Niezwykłą atmosferę miast i miasteczek tworzy nie tylko zabudowa i ciekawa architektura. Obok nich współistnieje jeszcze cała mnogość innych elementów, które sprawiają, że miejsce nabiera niezwykłego charakteru, staje się przestrzenią przyjazną, w której chętnie spędza się czas. Co to za elementy? Przede wszystkim wypielęgnowana miejska roślinność: drzewa, trawniki, parki, a także wygodne ławki, na których można przysiąść na chwilę z książką, czy wreszcie latarnie uliczne, które oświetlają drogę nie tylko samochodom, ale również pieszym, zwiększając ich poczucie bezpieczeństwa i komfort. 
Firma Art-Metal od początku swojej działalności postawiła na produkcję stylowych i współczesnych słupów, zewnętrznych opraw oświetleniowych, żyrandoli oraz elementów małej architektury. Atutem przedsiębiorstwa jest umiejętność wyjścia naprzeciw zmieniającym się na świecie i w Polsce trendom w zakresie oświetlenia miejskiego. W efekcie oferta jest wciąż poszerzana i modyfikowana, dzięki czemu zaspokoi najbardziej wymagające gusta, wpisując się zarówno w przestrzenie zabytkowe, nagryzione zębem czasu, jak i w  najnowocześniejsze dzielnice, w których zlokalizowane są biurowce ze szkła i metalu, eleganckie butiki i kawiarnie.

 

Dekoracyjne latarnie klasyczne i współczesne Dekoracyjne latarnie klasyczne i współczesneFot. Art-Metal

 

Latarnie klasyczne
Najważniejszym obszarem działalności firmy jest produkcja dekoracyjnych latarni, które znakomicie łączą swoją rolę użytkową z wysoką estetyką. Są to zarówno latarnie klasyczne, jak i nowoczesne, wśród nich również zewnętrzne oprawy LED. 
– Dekoracyjne latarnie klasyczne swoją stylistyką nawiązują do dawnych epok, między innymi do wiktoriańskiej Anglii, gdy ulice były oświetlone przez czarne, stylowe latarnie o charakterystycznym kształcie, bogato zdobione. Jest to szeroka grupa produktów, które w naszej ofercie można znaleźć pod nazwą „Latarnie stylowe XIX –wieczne”. Wśród nich znajdują się zarówno proste konstrukcje aluminiowe, jak i wzory bardziej ozdobne, z odlewanymi koronami, zwieńczonymi oryginalną ornamentyką. Przy produkcji latarni nadal pielęgnujemy tradycyjny kunszt odlewniczy, własnoręcznie formujemy odlewy i dbamy o każdy odlewany detal, dzięki czemu nasze latarnie mają piękny wygląd i niepowtarzalny charakter – mówi Jolanta Dobrodziej z firmy Art Metal.
Ale nawet w przypadku modeli, które wyglądają jak żywcem wyjęte z XIX-wiecznego Londynu, można dobrać zewnętrzne oprawy LED, czy inne nowoczesne technologie oświetlenia, dzięki którym klasyczna latarnia stylizowana na starą wpisuje się w najnowsze trendy z zakresu miejskiego oświetlenia. Tego typu oprawy doskonale prezentują się w zabytkowym otoczeniu wielowiekowej architektury, na rynkach starych miast, na placach, w kościołach czy na skwerach. Często stosowane są też na zasadzie kontrastowego akcentu w nowoczesnych aranżacjach, dodając im charakteru i wprowadzając eklektycznego ducha.

 

Dekoracyjne latarnie klasyczne i współczesneFot. Art-Metal

 

Latarnie współczesne – minimalistyczne
Stylistyczną przeciwwagą latarni klasycznych są latarnie współczesne, w których wysmakowany, oszczędny minimalizm łączy się z najbardziej innowacyjną technologią oświetlenia. 
– Grupa latarni współczesnych jest bardzo zróżnicowana. Klienci mają do wyboru różne rodzaje ramion i funkcjonalnych opraw o nietypowych, ciekawych kształtach. Są to zarówno oprawy z tradycyjnym źródłem światła, oprawy oświetlenia pośredniego, czy oprawy zewnętrzne LED. Znajdują się tu również proste, wysokie słupy z typowymi wysięgnikami i oprawami do oświetlania dróg – wyjaśnia Jolanta Dobrodziej.
Zostały one zaprojektowane z dbałością o każdy detal, dzięki czemu służą nie tylko do oświetlenia, ale także do dekorowania terenów, w których liczy się stylistyka i niebanalne rozwiązania architektoniczne.
Jedną z popularniejszych latarni wpisujących się w nowoczesne style aranżacji przestrzeni są latarnie współczesne oznaczone symbolem W7/29. Ich surowa, pozbawiona nadmiernych elementów ozdobnych forma przykuwa uwagę swoją prostotą, a zarazem solidnością konstrukcji. Wybierana jest ona najczęściej do nowoczesnych przestrzeni, choć ciekawe współgra też z zabytkowymi terenami, tworząc dla nich stylistyczny kontrapunkt.

 

Fot. Art-Metal

 

Mała architektura, oprawy naścienne, renowacje
Ciekawą propozycją z oferty firmy Art-Metal jest też również ławka W39 z dekoracyjnymi latarniami o klasycznym wzorze, które mogą być wykorzystane jako zewnętrzne oświetlenie LED. To bardzo nietuzinkowa konstrukcja, w której latarnia przypomina swoim kształtem odpoczywającego na ławce człowieka. Dzięki temu świetnie sprawdzi się np. w pobliżu ośrodków wypoczynkowych, w parkach, w pobliżu placów zabaw, przykuwając wzrok oryginalnością koncepcji.

 

Dekoracyjne latarnie klasyczne i współczesne Dekoracyjne latarnie klasyczne i współczesneFot. Art-Metal

 

Art-Metal jest ponadto producentem małych opraw naściennych, świeczników i kandelabrów, które często zdobią sale bankietowe, restauracje, pałacyki, wille i inne eleganckie wnętrza. Nie brak też oświetlenia ogrodowego czy tarasowego. Od roku w ofercie przedsiębiorstwa znajdują się też altany ogrodowe z zadaszeniem. Ich klasyczne, ponadczasowe wzornictwo sprawia, że mogą one pełnić funkcję altany zarówno w przydomowym ogrodzie, jak i w miejskich parkach, dając schronienie przed deszczem i niechcianymi spojrzeniami. W ostatnim czasie oferta poszerzyła się o wiaty samochodowe, które stanowią bardziej atrakcyjną wizualnie alternatywę dla wiat namiotowych (te ostatnie chronią przecież pojazdy z równą skutecznością, z jaką szpecą krajobraz). Kute wiaty samochodowe przewyższają wiaty namiotowe nie tylko designem, ale także trwałością.

 

Dekoracyjne latarnie klasyczne i współczesne Dekoracyjne latarnie klasyczne i współczesneFot. Art-Metal

 

Art-Metal chętnie podejmuje się też wyzwań, które wymagają dużego doświadczenia oraz umiejętności dopasowania rozwiązań do specyfiki danego miejsca. Tak było na przykład w przypadku renowacji oświetlenia w zabytkowym otoczeniu, z wykorzystaniem technologii LED, gdzie w ramach jednego z najbardziej klasycznych wzorów udało się pomieścić najnowocześniejsze technologicznie rozwiązanie.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.art-metal.pl

83-331 Łapino Kartuskie , ul. Jabłoniowa 124 , woj. pomorskie
tel. +48 58 681 80 78, +48 538 99 77 22,