Czym są naświetla okienne? To rodzaj okien, które doświetlają pomieszczenia oraz umożliwiają ich przewietrzanie. Najczęściej stosuje się je w budynkach o dużej wysokości jak sale gimnastyczne, szkoły, szpitale, kościoły, a także na klatkach schodowych oraz w lokalach użytkowych. W tym ostatnim przypadku umieszczone są zwykle nad witryną bądź wejściem do lokalu – jako naświetla drzwi. Dlatego często poza drzwiami są jedynym ruchomym elementem służącym wentylowaniu wnętrza.

 

Warianty okien obsługiwanych przez napęd VCD / fot. D+H Polska

Umieszczone wysoko naświetla okienne są trudno dostępne, dlatego do ich otwierania nie wystarczy tradycyjna klamka. Zwykle stosuje się manualne otwieracze naświetli okiennych. Jednak coraz częściej wykorzystuje się automatykę, czyli elektryczne siłowniki okienne.

Napęd do naświetli okiennych VCD 203/250-Set
Do automatycznego otwierania naświetli służą siłowniki produkowane przez firmę D+H, m.in. napęd VCD 203/250-Set. Jest to napęd łańcuchowy dedykowany do systemów naturalnej wentylacji. Umożliwia automatyczne otwieranie i zamykanie okien, w szczególności tych wysoko umiejscowionych. Długość wysuwu łańcucha może być dostosowana do potrzeb danego użytkownika, podobnie jak funkcje samego napędu, np. otwieranie i zamykanie okien w zależności od sygnałów wysyłanych przez czujkę wiatru/deszczu. Siłownik charakteryzuje się kompaktową konstrukcją, bardzo cichą pracą (poziom hałasu poniżej 70 dB) i niewielkim poborem mocy – zasilanie 24 VDC / ±20 % / 0,35 A.

 

Napęd VCD / fot. D+H Polska

Napęd VCD 203/250-Set może być stosowany we wszystkich rodzajach stolarki okiennej: w oknach aluminiowych, drewnianych, plastikowych. Obsługuje ponadto wszystkie najpopularniejsze warianty okien fasadowych: rozwierne, uchylne, odchylne oraz okna połaciowe.
Firma D+H Polska stawiając na niską cenę nie zrezygnowała z wysokiej jakości. Napęd jest objęty 5-letnią gwarancją. Te cechy w połączeniu z niemiecką jakością tworzą kombinację trudną do przebicia, zapewniając optymalną wymianę powietrza i zdrowy klimat w pomieszczeniu. Obudowa napędu została wykonana z odlewu ze stopu cynkowego, a na życzenie klienta może być polakierowana na dowolny kolor dopasowany do profili okiennych.

Zalety napędów do naświetli okiennych
Największym walorem automatycznych napędów do naświetli okiennych marki D+H jest oczywiście wygoda i komfort użytkowania. Zastosowanie siłownika pozwala na otwieranie skrzydła za pomocą przycisku lub pilota. Co więcej, użytkownik ma również możliwość zaprogramowania częstotliwości wietrzenia i dopasowania go do potrzeb budynku.

 

Naświetla okienne otwierane za pomocą napędów / fot. D+H Polska

Warto również poruszyć kwestie estetyczne, które dla wielu użytkowników są równie istotne, co funkcjonalność. Nowoczesne budownictwo wymaga, aby mechanizmy otwierające naświetla były maksymalnie dopasowane do okna oraz architektury całego budynku. Napęd VCD 203/250-Set marki D+H spełnia te wymagania – może być zamontowany na ramie okna lub na skrzydle, a jego kolor lub strukturę można dopasować do stolarki. Kompaktowy napęd zajmuje też znacznie mniej miejsca niż mechanizm otwieracza manualnego.

Więcej o produkcie przeczytasz na stronie: www.dhpolska.pl

51-180 Wrocław, ul. Polanowicka Północna 8, woj. dolnośląskie
tel. +48 71 323 52 50,