Oświetlenie światłowodowe - jak łączyć funkcjonalność z estetyką
Każdy dekorator wnętrz wie, że w modnych wystrojach liczą się nie tylko dodatki i elementy pełniące funkcję ozdobną. Dziś nawet najbardziej przydatny przedmiot o funkcji użytkowej musi wpisywać się w stylistykę i charakter całości. Nikogo nie dziwi więc kaloryfer, który przypomina małe dzieło sztuki, czy przykuwające uwagę rolety, które chronią przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami, zdobiąc równocześnie. Przed tym trendem do łączenia funkcji praktyczno-użytkowych z funkcją dekoracyjną nie ostała się również branża oświetleniowa, zwłaszcza zaś oświetlenie światłowodowe. Tym bardziej, że światło daje niemal nieograniczone możliwości kreowania klimatu, jaki panuje w danym wnętrzu. Za jego pomocą bez trudu można wyczarować nad głową gwieździste niebo, zaprojektować dowolny napis czy logo, rozpiąć pięknie mieniącą się tęczę. Jednak sama możliwość realizacji najbardziej wymyślnych projektów to nie koniec zalet oświetlenia światłowodowego.

 

oświetlenie światłowodowe oświetlenie światłowodowe
oświetlenie światłowodowe oświetlenie światłowodowefot. APM MORKOM

 

Światłowody zamiast tradycyjnego oświetlenia
Obok niemal niczym nieskrępowanych możliwości tworzenia różnych wzorów ze światłowodów, rozwiązanie to ma również inną znaczną przewagę nad tradycyjnym oświetleniem.
- Światłowody możemy instalować w miejscach trudno dostępnych, np. w celu oświetlenia szczególnie dużego czy wysokiego sufitu lub kopuły – mówi Jarosław Moryc z firmy APM MORKOM, która oferuje bogaty wybór różnego typu oświetlenia światłowodowego. – Ponadto zdolność światłowodu do przesyłania dużych potoków świetlnych przy minimalnej średnicy kabla sprawia, że sprawdzi się on na terenach, których oświetlenie tradycyjnymi metodami byłoby niezwykle skomplikowane i kosztowne – dodaje.
Światłowody, nawet te, które przewodzą bardzo mocne światło, nigdy się nie nagrzewają, przez co jest to oświetlenie bardzo bezpieczne, które można stosować np. w pokojach dzieci. Zwłaszcza, że samo źródło światła (generator) z powodzeniem można umieścić poza oświetlanym pomieszczeniem. Sprawdza się to nie tylko w miejscach, w których przebywają dzieci, ale również w różnego typu obiektach użyteczności publicznej, restauracjach czy hotelach, gdzie obsługa – pozostając niewidoczną – może dowolnie sterować oświetleniem.
Światłowody mają również ekonomiczną przewagę nad tradycyjnymi źródłami oświetlenia.
- Pobór energii w oświetleniu światłowodowym jest bardzo mały, a jedno źródło o mocy 150 W oświetli nawet 200 m kabla – komentuje Jarosław Moryc.

 

światłowody światłowodyfot. APM MORKOM

 

Gwieździste niebo, tęcza, logo – fantazje świetlne
Oświetlenie światłowodowe, z uwagi na niezliczone możliwości kreowania finalnego efektu, jest szczególnie chętnie wybierane przez właścicieli restauracji, sal bankietowych czy weselnych, jak również przez prywatnych użytkowników.
- Z uwagi na prostotę, efektywność i funkcje dekoracyjne, takie oświetlenie często kupują też prywatni użytkownicy, którzy montują światłowody np. na klatkach schodowych – mówi Jarosław Moryc.
Szczególnie dużą popularnością cieszą się też oferowane przez APM MORKOM zestawy oświetlenia światłowodowego z efektem gwieździstego nieba. Bogactwo dostępnych kolorów, długości, średnic i wzorów (np. kryształowe gwiazdy, galaktyki, gwiezdny pył, znaki zodiaku) sprawia, że tego typu oświetlenie sprawdza się zarówno w pokojach dzieci, jak i w sypialni czy łazience.

 

oświetlenie światłowodowe oświetlenie światłowodowefot. APM MORKOM

Ciekawym produktem, który jest doskonałą alternatywą dla drogich w eksploatacji żyrandoli kryształowych są też żyrandole i lampy światłowodowe. Oferowane są one w kilku różnych wzorach, np. światłowody, które ułożone są w kwadratowy kształt lampy, z eleganckimi i stylowymi kryształowymi zakończeniami (CUBE), czy futurystyczna MEDUZA, wykonana z elastycznego, żelowego materiału, które szczególnie chętnie wybierają właściciele restauracji czy pubów.
Pole do popisu dla dekoratorów i projektantów, jak również dla użytkowników indywidualnych stwarza możliwość samodzielnego komponowania zestawów, które zawsze składają się ze źródła (generator), giętkiego światłowodu (różne długości i średnice) oraz zakończeń świetlnych (np. gwiazda, kula, piramida, czy – dla szczególnie wymagających – kryształowe zakończenia firmy SWAROVSKI).

 

żyrandole światłowodowe żyrandole światłowodowefot. APM MORKOM

 

Lampy, które leczą
Wspomniane wyżej zalety oświetlenia światłowodowego sprawiają, że coraz więcej użytkowników wybiera je zamiast tradycyjnego oświetlenia. Jednak oświetlenie to ma jeszcze jedną istotną zaletę.
- Efekt zmiany kolorów z możliwością zatrzymania wybranego z nich wpływa też pozytywnie na ludzką psychikę. Ta właściwość światłowodów sprawia, że są one powszechnie stosowane w tzw. koloroterapii, np. podczas pracy z upośledzonymi dziećmi – informuje Jarosław Moryc.
Specjalnie do takich zastosowań firma APM MORKOM opracowała zestawy SNOEZELEN z funkcją płynnej zmiany kolorów do Sal Doświadczania Świata. W skład takich zestawów wchodzą wiązki światłowodowe (różne parametry w zależności od wybranego wzoru) ze źródłem światła. Łatwość sterowania takim światłem ułatwia dołączony do zestawu pilot.

 

leczące lampy leczące lampyfot. APM MORKOM

 

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.e-swiatlo.pl

 

32-400 Myślenice, ul. Drogowców 7, woj. małopolskie
tel. (12) 274 41 51,