Czym jest biofilia?

Kierunek projektowania biofilicznego, dąży do tego abyśmy czuli się we wnętrzach równie dobrze jak na łonie natury. Teoria biologa Edwarda O. Wilsona zyskała olbrzymią popularność już w latach 80. ubiegłego stulecia. Stworzono aż 14 wzorów wprowadzania przyrody do projektów wnętrzarskich. Bezpośrednia obecność roślin w pomieszczeniach była jednym z nich. Natomiast francuski botanik Patric Blanc na dobre rozpropagował idee zielonych ścian. Przyszło mu to tym łatwiej, że człowiek żyjący w coraz bardziej zurbanizowanym świecie, coraz bardziej pragnął i pragnie kontaktu z naturą.

fot. Idealne Wnętrze

Mech na ścianie opinie czy warto są jednoznaczne

Architekci wykorzystują tzw. efekt zielonej ściany do ozdoby wnętrz w stylu minimalistycznym lub skandynawskim. Intensywny, zielony kolor mchu dobrze komponuje się z laboratoryjną bielą i odcieniami betonu. Doskonale prezentuje się w każdym monochromatycznie urządzonym pomieszczeniu. Dlatego chętnie wykorzystywany jest również w przestrzeniach biurowych. W ten sposób oszczędzana jest nie tylko powierzchnia pozioma, ale możliwe jest wykorzystanie roślinności tam, gdzie praktycznie nie ma, a raczej nie znalazłoby się dla niej miejsce.

fot. Idealne Wnętrze

Mech na ścianie jak tworzy się konstrukcje?

Działające na rynku firmy specjalizują się w różnego rodzaju systemach: od włókninowo/kieszeniowych na wzór idei wspomnianego wyżej Patricka Blanca po rozwiązania modułowe. Do wykonania zielonych ścian używa się najchętniej jednak gotowych paneli z mchem. Dlaczego? Opcja ta ma opinię najkorzystniejszej ze względu na łatwość montażu oraz swobodę w doborze wymiarów planowanych konstrukcji.

Jak więc powstaje zielona ściana? Mech jest zbierany ręcznie. By mógł zostać użyty, zostaje oczyszczony, spreparowany w roztworze gliceryny, a następnie przyklejony do płyty PCV lub MDF.
Proces konserwacji, który najczęściej objęty jest tajemnicą firmy, hamuje dalszy rozwój mchu, a jednocześnie pozwala zachować rośliny w nienaruszonej kondycji przez wiele lat. Spreparowany przykładowo z użyciem gliceryny mech wygląda jak żywy. Zachowuje typową dla siebie gęstość i sprężystość, ale nie osypuje się, nie rozrasta, nie potrzebuje pielęgnacji i nie gnije we wnętrzach. Mech na ścianie to całkowicie bezobsługowe rozwiązanie, które pozwala otoczyć się zielenią, ale nie wymaga nawet minuty dbania o nią. A co równie istotne zielone ściany są w pełni biodegradowalne.

fot. Idealne Wnętrze

Możliwości aranżacyjne

Tych pozostaje nieskończenie wiele. To kolejny powód, dla którego mech na ścianie zbiera tak pochlebne opinie, Firma Idealne Wnętrze , która jest uznanym dystrybutorem także wielu innych rozwiązań służących projektowaniu wnętrz, oferuje zielone ściany z mchu w dowolnych rozmiarach, Sky is the limit, klient może poprosić o stworzenie projektu dla siebie lub przedstawić własny. Ograniczać go będzie jedynie wyobraźnia. Idealne Wnętrze jest w stanie stworzyć zieloną konstrukcję dla każdego wnętrza zarówno osób prywatnych jak i prawnych. Zieleń w tej wersji doskonale poradzi sobie w każdym pomieszczeniu. Uwaga! Nawet bez dostępu bezpośredniego światła słonecznego. Firma Idealne Wnętrze może ją za to podkreślić i podświetlić oświetleniem LED w dowolnie wybranych przez zamawiającego barwach. Ta wertykalna wersja ogrodu z mchu nie tylko robi wrażenie i w sposób wyjątkowy zwiększa estetykę, ale polepsza też akustykę zdobionego przez siebie wnętrza. Mech na ścianie jest w stanie częściowo wytłumić hałas działając niczym wewnętrzny ekrany akustyczny i zapewnia większą dyskrecję. W biurze tak zaprojektowane wnętrze będzie zatem nie tylko świetnym miejscem do wypoczynku. Zielone ściany z mchu sprawdzą się równie dobrze w salach konferencyjnych i gabinetach, gdzie toczą się ważne rozmowy i negocjacje.

Zielona ściana z mchu to również doskonała wizytówka firmy, która mówi wiele o jej misji i stosunku do otaczającego świata. Przekazuje, że organizacji bliskie są zarówno zasady zrównoważonego rozwoju, jak i dobre samopoczucie gości firmy i jej pracowników.

Firma Idealne Wnętrze zaprasza do współpracy www.idealne-wnetrze.pl

91-204 Łódź, ul. Traktorowa 148/158, woj. łódzkie
tel. +48 690 811 400,