– Zielone ściany to nowy trend w architekturze – mówi Mirosław Nasiłowski właściciel firmy LINPLAST, produkującej systemy linowe ze stali nierdzewnej. – Chociaż zakres naszej oferty jest bardzo szeroki, to właśnie zielone ściany są jednym z wiodących hitów, o który otrzymujemy bardzo dużo zapytań.

Trudno się temu dziwić. Kontakt z naturą jest w obecnych czasach bardzo istotny, a zagospodarowanie własnego ogrodu, obejścia domu czy wprowadzenie zieleni do wnętrza stało się sposobem na bliższy kontakt z naturą.

fot. LINPLAST 

– Oferowane przez nas zielone ściany trafiają do różnych odbiorców – dodaje Mirosław Nasiłowski. –Konstrukcje linowe do prowadzenia roślin cieszą się popularnością zarówno na elewacjach domów jednorodzinnych, ale także znajdziemy je na elewacjach budynków użyteczności publicznej, handlowych, przemysłowych, a także we wnętrzach. Nie ma tu ograniczeń. Wielkość oraz rozpiętość zielonej ściany może być dopasowana do indywidualnych potrzeb. Uniwersalność rozwiązania oznacza także, że można je stosować na nowobudowanych obiektach, ale także na budynkach już istniejących.

fot. LINPLAST 

Zaproś zieleń… do wnętrza!

Na czym polega fenomen zielonych ścian?

– Jest to bardzo prosty sposób na stworzenie trwałej zielonej konstrukcji – mówi Mirosław Nasiłowski. – Wiele osób, które zwraca się do nas z zapytaniem o ten produkt jest niezwykle zadowolonych z prostoty samych systemów oraz ich trwałości.

fot. LINPLAST 

Zielona ściana to lekka konstrukcja stelażowa na bazie lin ze stali nierdzewnej, która jako niezależny element wnętrza posiada walory estetyczne oraz stanowi wsparcie dla roślin hodowanych bezpośrednio w gruncie lub w donicach. Odpowiednio dobierając pnącą się roślinność, zależnie od ich tempa wzrostu, można w ciągu kilku sezonów osiągnąć idealny efekt zielonej ściany na elewacji lub ścianie wewnętrznej.

fot. LINPLAST 

– Oferujemy kilka systemów konstrukcji linowych do tworzenia zielonych ścian, które dopasowane są do potrzeb odbiorcy i możliwości obiektu – mówi Mirosław Nasiłowski. – Na bazie dostarczonych nam informacji w zakresie rodzaju budynku (materiału ścian, grubości ocieplenia), roślinności oraz oczekiwań, proponujemy określone rozwiązania, dzięki którym osiągną oni efekt, jakiego pragną. Nasze możliwości można zobaczyć na stronach: www. linplast.pl oraz www.zielone-fasady.pl, gdzie prezentujemy również realizacje naszego autorstwa.

fot. LINPLAST 

Szybszy efekt, większa estetyka

Zielone ściany na stelażu z lin nierdzewnych cechuje wiele zalet. Zdecydowanie przewyższają swoimi walorami tradycyjne pnące się po samej elewacji rośliny winne.

fot. LINPLAST 

– Czas winorośli i innych szybko pnących roślin ściśle otulających budynek odchodzi już w zapomnienie – tłumaczy Mirosław Nasiłowski. – Korzystając ze stelaża uzyskujemy wiele zalet. Przede wszystkim stanowi on solidne podparcie dla rośliny. Łatwiej jej będzie piąć się po siatce lub linie niż po tynku. Nasza zielona ściana będzie trwalsza z możliwością eksperymentowania z większą ilością roślin, które miałyby problem bez podparcia. Odstęp pomiędzy fasadą a liśćmi to korzyść zarówno dla rośliny, jak i budynku ze względu na lepszą wentylację. Korzystając z wcześniej opracowanego stelaża możemy w łatwiejszy sposób opanować zbyt bujną roślinność i przycinać ją do planowanego kształtu.

fot. LINPLAST 

Oferujemy specjalne rozwiązanie dla ścian ocieplanych. W tym przypadku, wykonując zieloną ścianę na elewacji stosujemy tuleje dystansowe z tworzywa sztucznego. Przenoszą one obciążenie pochodzące od masy roślinności i warunków atmosferycznych (wiatr, śnieg, lód) na konstrukcję budynku zapobiegając uszkodzeniu elewacji. Minimalizowany jest jednocześnie efekt mostka cieplnego.

fot. LINPLAST 

Trwałość i bezpieczeństwo

Nie można zapominać o kwestiach wytrzymałości. Stal nierdzewna to gwarancja stabilności i najwyższej jakości na lata.

– Nadmierne podlewanie, gromadząca się w roślinach wilgoć nie zaszkodzą konstrukcji linowej przez długie lata– wyjaśnia Mirosław Nasiłowski. – Niezależnie czy mówimy o zielonej ścianie na elewacji czy też wolnostojącej konstrukcji ogrodowej, trwałość jest tutaj nie do przebicia. Kiedyś stosowano drewniane pergole, ale wszyscy wiemy, że z biegiem czasu nie tylko samo drewno wymagało konserwacji, ale często nie wytrzymywało ciężaru roślin, jak też intensywnego zawilgocenia. Stal nierdzewna, z jakiej wykonujemy nasze konstrukcje linowe zielonej ściany to surowiec najwyższej jakości. Nie koroduje, nie zmienia swojej estetyki, będzie stabilny niezależnie od warunków atmosferycznych i obciążenia pnącymi roślinami. Dobrze zaprojektowana i wykonana zielona ściana bez względu na oddziaływanie wiatru, śniegu i lodu zachowa w długim okresie nasze oczekiwania estetyki i trwałości.

Pełen efekt zielonej ściany jest osiągany w okresie kilku lat. W tym czasie konstrukcja linowa wykonana ze stali nierdzewnej w miejscach, gdzie roślinność jeszcze nie zapełniła planowanej powierzchni, stanowi dodatkowy efekt wizualny.

fot. LINPLAST 

Zielone ściany w kilku wariantach

W firmie LINPLAST wszystkie zielone ściany wykonywane są na zamówienie klienta, zgodnie z jego wymaganiami oraz specyfikacją budynku.

– W ofercie posiadamy kilka systemów, które spełniają zróżnicowane oczekiwania klientów, specyfikę otoczenia oraz parametry obiektu, na którym będą wsparte zielone ściany. Każda z nich cieszy się popularnością – mówi Mirosław Nasiłowski. – Dzięki naszemu doświadczeniu oferujemy odbiorcom profesjonalne doradztwo z zakresu wyboru właściwego rozwiązania. Systemy te dzielimy w zależności od sposobu prowadzenia lin – pionowe, poziome, ukośne lub tzw. „karo” (w kombinacjach). Mogą być one mocowane do konstrukcji metalowej, drewnianej, na ścianie betonowej z ociepleniem lub bez.

Dużym zainteresowaniem do wsparcia zielonych ścian cieszą się wspomniane już siatki z lin nierdzewnych rozpięte na linach konturowych kotwionych do ścian budynku. Niektórzy odbiorcy decydują się na zastosowanie do tego celu paneli z profili ze stali nierdzewnej wypełnione siatką z lin nierdzewnych kotwionych do ścian budynku.

fot. LINPLAST 

Bardzo ciekawą opcją wprowadzenia zieleni są przepierzenia wykonane z konstrukcji linowych dla wnętrz, np. pokoi i biur, na których pną się rośliny wyrastające z donic, umożliwiając w ten sposób zagospodarowanie zielonej ściany we wnętrzu.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.linplast.pl oraz www.zielone-fasady.pl

03-690 Warszawa, ul. Pszczyńska 30a, woj. mazowieckie
tel. +48 22 679 11 76, +48 789 251 764,