Panele winylowe – cena podłogi ma znaczenie!
Jednym z czynników, który ma podstawowy wpływ na nasze decyzje zakupowe jest cena, jednak coraz częściej jest to aspekt równorzędny z innymi, takimi jak jakość czy walory praktyczne. Jak mają się do tego panele winylowe? Cena zależy oczywiście od wybranego wariantu, jednak podłogi winylowe są zdecydowanie tańsze niż np. podłogi z deski warstwowej (choć do złudzenia mogą je przypominać!), a zarazem wolne od wad drewna i mniej podatne na zniszczenie. Wodoodporność sprawia, że bez przeszkód można stosować panele winylowe do łazienki czy do kuchni – a więc tam, gdzie są szczególnie narażone na kontakt z wilgocią. Panele podłogowe winylowe są też bardzo przyjemne w dotyku, ciepłe, ciche i elastyczne, czym biją z kolei na głowę tradycyjne płytki.
Warto też pamiętać o jeszcze jednym aspekcie, który wyróżnia panele winylowe. Montaż może być przeprowadzony samodzielnie, dzięki czemu możemy zaoszczędzić na kosztach wynagrodzenia ekipy fachowców. W dobie ogromnej popularności projektów DIY („zrób to sam”), położenie nowej podłogi z pewnością dostarczy też majsterkowiczom niemałej satysfakcji.

 

 

Panele winylowe – montaż na lata
Decydując się na panele LVT do wyboru mamy kilka wariantów, które obok budowy i przeznaczenia, różnią się też sposobem montażu. Podobnie jak w przypadku każdego rodzaju podłogi, warto tym kwestiom poświęcić sporo uwagi i przeprowadzić instalację starannie. Właściwe przygotowanie podłoża, które musi być suche i czyste oraz przede wszystkim – równe – zagwarantuje, że podłoga winylowa dobrze posłuży przez wiele lat, zachowując wszystkie swoje właściwości oraz nienaganną estetykę. Jak wygląda proces montażu paneli winylowych? Zależy to od wybranego rodzaju, jednak zasadniczo możemy wyróżnić cztery główne metody instalacji.

Panele winylowe w wersji „click”
Jak sama nazwa wskazuje, montaż paneli winylowych opiera się w tym wypadku o specjalny zatrzask, a po poprawnym połączeniu paneli usłyszymy charakterystyczne kliknięcie. Samodzielne wykonanie podłogi nie wymaga ani specjalistycznych narzędzi i klejów, ani zaawansowanych umiejętności czy dużego nakładu czasu. Pojedyncze części paneli są tak zaprojektowane, aby instalacja przebiegła szybko i bezproblemowo, pozwalając na użytkowanie podłogi natychmiast po jej ułożeniu.
Jak przygotować podłogę do montażu paneli LVT łączonych na „click”? Przede wszystkim należy bardzo dokładnie ją wyczyścić, wyrównać oraz osuszyć. Krok następny to dopasowanie pojedynczych części do pomieszczenia i ich montaż. Aby poprawić izolacyjność akustyczną pomieszczenia i skutecznie je wyciszyć, warto zastosować specjalny podkład pod panele winylowe. Efektem „ubocznym” takiego rozwiązania będzie też zwiększenie stabilności i wyrównanie podłogi.

 

 

Samoprzylepne panele winylowe
Majsterkowicze docenią również z pewnością samoprzylepne panele LVT, które również z łatwością można zainstalować samodzielnie. Z uwagi na prostotę montażu oraz niską cenę paneli winylowych samoprzylepnych, są one bardzo często wybierane przez właścicieli prywatnych domów i mieszkań.
Na ich spodniej części znajduje się specjalna folia chroniąca warstwę klejącą. Po jej usunięciu wystarczy przykleić panel do podłogi, pamiętając oczywiście o jej uprzednim przygotowaniu. Ogromnym atutem tego typu paneli jest możliwość montażu na istniejącej podłodze, w tym również na płytkach ceramicznych bez konieczności ich skuwania, przez co często są one wybierane jako panele winylowe do łazienki czy do kuchni. Jeśli fugi pomiędzy płytkami są głębokie lub szerokie, dla poprawy efektu wizualnego warto zastosować podkład pod panele winylowe.
Warto też pamiętać, aby nie instalować paneli samoprzylepnych w pomieszczeniach mocno naświetlonych, gdyż wysoka temperatura może doprowadzić do zmiany postaci kleju i uszkodzenia całej podłogi.
 
Panele winylowe „loose lay”
Pod pojęciem „loose lay” (z angielskiego „luźno układany”) kryje się kolejny produkt wpisujący się w trend, aby remonty przeprowadzać na własną rękę, obniżając koszty zatrudnienia fachowców czy zakupu specjalistycznego sprzętu. Panele LVT w wersji „loose lay” układa się po uprzednim przygotowaniu fundamentu podobnie jak płytki dywanowe. 

Choć tego typu podłogi winylowe są rozwiązaniem stosunkowo nowym na rynku, to już teraz mają duże grono zwolenników, zwłaszcza wśród osób odpowiedzialnych za budowę stoisk targowych czy stref ekspozycyjnych w centrach handlowych. Solidne, ciężkie panele świetnie sprawdzają się właśnie w takich komercyjnych zastosowaniach, a błyskawiczny i prosty montaż oraz łatwa wymiana uszkodzonego panelu na nowy to atuty, którymi wygrywają np. z tradycyjnymi wykładzinami dywanowymi.

 

 

Panele winylowe klejone
Ze wszystkich typów paneli LVT, właśnie te wymagają najwięcej uwagi i staranności na etapie montażu, jednak spektakularny efekt z nawiązką wynagradza ten wysiłek. Przede wszystkim należy bardzo dokładnie przygotować podłoże, które musi być czyste, wyrównane i wygładzone. Nie wolno zaniedbywać tego etapu, bo panele winylowe klejone za pomocą kleju są zazwyczaj cieńsze niż inne rodzaje paneli, a ewentualne nierówności podłoża mogą być przez to bardziej widoczne. Na przygotowaną powierzchnię równomiernie nakłada się klej, a następnie układa panele. Co istotne, po wyschnięciu kleju nie ma już możliwości skorygowania położenia płytek, dlatego trzeba precyzyjnie zaplanować ich rozmieszczenie.
Z uwagi na to, że klejone podłogi winylowe są bardzo stabilne i wytrzymałe, doskonale nadają się do powierzchni o dużym natężeniu ruchu – w tym również do obiektów użyteczności publicznej.

60-702 Poznań , ul. Głogowska 31/33, woj. wielkopolskie
tel. 0 61 660 15 09 ,