Jest sprawą oczywistą, że okna pełnią bardzo istotną rolę w naszych domach, pozwalają dostrzec piękno otaczającego nas świata zaraz po przebudzeniu, kiedy wpadają przez nie pierwsze promienie słońca. Doświetlają pomieszczenia, dlatego decydując się na zakup mieszkania czy domu baczną uwagę przywiązujemy do kwestii ekspozycji okien na strony świata. O ile jeszcze za poprzedniego ustroju funkcja okna raczej ograniczona była do praktycznego wymiaru, to dziś sporo się w tej kwestii zmieniło, a dekoracja okna w kuchni, salonie czy sypialni to nie tyle mało znaczący detal, ile element aranżacji równoprawny z meblami, kolorem ścian czy dywanów. Potrzeba otaczania się pięknymi przedmiotami dotyczy więc również tego elementu, do którego – niezależnie od jego formatu – można dobrać odpowiedni wystrój, nadający całości charakteru.

fot. Szpilka Szpulka

Jak udekorować okno w kuchni i salonie

Na dobrą aranżację okna składa się wiele czynników. Niemały wpływ na estetykę całości mają szyby, bo im większa powierzchnia szklanej tafli, tym jaśniejsze pomieszczenie. Nie bez znaczenia pozostają także kolory ram, klamek czy kształt okna, a mnogość wariantów sprawia, że możliwości dopasowania dekoracji okiennych do stylu, w jakim urządzony jest dom jest nieskończona – od prostych, surowych form w stylu rustykalnym, aż po wiktoriańskie zdobienia, mosiężne klamki i żelazne zasuwy, zakończone dekoracyjnymi zakrętasami.

Jednak czy tylko w taki sposób można nadać oknu charakteru? Otóż nie, aranżacja okna to coś więcej niż odpowiedniego rozmiaru szyba, rama i klamka. Nieustannie zmieniające się mody w zakresie aranżacji wnętrz obejmują też sztukę zdobienia okien w salonie, kuchni czy sypialni.

fot. Szpilka Szpulka

– Dzięki nieograniczonemu wyborowi różnych tkanin: od aksamitnych materiałów, poprzez suto marszczone kotary, zwiewne firanki, rolety czy zasłony zacieniające pojawia się możliwość stworzenia niepowtarzalnych dekoracji do każdego wnętrza – mówi Ewa Jabłońska. – Wszystko zależy od funkcji, jaką ma pełnić dane pomieszczenie oraz wymagań i gustu osób, które chcą wykonać dekorację okna – dodaje.

Do dużych pomieszczeń z wysokimi oknami doskonale pasować będą grubsze adamaszki i tkaniny, z powodzeniem sprawdzą się także rolety rzymskie wykonane z cięższych materiałów zasłonowych czy materiałów zaciemniających typu „blackout”. W małych oknach idealnie sprawdzą się lekkie firanki, zasłony czy woale. Tkaniny można zastąpić roletami lub nawet pionowymi roletami (tzw. wertykale), które optycznie poszerzą bądź wydłużą okna.

– Wybór odpowiedniego materiału na dekorację okna w salonie, kuchni czy jadalni to nie wszystko. Należy także wziąć pod uwagę kolorystykę, która będzie współgrała z ogólnym stylem zarówno okna, jak i całego pomieszczenia. Jeszcze kilka lat temu prym wiodły biele, beże i szarości, obecnie coraz więcej osób stawia na bardziej odważną kolorystykę lub decyduje się na jeden mocniejszy akcent, który nada oknom unikalnego wyglądu – wyjaśnia Ewa Jabłońska.

fot. Szpilka Szpulka

Ozdoby okna w salonie, kuchni, pokoju dziecięcym – uszyte na miarę

Nie każdy chce lub umie samodzielnie wykonać dekorację okna w kuchni, salonie czy innym pomieszczeniu. Firma Szpilka Szpulka, która od 25 lat działa w branży dekoracji okiennych, właśnie do takich klientów kieruje swoją ofertę, podchodząc do realizacji zadania kompleksowo, to znaczy z uwzględnieniem zarówno charakteru aranżacji, rodzaju stolarki okiennej, jak i preferencji właściciela.

– Współpraca z klientem zazwyczaj rozpoczyna się tak samo, czyli od zebrania indywidualnych informacji dotyczących projektu podczas spotkania i wspólne poszukiwanie optymalnego rozwiązania, poprzez przygotowanie wyceny, aż po realizację, czyli montaż wybranej dekoracji na oknie w salonie, kuchni, sypialni czy dziecięcym pokoju – mówi Ewa Jabłońska.

Dzięki rozmaitym próbnikom materiałów można z łatwością dopasować tkaniny do potrzeb klientów o różnych gustach i upodobaniach, co dotyczy zarówno zasłon, jak i rolet. Próbniki pozwalają sprawdzić, jak wybrane materiały prezentują się w danym pomieszczeniu, można porównać je z innymi dekoracjami, np. z narzutą, kanapą, kolorem ścian.

 

 

– W ostatnim czasie niesłabnącą popularnością cieszą się rolety rzymskie, które wykonujemy zarówno w opcji firankowej (z delikatniejszych materiałów, przezroczystych), jak i z cięższych tkanin zasłonowych czy z materiałów zaciemniających typu blackout. Rolety rzymskie oprócz tego, że dają dużo możliwości w zakresie aranżacji, są też wygodne w użytkowaniu codziennym – podkreśla Ewa Jabłońska.

Rolety rzymskie są cenione nie tylko z uwagi na estetykę ale także na swój praktyczny charakter, bo jest to połączenie zasłon i firanek z funkcjonalnością rolet, co pozwala skutecznie uchronić wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów.

Wybór rolety rzymskiej jako ozdoby okna w kuchni czy salonie ma też tę zaletę, że bardzo łatwo można ją odświeżyć, gdyż tkanina mocowana jest za pomocą rzepów. To też prosty sposób na to, aby bezproblemowo wymienić tkaninę, gdy znudzi nam się dany kolor lub zmieniamy wystrój wnętrza.

fot. Szpilka Szpulka

Niezależnie od tego, czy chcemy wykonać dekorację okien w kuchni, salonie, sypialni czy pokoju dziecka, szeroka kolekcja tkanin oferowanych przez firmę Szpilka Szpulka sprawi, że z łatwością dobierzemy rozwiązanie do każdego wnętrza.

Prosty montaż na karnisz bądź ścianę sprawdzi się zarówno w przypadku klasycznej stolarki okiennej, jak i przy większych przeszkleniach, dzięki indywidualnemu wykonaniu na wymiar pozwalając na uzyskanie oczekiwanego końcowego efektu. Wachlarz oferowanych przez Szpilkę Szpulkę usług uzupełnia serwis wykonanych dekoracji okiennych, jak również ewentualne odświeżanie/pranie, dzięki czemu firanki, zasłonki czy rolety rzymskie przez długi czas zachowają swoje walory estetyczne i użytkowe.