Firma Domex od ponad trzydziestu lat produkuje drzwi wewnętrzne i zewnętrzne z litego drewna i w naturalnych okleinach. Dokłada wszelkich starań, aby drzwi nie tylko spełniały funkcje użytkowe, ale były jednym z ważniejszych elementów dekoracyjnych wnętrza czy elewacji. Niezliczona ilość modeli, w kilkudziesięciu kolorach, o różnym wypełnieniu i sposobie otwierania. Czym się kierować przy wyborze drzwi?

 

stylowe drzwi do domu i mieszkania stylowe drzwi do domu i mieszkaniafot. Domex

 

Zanim zapadnie klamka
Najlepiej o drzwiach – ich wysokości, szerokości, sposobie otwierania – pomyśleć już na etapie budowy ścianek działowych. Jeśli np. zdecydujemy się na drzwi przesuwane do wnętrza ściany, trzeba takie miejsce odpowiednio przygotować. W zależności od układu i wysokości pomieszczeń warto dobrać wymiary otworów drzwiowych – w niskich pomieszczeniach dobry efekt dają np. drzwi montowane na całej wysokości, od podłogi do sufitu, bo optycznie je podwyższają. W wąskich pomieszczeniach warto rozważyć drzwi przesuwne otwierane na ścianę, w ścianę lub drzwi łamane. Jeśli pokoje łączą się amfiladą i kończą pięknym widokiem gór, morza czy ogrodu, warto wykorzystać ten efekt i zamontować duże przeszklone drzwi w kolejnych pokojach. Przy wyborze ościeżnic trzeba też znać dokładnie grubość ściany, w której ma być montowana, bo drzwi to przecież nie tylko skrzydło, ale też pasująca ościeżnica i odpowiednio dobrane okucia. Wybierając sposób otwierania drzwi trzeba się również zastanowić nad planowanym rozkładem włączników światła, żeby nie okazało się, że otwarte drzwi ten włącznik zasłaniają. Warto też – zwłaszcza przy wyborze najpopularniejszych drzwi uchylnych – uwzględnić to, czy użytkownicy będą w większości prawo – czy leworęczni, bo odpowiedni wybór strony uchylenia czy otwierania zdecydowanie może poprawić komfort życia mieszkańców.  

 

stylowe drzwi do domu i mieszkaniafot. Domex

 

Harmonia i styl
Oprócz tego, że muszą być funkcjonalne, drzwi muszą doskonale współgrać z aranżacją domu czy mieszkania na zasadzie opozycji lub analogii. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie skrzydeł o finezyjnym wzornictwie z ascetycznym, stonowanym wnętrzem. Wówczas to one będą wyrazistym, mocnym akcentem nadającym pomieszczeniu charakteru. Tak samo dobrze sprawdzi się odwrotna strategia, nie ma bowiem jednej złotej zasady, według której dopasowujemy drzwi do wystroju wnętrz. Drzwi mogą współgrać kolorystycznie z podłogą, jeśli jest to podłoga drewniana lub drewnopodobna. Wtedy idealnie sprawdzą się drzwi w klasycznych odcieniach buku, dębu czy jesionu. Można tez dopasować drzwi do koloru ścian: jeśli zależy nam, żeby nie rzucały się w oczy lub wprost przeciwnie – jeśli nowoczesną biel ścian pragniemy podkreślić doskonale ciemnymi drzwiami w kolorze wenge. Jasne barwy drzwi sprawiają wrażenie otwartości i dynamizmu oraz podkreślą luksusowy, nowoczesny charakter wnętrza. Dobrze sprawdzą się w także mniejszych przestrzeniach, również w towarzystwie ścian w intensywnych kolorach. Istotne jest, aby drzwi pasowały kolorystycznie i stylistycznie do pomieszczeń z obu ich strony.

 

stylowe drzwi do domu i mieszkaniafot. Domex

Drzwi mogą też współgrać z ogólną stylistyką wnętrz – do pokoi w stylu nowoczesnym wybierzemy drzwi bez zdobień i żłobień, ale za to z nowoczesnym przeszkleniem. Godną uwagi nowością w ofercie firmy Domex są drzwi z piękną, grawerowaną szybą, którą można dodatkowo uzupełnić zdobieniami z kryształków Svarowskiego. Takie drzwi będą designerskim akcentem dekoracyjnym, na którym skupi się uwaga wszystkich odwiedzających, bez wyjątku. Do pomieszczeń o rustykalnym czy klasycznym wystroju bardziej będą pasowały drzwi wybrane spośród wielu klasycznych modeli firmy Domex. Warto jednak zadbać, by zdobienia drzwi pasowały do zdobień na meblach, aby uniknąć wpadki designerskiej.     
– Oprócz modeli, które posiadamy w stałej ofercie, przyjmiemy i wykonamy każde nietypowe zamówienie, więc wybór drzwi jest ograniczony tylko wyobraźnią klienta – mówi  Krystyna Saweczko z firmy Domex
Zanim wybierzemy drzwi, warto też znać przynajmniej orientacyjnie planowany rozkład mebli w pomieszczeniach. Od tego zależy przede wszystkim, jaki będzie sposób otwierania drzwi. Do mebli można dobrać też kolor i styl drzwi, ich zdobienia oraz okucia – jeśli okucia na meblach są srebrne, nie będą do nich pasowały pozłacane klamki i odwrotnie.

 

stylowe drzwi do domu i mieszkania stylowe drzwi do domu i mieszkaniafot. Domex

 

Przeszkolone czy pełne?
Istotny jest też wybór przeszkleń na drzwiach. Jeśli w mieszkaniu czy domu mamy ciemny korytarz, warto zastosować w pokojach drzwi z dużą powierzchnią przeszkloną. Takie rozwiązanie doskonale doświetli ciemne pomieszczenia. W sypialni czy gabinecie doskonale sprawdzą się szyby z modnym malowanym motywem, piaskowane lub po prostu mleczne, które zapewnią dostęp światła i jednocześnie pozwolą na zachowanie potrzebnej intymności. Natomiast w łazienkach czy spiżarniach ilość przeszkleń warto ograniczyć, a w przypadku pomieszczeń, w których nie zawsze panuje porządek (jak garderoba czy pralnia) albo w których drzwi narażone są na urazy mechaniczne (garaż czy warsztat) lepiej sprawdzą się drzwi pełne. Ważne, żeby komponowały się innymi, przeszklonymi – dlatego też firma Domex oferuje w danej stylistyce zarówno drzwi przeszklone, jak i pełne.

 

stylowe drzwi do domu i mieszkaniafot. Domex

 

Drzwi zewnętrzne
Drzwi zewnętrzne muszą pasować do stylistyki elewacji i otoczenia domu, więc jeśli cały budynek lub przynajmniej elewacja wygląda rustykalnie czy dworsko, zdecydujmy się na tradycyjne drzwi, z witrażowym przeszkleniem i głębokimi żłobieniami, o typowych kształtach. Nowoczesna stylistyka, czyli elewacja ze szkła, kamienia czy blachy nierdzewnej będzie natomiast dobrze współgrała z gładkimi, nowoczesnymi drzwiami o niebanalnych przeszkleniach.
– Nie wolno zapominać, że drzwi to nie tylko skrzydło, ale też pasująca do niego ościeżnica i doskonale dobrane okucia, które dopełnią wizerunku spójnej i stylowej harmonii – podkreśla  Krystyna Saweczko z firmy Domex.

Przykładowe aranżacje i szczegółowa oferta firmy Domex dostępna jest na stronie www: www.domex-drzwi.pl

 

23-400 Biłgoraj , ul. Zamojska 90 , woj. lubelskie
tel. 84 686 72 01, 609 656 724 ,