator – prostota obsługi, komfort, zdalne sterowanie
Odpowiednie parametry techniczne klimatyzatora zapewnią bezproblemową i tanią eksploatację, to jednak nie wszystko. Renomowany producent, do jakich niewątpliwie należy firma Galanz, wyposażył swoje urządzenia w wiele udogodnień i przydatnych opcji, poczynając od pilota zdalnego sterowania, poprzez filtrację i osuszanie powietrza, przycisk „turbo” czy auto restart, który umożliwia samoczynne ponowne uruchomienie się urządzenia np. po wyłączeniu spowodowanym brakiem prądu. Przydatną funkcją jest także „sleep”, która zapewnia możliwie najcichszą pracę w nocy przy zachowaniu optymalnej temperatury w pomieszczeniu.

 

klimatyzator do domu i mieszkania

 

Nie bez znaczenia jest także wykorzystanie w klimatyzatorach Galanz ekologicznego czynnika chłodzącego R410A, będącego bliskoazeotropową mieszanką w równych proporcjach czynników R32 i R125.

Jak wybrać klimatyzator?
Reasumując, wybierając klimatyzator do domu lub mieszkania powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na:
– wydajność dopasowaną do naszych potrzeb;
– energooszczędność (SEER od 6,3 do 7,1, SCOP od 4 do 4,03, obecność DC Inverter);
– poziom hałasu (do 47 dB wewnątrz i 63 dB na zewnątrz w małych klimatyzatorach oraz do 63 dB wewnątrz i 69 dB w jednostkach większych);
– zastosowanie zapewniających niewielką awaryjność podzespołów renomowanych producentów np. turbosprężarek Panasonic czy Hitachi;
– obecność dodatkowych funkcji takich jak auto restart, filtracja, turbo, sleep czy osuszanie powietrza.

Poradnik opracowany został na podstawie produktów firmy Galanz, a konkretnie 4 nowych modeli, które można obecnie nabyć w atrakcyjnych cenach.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.galanz.centrumklima.pl

05-850 Wieruchów, ul. Sochaczewska 144, woj. mazowieckie
tel. +48 22 250 50 50,


Liczba odwiedzin: 853 | Data publikacji: 2016-06-03

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:Podobne artykuły


Rozważając kwestię, jaki klimatyzator do mieszkania w...
Klimatyzator domowy ścienny jeszcze do niedawna można...
Dom jest naszym azylem, dlatego chcemy czuć...
Dlaczego klimatyzator domowy Etherea jest wielokrotnym laureatem...
21.05.2018 | Ogrzewanie
Daikin to firma, która zdążyła już nas...
25.10.2017 | Ogrzewanie
W nowoczesnych domach odchodzi się od tradycyjnych...
Klimatyzacja jest niezbędna w pomieszczeniach zamkniętych –...
Jak pogodzić ekologiczny styl życia z wygodą?...
03.01.2017 | Ogrzewanie
Naszym przodkom nawet nie śniło się, że...
Odpowiedź na pytanie, czy warto zainwestować w...
Z niecierpliwością czekamy na upalne lato. Cieszymy...
01.07.2019 | Ogrody zimowe
Pomieszczenia, które powiększą przestrzeń mieszkalną, poprawią izolację...
31.05.2019 | Ogrzewanie
Zmiany klimatyczne i kurczące się zasoby naturalne...
„Energooszczędność” – to słowo, które na dobre...
12.06.2018 | Domy ekologiczne
Gdy kurczące się zasoby naturalne sprawiają, że...
14.03.2018 | Ogrzewanie
Inwestycja w montaż rekuperatora oznacza istotne zmniejszenie...
30.11.2017 | Natryski pianki
Marketing marketingiem, a fakty faktami. Kto z...
O ile jeszcze nasi rodzice i dziadkowie...
Wentylacja jest jednym z najważniejszych systemów w...
23.08.2016 | Systemy budowlane
Budowa domu to nie lada wyzwanie, którego...
Zamiast narzekać na upały latem i na...
W dobie wysokich cen energii, poszerzająca się...
Efektywne klimatyzatory domowe z serii Etherea pracują...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. pomorskie
woj. śląskie
woj. wielkopolskie
woj. małopolskie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. lubuskie
woj. mazowieckie
woj. podkarpackie
woj. opolskie
woj. kujawsko-pomorskie

Słowa kluczowe: klimatyzator do domu, klima w mieszkaniu, klimatyzatory galanz, galanz klimatyzacja, klimatyzator galanz, galanz polska
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy