Wiata śmietnikowa – potrzebna czy zbędna?

To oczywiste dla każdego – śmieci były, są i będą, więc nie da się obyć bez miejsca do ich składowania.  Niektórym wystarczą “zwykłe” kosze na śmieci przed domem, inni dostrzegają mankamenty takiego rozwiązania. Wystarczy mocny podmuch wiatru, a kosz się wywraca, wyrzucając z siebie śmieci, które zaczynają “żyć własnym życiem” i wędrować po całym ogrodzie czy podwórku. Nie tylko dodaje nam to dodatkowej pracy, ale i odbiera estetykę naszej prywatnej przestrzeni. Czy warto zatem postawić na wiatę śmietnikową?

Na pewno jest to korzystne chociażby z kilku powodów. Wiata śmietnikowa to praktyczne rozwiązanie dla utrzymania porządku i czystości wokół domu. Można dzięki niej wygodnie segregować odpady. Chroni śmieci przed deszczem, wiatrem oraz innymi czynnikami atmosferycznymi. Spełnia więc swoje podstawowe funkcje, ale wiadomo – od dzisiejszych rozwiązań oczekujemy zwykle dużo więcej.

Może zatem ucieszyć fakt, że współczesna wiata śmietnikowa obok domu to również element wpisujący się w estetykę otoczenia. Konstrukcje dostępne są w różnorodnych wzorach i kolorach, co pozwala dopasować je do stylu architektonicznego domu oraz otoczenia. Dobrze zaprojektowana i estetycznie wykonana wiata śmietnikowa może harmonijnie komponować się z resztą przestrzeni.

Czym kierować się przy wyborze wiaty śmietnikowej?

Ta kwestia z pewnością nie należy do skomplikowanych. Przy wyborze wiaty śmietnikowej obok domu warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, takich jak:

  • rozmiar i pojemność: wiata powinna mieć odpowiednie wymiary, by pomieścić taką ilość odpadów, jaką produkuje nasze gospodarstwo domowe.
  • materiał: istnieje wiele rodzajów materiałów, z których wykonuje się wiaty śmietnikowe, w tym drewno, metal, tworzywa sztuczne czy też aluminium. Ważne jest, aby materiał był trwały, łatwy w utrzymaniu czystości oraz odporny na warunki atmosferyczne.
  • design i kolorystyka, aby wiata harmonijnie komponowała się z otoczeniem domu.
  • funkcjonalność, np. dostępność drzwiczek, uchwytów na worki czy pojemników na odpady
  • montaż i konserwacja: warto pamiętać, aby sprawdzić, czy wiata jest łatwa w montażu i utrzymaniu czystości.

Wiata śmietnikowa przy domu firmy Konstal

Konstal – producent blaszanych garaży – rozszerzył swoje portfolio o funkcjonalne, blaszane wiaty śmietnikowe. Projektantom przyświecał cel, aby rozwiązanie było zarówno proste i tanie, jak i eleganckie. Wszystkie z blaszanych wiat mogą zostać dostosowane do indywidualnych potrzeb i preferencji klienta. Modele dostępne są w wielu rozmiarach, a jeśli zajdzie taka potrzeba, na specjalne życzenie można zamówić konstrukcję o niestandardowych wymiarach.

Wiaty śmietnikowe z linii SUPERLINE wykonane są z profili ocynkowanych z obróbkami blacharskimi maskującymi konstrukcję. Zwieńczone zostały dachem ze spadem do tyłu z blachy trapezowej w kolorze matowego ciemnego grafitu. Również grafitowe ściany oraz brama są uzupełnione nowoczesnymi wstawkami z blachy w kolorze jasnego orzecha. Konstal zadbał też o to, aby były one bezpieczne w użytkowaniu – ostre krawędzie blachy zostały w specjalny sposób zagięte.

Kolejna propozycja – wiaty śmietnikowe z linii EXTRALINE – posiadają podobne parametry jak SUPERLINE. Różnią się od nich designem – choć tu również postawiono na ciemny grafit z nowoczesnymi wstawkami z blachy w kolorze jasnego orzecha. Konstrukcja o wymiarze 2×2 m może pomieścić 8 standardowych koszy o pojemności 120 L lub 4 o pojemności 240 L. Wykonana jest z profili ocynkowanych z obróbkami blacharskimi maskującymi konstrukcję.

W ofercie znajdziemy także śmietnikową zabudowę o wymiarach 130cm x 80cm, mogącą pomieścić 2 kosze o pojemności 120 L. Za mało? Nic straconego. Dostępne są też większe zabudowy – na 3 do 5 koszy. Tu również zastosowano panele zapewniające nowoczesny wygląd. Zabudowa wyposażona jest też w klapę z uchwytem i siłownikami ułatwiającymi otwieranie.

Podsumowując, wnioski są jasne – posiadanie wiaty śmietnikowej blisko domu to nie tylko kwestia praktyczna, ale także estetyczna. Dobrze zaprojektowana i funkcjonalna wiata może jednocześnie poprawić wygląd posesji, jak i pomóc utrzymać porządek. Przy wyborze konstrukcji warto zwrócić uwagę nie tylko na jej wymiary, ale i właśnie na wspomnianą estetykę, funkcjonalność oraz materiał, z którego jest wykonana. Tak dobrana wiata śmietnikowa sprosta praktycznie wszystkim naszym oczekiwaniom i będzie spełniać swoje zadanie przez wiele lat.

Z pełną ofertą firmy Konstal można zapoznać się na stronie: https://www.konstal-garaze.pl/

34-620 Jodłownik, ul. Krasne Lasocice 102, woj. małopolskie
tel. 183 321 437, 505 036 609 ,