Na czym polega fotowoltaika?

Obecnie często słyszymy pojęcia takie jak fotowoltaika – instalacja fotowoltaiki w domu jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, z czym się one wiążą. Otóż fotowoltaika to nic innego, jak specjalne panele, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby absorbowały promieniowanie słoneczne. Zazwyczaj składają się z płytek krzemowych odbierających padające na nie fotony. Wystawione na działanie światła słonecznego pozyskują z niego darmową energię i przetwarzają na prąd stały. Nie jest to jeszcze ten prąd, który płynie w gniazdkach. Dlatego za pomocą inwertera jest zamieniany w prąd zmienny, czyli ten, który zasila nasze mieszkania.

Ekonomiczne korzyści wynikające z instalacji fotowoltaiki w domu

Największą zaletą paneli dla większości właścicieli domów, jest zmniejszenie rachunków za prąd. Wytwarzanie własnej energii z instalacji fotowoltaicznej powoduje, że w pierwszej kolejności wszelkie urządzenia pobierają prąd wyprodukowany za pośrednictwem tego systemu. Należy zwrócić uwagę również na fakt, że nawet w pochmurne dni energia elektryczna dalej jest wytwarzana, choć w nieco mniejszych ilościach.

Dodatkowo wszelkie jej nadwyżki mogą zostać sprzedane lub odebrane z sieci. Fotowoltaika jest to więc świetny sposób na uwolnienie się od problemu, jakim jest dość popularne obecnie zjawisko podwyżek cen prądu. Chociaż sama instalacja wymaga pewnej inwestycji, to dość szybko zacznie się zwracać, a dodatkowo można skorzystać z wielu różnego rodzaju dotacji na zakup takiego systemu.

Ekologiczne korzyści wynikające z instalacji fotowoltaiki w domu

Coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej w domu również z troski o środowisko. Jak wiadomo, system taki w procesie produkcji prądu wykorzystuje promieniowanie słoneczne i nie emituje żadnych szkodliwych substancji, hałasów, nie zużywa zasobów wody pitnej itp. Nie wykazano także szkodliwości modułów dla flory i fauny, a wykorzystywane do produkcji paneli krzem i aluminium w 100% ulegają recyklingowi. Jest to więc obecnie jedna z najczystszych metod pozyskiwania energii, ponieważ zużywa jedynie światło słoneczne docierające do ziemi.