Zwykła żarówka wkręcona w lampę sufitową powoli odchodzi do lamusa – i nie ma się czemu dziwić. W dobie dynamicznego rozwoju technologii – gdy możliwe jest nawet podlewanie przydomowego ogródka czy opuszczanie rolet z dowolnego miejsca na świecie za pomocą aplikacji na smartfonie – również branża oświetleniowa weszła na nowy poziom. Inteligentne systemy oświetleniowe z rozbudowanymi możliwościami sterowania i zarządzania energią szczególnie chętnie wykorzystywane są w obiektach komercyjnych, budynkach użyteczności publicznej czy biurach, bo właśnie tam oszczędności kosztów energii są najwyraźniej odczuwalne i mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu procent w porównaniu do zwykłej jarzeniówki. Na oprawy LED z czujnikami (ruchu, zmierzchu, funkcją mieszania światła i in.) coraz częściej decydują się też inwestorzy prywatni, którzy chcą podnieść poziom komfortu, a jednocześnie – obniżyć rachunki za prąd.

Na początku był… panel LED DUO

W miejscach, w których stale przebywają ludzie – np. w biurach, salach szkolnych, wykładowych czy konferencyjnych wymagania, jakie stawiamy przed oświetleniem są szczególnie wygórowane. Wzrok, zmęczony wielogodzinną pracą przed komputerem i niewłaściwym oświetleniem, szybko będzie się pogarszał, dlatego ważne jest, aby dobierając oprawy oświetleniowe, zwracać uwagę na ich parametry.

– Jednym z nich jest tzw. UGR, czyli ujednolicony wskaźnik olśnienia – mówi Sławomir Różycki z firmy SoFoLED. – W miejscach stałej pracy ludzi powinien być on mniejszy niż 19. W przeciwnym razie olśnienie wywołuje nieprzyjemne uczucie dyskomfortu, a oczy szybciej się męczą – dodaje.

Warto też zwrócić uwagę, jaki typ rozpraszacza ma wybrane oświetlenie, bo również on ma znaczący wpływ na komfort, zapewniając lepszą jakość światła. Tutaj warto stawiać na oprawy z warstwą MikroPRYZMY, która równomiernie rozprasza światło i zapewnia ochronę przed olśnieniem.

fot. SoFoLED

Powyższe kryteria spełniają panele LED DUO, które mają niski UGR oraz wysoki współczynnik oddawania barw >80. Innowacyjna konstrukcja rozpraszacza (jedno-, dwu- lub trójwarstwowy) sprawia, że wzrok się nie męczy, nawet po wielu godzinach pracy przy sztucznym oświetleniu. Ponadto wyposażenie opraw LED w czujniki ruchu, zmierzchu, funkcję dynamicznego dostosowywania natężenia oświetlenia w zależności od ilości światła słonecznego pozwala w jeszcze większym stopniu zoptymalizować ich pracę.

W przeciwieństwie do dostępnych na rynku popularnych paneli do zasilania diod LED, w produktach z linii DUO zastosowano zasilacze typu „flicker free”.

Nie posiadają one efektu migotania, co ma oczywiście ogromne znaczenie dla wzroku człowieka i nie powoduje zmęczenia oczu – podkreśla Sławomir Różycki.

Seria DUO obejmuje trzy rodzaje paneli: panele DUOlux >110lm/W (unikalna, trójwarstwowa optyka i rozpraszacz typu OPAL z warstwą MikroPRYZMY), panele DUO >120lm/W (dwuwarstwowa optyka i rozpraszacz typu OPAL z warstwą MikroPRYZMY) oraz panele DUOstar >140lm/W (optyka typu MikroPRYZMA). Producent położył też nacisk na kwestię trwałości opraw, a rozwiązania takie jak równomierne rozmieszczenie diod LED na całej powierzchni metalowego korpusu czy ich lutowanie na aluminiowych obwodach drukowanych przekłada się na dłuższą żywotność i bezawaryjną pracę przez wiele lat.

fot. SoFoLED

Oszczędzanie przez sterowanie

Same oprawy z rodziny LED DUO to autonomiczny produkt, który daje inwestorom ogromne możliwości w zakresie funkcjonalności, a jednocześnie – pozwala uzyskać doskonałe parametry światła w pomieszczeniach bez dostępu lub z ograniczonym dostępem oświetlenia naturalnego.

Jednak jeszcze więcej korzyści można osiągnąć, decydując się na oprawy LED z czujnikiem ruchu i zmierzchu, mieszaniem światła czy innymi funkcjonalnościami, jakie dostępne są wraz z całą gamą sensorów z oferty SoFoLED. W takim zestawie można stworzyć system inteligentnego oświetlenia, które będzie precyzyjnie skrojone na miarę potrzeb i pozwoli wygenerować duże, sięgające nawet dziewięćdziesięciu procent oszczędności na energii elektrycznej.

– Jedną z naszych flagowych propozycji są zdalnie sterowane, mikrofalowe czujniki ruchu HNS111 z funkcją ściemniania i czujnikiem zmierzchu światła naturalnego. Mają one wbudowany podwójny czujnika światła (ang. Dual PD Sensor), który potrafi odróżnić światło słoneczne od sztucznego. Dzięki temu – w porównaniu np. do światła fluorescencyjnego – oszczędności w zużyciu energii elektrycznej przez oprawy LED z czujnikiem ruchu i zmierzchu mogą wynieść aż 95% – mówi Sławomir Różycki. – Czujniki te montuje się do wysokości 6 m ponad poziomem posadzki, przez co doskonale sprawdzą się w obiektach takich jak biura, sale konferencyjne, hale produkcyjne, magazyny czy korytarze – dodaje.

fot. SoFoLED

Rozwiązaniem o podobnych funkcjonalnościach, które posiada ponadto czujnik mieszania światła, jest sensor HNS111DH. Gdy wykryje on światło słoneczne, to automatycznie, za pomocą wyjścia z sygnałem 0-10V po detekcji ruchu przez mikrofalowy czujnik ruchu, zostanie proporcjonalnie zmniejszona moc świecenia oprawy oświetleniowej, co w sposób oczywisty przekłada się na obniżenie zużycia energii elektrycznej.

W ofercie SoFoLED znajdują się też inteligentne czujniki mieszania światła HNP112. Również tego typu sensory odróżniają światło słoneczne od sztucznego, a funkcjonalność ta sprawia, że gdy czujnik wykryje światło naturalne, automatycznie zmniejszy moc świecenia oprawy oświetleniowej LED. Z kolei wraz z zachodem słońca i nadchodzącym zmierzchem, oprawa oświetleniowa będzie się rozświetlać aż do uzyskania mocy znamionowej po zapadnięciu ciemności.

W garażach, magazynach, halach produkcyjnych czy korytarzach, czyli wszędzie tam, gdzie występuje okresowy ruch pieszych lub pojazdów, świetnie sprawdzą się oprawy oświetleniowe LED z czujnikiem ruchu i zmierzchu HNS205, który włączy oświetlenie na 100% mocy tylko wówczas, gdy będzie ono potrzebne.

– Pracę czujnika ustawia się za pomocą pilota bezprzewodowego lub mikroprzełączników DIP. W ten sposób można zaprogramować wiele parametrów, np. zasięg działania, czas świecenia dla 100%, poziom czułości czujnika zmierzchowego czy czas i poziom zredukowanej oraz normalnej mocy świecenia. Funkcja mocy zredukowanej to bardzo praktyczne rozwiązanie, które eliminuje efekt nagłego oślepienia, pozwalając na przyzwyczajenie się wzroku do zmiany natężenia światła – wyjaśnia Sławomir Różycki.

Z myślą o biurach, salach lekcyjnych, konferencyjnych i innych przestrzeniach, w których przez wiele godzin przebywają ludzie, powstał regulowany manualnie czujnik mieszania światła MS01. Jego obsługa jest bardzo prosta, bo za pomocą 16-to pozycyjnego przełącznika można regulować punkt pracy w zakresie 100lx – 2000 lx, wykorzystując od 10 do 100% mocy znamionowej światła.

– To również bardzo ekonomiczne rozwiązanie, pozwalające na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej aż o 85% w miejscach stałego przebywania osób. Jest to możliwe dzięki czujnikom mieszania światła, które dokonują ciągłego pomiaru oświetlenia w pomieszczeniu i zgodnie z jego natężeniem automatycznie, liniowo regulują moc świecenia opraw.

Oprawa LED z czujnikiem ruchu i zmierzchu – dobrany duet

Dobór opraw oświetleniowych o dobrych parametrach światła to dziś ogromnie ważna kwesta, co jednak nie znaczy, że nie można wejść na jeszcze wyższy poziom.

Oprawy LED z czujnikami (ruchu, zmierzchu, funkcją mieszania światła czy ściemniania), wraz z odpowiednio dobranymi zasilaczami i systemem sterowania umożliwiają zaprojektowanie kompletnego, inteligentnego systemu oświetlenia, który będzie uwzględniać szereg zmiennych, takich jak np. okresowo występujący ruch czy regulować natężenia światła sztucznego ze względu na obecność światła naturalnego.

fot. SoFoLED

Odpowiedni układ komponentów – diod LED, przesłon rozpraszających, zasilaczy i inteligentnych czujników nie tylko zagwarantuje optymalne oświetlenie wybranych przestrzeni i nieobciążające wzroku środowisko pracy. To także ogromne oszczędności energii elektrycznej w porównaniu np. do tradycyjnej świetlówki. Oferowane przez SoFoLED oprawy oraz czujniki można ponadto łączyć w różne kombinacje, zaś same sensory można zintegrować z innymi oprawami, które są już zamontowane w danym obiekcie.

– W takiej sytuacji należy sprawdzić, czy oprawy oświetleniowe są wyposażone w zasilacz z kompatybilnym wejściem sterującym i – w razie konieczności – odpowiednio je doposażyć, co zagwarantuje, że będą one mogły świecić z mocą maksymalną – podsumowuje Sławomir Różycki.

Więcej informacji o oprawach oświetleniowych LED i czujnikach ruchu, zmierzchu, mieszaniem światła na stronie firmy: www.sofoled.com

96-300 Żyrardów, ul. Roszarnicza 3B, woj. mazowieckie
tel. +48 516 788 442,