Funkcjonalny detal

Okucie to element, który decyduje o funkcjonalności i komforcie użytkowania okien. Warto poznać innowacyjne rozwiązania w tym zakresie.

Mały element, którego nie zauważamy – oczywiście dopóki coś nie zacznie zgrzytać lub piszczeć, skrzydło przestanie się swobodnie zamykać, a my poczujemy chłodny powiew. Czasem traktujemy go jak ozdobny komponent, „okienną biżuterię”, która ułatwia jego otwarcie. A przecież ten „drobiazg” decyduje o funkcjonalności przeszkleń, zapewnia komfort ich użytkowania czy prawidłową cyrkulację powietrza. Może zniechęcić włamywacza lub ochronić przed silnym wiatrem, a nawet uderzeniem fali powodziowej. Czas poznać i docenić rolę okiennych okuć.

Chronią i bronią
Okucia ActivPilot, w które wyposażone są okna firmy OknoPlus, opierają się nie na tradycyjnych rolkach, ale ośmiokątnych grzybkach mimośrodowych, które mocno trzymają skrzydło w zaczepach ościeżnicy. Innowacyjny kształt trzpieni gwarantuje, że nie wysuną się one podczas próby włamania, a modułowa budowa systemu zapewnia szybką zmianę standardu zabezpieczenia antywłamaniowego okna. W razie potrzeby wystarczy jedynie wymienić zaczepy ramowe na antywłamaniowe, wykonane ze stali.

Jeśli zależy nam na jeszcze doskonalszym zabezpieczeniu, warto rozważyć zamontowanie specjalnej płytki, chroniącej przed rozwierceniem mechanizmu otwierania lub klamki z blokadą, uniemożliwiającej sforsowanie skrzydła poprzez przesunięcie elementów ryglujących z zewnątrz. Taki zestaw zabezpieczy nasz dom przed najpopularniejszymi trickami włamywaczy: przesunięciem z zewnątrz okucia lub klamki za pomocą pręta czy śrubokręta bądź rozwierceniem śrub mocujących – rekomenduje Jarosław Prywałko, Doradca Klienta w firmie OknoPlus.

Innym komponentem, którego montaż znacząco podnosi bezpieczeństwo okna, jest zaczep Tresor. Wytrzymuje nacisk nawet do 0,5 tony – czyli o 150% więcej niż standardowe zaczepy! – skutecznie chroniąc nie tylko przed włamaniem, ale i silnym wiatrem, a nawet uderzeniem fali powodziowej.

 

 

Fot. OknoPlus

Najpierw naciśnij, potem przekręć
Doskonałym sposobem na podniesienie standardu zabezpieczenia antywłamaniowego jest klamka SecuForte®. Gdy skrzydło okienne jest zamknięte lub uchylone, klamka okienna i trzpień pozostają odłączone – w ten sposób cały mechanizm otwierania jest automatycznie zablokowany. By otworzyć okno, należy uchwyt nacisnąć w kierunku rozety – co powoduje zwolnienie blokady – i „tradycyjnie” obrócić klamkę. Ta zasada bezpieczeństwa „najpierw naciśnij – następnie przekręć” stosowana również np. w zamknięciach butelek o niebezpiecznej zawartości: lekarstwa, żrące środki czystości, itp. aby zabezpieczyć je przed samodzielnym otwarciem przez dzieci i kontaktem ze szkodliwą substancją.

Dla mieszkańców uchylenie okna wyposażonego w klamkę SecuForte nie jest problemem, ale włamywacz nie ma żadnej możliwości manipulacji. Dopóki klamka jest odłączona od trzpienia, poruszanie nią z zewnątrz jest prawie niemożliwe, nawet w pozycji uchylnej – zapewnia ekspert firmy OknoPlus.

 

Fot. OknoPlus

Comfortowe wietrzenie
Innowacyjne okucia zapewniają nie tylko bezpieczeństwo domownikom, ale i wygodne użytkowanie. Comfort, oprócz funkcji rozwieralnej i uchylnej, umożliwia również równoległe odstawienia skrzydła od ramy – tworzy się pomiędzy nimi sześciomilimetrowa szczelina, która umożliwia naturalną wymianę powietrza, a okno wciąż pozostaje bezpiecznie zaryglowane. W przeciwieństwie do tradycyjnej metody wietrzenia, rozszczelnienie nie jest widoczne z zewnątrz, co więcej – nawet położenie klamki nie zdradza, że skrzydło nie jest zamknięte.

Uzyskana w ten sposób optymalna i bezpieczna cyrkulacja powietrza eliminuje problem nadmiaru pary wodnej czy wilgoci, gromadzącej się zwłaszcza w kuchni, łazience czy pralni. Chroni to pomieszczenia przed ryzykiem powstawania pleśni czy grzybów, które nie tylko niszczą ściany, ale przede wszystkim szkodzą naszemu zdrowiu. Okucie Comfort to również zdrowy klimat w pomieszczeniach, a tym samym lepsze samopoczucie domowników oraz minimalizowanie start ciepła podczas wymiany powietrza. – Gdy na zewnątrz będzie 0°C, pomieszczenie wietrzone w tradycyjny sposób wychładza się o 2°C już po upływie 10 minut. Przy zastosowaniu okucia Comfort temperatura spadnie tylko o 0,5°C, a równocześnie mamy zapewniony ciągły i umiarkowany dopływ świeżego powietrza – mówi Jarosław Prywałko.

 

 

Fot. OknoPlus

Innowacja ukryta we wnętrzu okna
Minimalistyczna forma, brak zbędnych detali, szerokie możliwości aranżacyjne, świetne właściwości techniczne – ukrycie zawiasów otwiera wiele opcji. Okucia ActivPilot Select lub TopStar można w całości, wraz z zawiasami, schować w przestrzeni pod przylgą skrzydła. Dzięki takiej konstrukcji zawiasy są niewidoczne przy zamkniętym oknie. To bardzo duży walor estetyczny – wielbiciele minimalizmu wyeliminują w ten sposób zbędne detale i wyeksponują subtelny, elegancki profil. Zastosowanie ukrytych okuć pozwala na swobodny dobór kolorów i faktur wykończeń ram – a tym samym swobodną aranżację wnętrz. W TopStar przesunięta do wewnątrz oś obrotu pozwala na ukrycie ramy okna w elewacji także od strony wewnętrznej.

– Poza walorami estetycznymi okno z niewidocznymi zawiasami posiada lepsze parametry izolacyjności cieplnej. Schowanie ich w suchej komorze pomiędzy skrzydłem a ramą, eliminuje zjawisko powstawania mostków termicznych, a na całym obwodzie skrzydła zachowana jest ciągłość uszczelki, dzięki czemu ciepło „nie ucieka” z pomieszczenia – wyjaśnia ekspert firmy OknoPlus.

 

Chronią przed nieproszonymi gośćmi, domownikom zapewniają spokojny sen i komfort przebywania w pomieszczeniach, gwarantują optymalną i bezpieczną cyrkulację powietrza, a kiedy trzeba, dyskretnie usuwają się z pola widzenia, by wyeksponować piękno profilu. Okienne okucia – mała, wielka rzecz.

30-444 Kraków - Libertów, ul. Zgodna 55, woj. mazowieckie
tel. 12 27 75 700,


Liczba odwiedzin: 680 | Data publikacji: 2019-05-30

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


06.12.2020 | Stolarka otworowa
Projektowanie z poszanowaniem ekologii i w zgodzie...
27.03.2018 | Stolarka otworowa
Często decydujemy się na zakup produktów do...
23.01.2017 | Stolarka otworowa
Dobór stolarki dziś, gdy oferta rynkowa jest...
okna
25.09.2018 | Stolarskie usługi
Właściwie przeprowadzony montaż okien pełni kluczową rolę...
13.10.2017 | Techniki zamocowań
W styczniu 2017 roku weszły w życie...
16.02.2021 | Stolarka otworowa
Okna – ich wielkość, rozmieszczenie i funkcjonalność,...
Co można rozumieć pod pojęciem nowoczesne wnętrza...
29.05.2020 | Domy drewniane
Coraz większą popularnością cieszy się wypoczynek blisko...
Fakt, że słowo energooszczędność jest dziś jednym...
02.04.2020 | Domy ekologiczne
„Dom skandynawski” to hasło, które elektryzuje każdego...
06.08.2019 | Domy drewniane
Domki drewniane letniskowe to dla wielu osób...
29.03.2019 | Stolarka otworowa
Dofinansowanie do termomodernizacji w 2019 roku stało...
Jednym z elementów, które odpowiadają za największe...
„Energooszczędność” – to słowo, które na dobre...
Budownictwo energooszczędne to przyszłość – takie zdanie...
Po początkowych oporach inwestorów wobec technologii prefabrykacji,...
Elewacja to wizytówka każdego domu. Dobór odpowiednich...
Drewno to jeden z najstarszych znanych człowiekowi...
03.08.2016 | Stolarka otworowa
Doświadczenie, jakość, precyzja - to nie puste...
Wiązary dachowe, domy szkieletowe, drewniane nadbudowy dachów...
Nowe style i trendy w architekturze wnętrz...
Kompleksowe systemy komfortowej wentylacji pomieszczeń marki Zehnder...
31.07.2015 | Stolarka otworowa
Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej... ale...
02.03.2015 | Natryski pianki
W dzisiejszych czasach każdy inwestor wie, że...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. opolskie
woj. śląskie
woj. pomorskie
woj. pomorskie
woj. lubelskie
woj. podkarpackie
woj. wielkopolskie
woj. podkarpackie
woj. mazowieckie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. podlaskie
woj. lubelskie

Słowa kluczowe: stolarka okienna, wnętrze okna, innowacje stolarskie, nowoczesne okucia, okno plus, oknoplus
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy