Geokrata na skarpie
Zjawiskiem naturalnym jest, że wszelkiego typu skarpy, stoki i rowy są narażone na występowanie erozji wodnej, do której dochodzi wtedy, kiedy woda niszczy powierzchnię terenu. Dzieje się tak najczęściej pod wpływem silnych opadów deszczu bądź powodzi. Jeśli teren nie ma wysokiej przepuszczalności, woda doprowadza do jego degradacji, dodatkowo zanieczyszczając wody powierzchniowe. Właśnie z myślą o wyeliminowaniu tych niepożądanych zjawisk powstał wyrób o nazwie geoSYSTEM S60s firmy geoPRODUCT, czyli geokrata na skarpy, zbocza, stoki, rowy melioracyjne, zbiorniki retencyjne drenaże wokół budynków i wszystkie powierzchnie wymagające i trudne w eksploatacji. Czym geokrata różni się od tradycyjnych rozwiązań, czyli np. betonowych płyt ażurowych, płyt chodnikowych czy kostki brukowej?
– Przede wszystkim kratka geoSYSTEM S60s wykonana jest z tworzywa w 100% pochodzącego z recyclingu i może być ponownie przetworzona, jest więc wyrobem ekologicznym i przyjaznym środowisku, a przy tym odpornym na działanie kwasów, ługów, soli drogowej, amoniaku, kwaśnych deszczy i alkoholi. W odróżnieniu od betonu ażurowa geokrata na skarpie, stoku i zboczu jest całkowicie wodoprzepuszczalna i zapewnia naturalny obieg wody, dzięki czemu wody opadowe przenikają do gruntu. W ten sposób redukuje się ryzyko wystąpienia powodzi oraz uszkodzenia terenu spowodowanego obfitymi opadami. Ponadto nie dochodzi do spływów błota i zatykania rowów. Skarpa zabezpieczona geokratą może być też obsadzona roślinnością, przez co kratka staje się praktycznie niewidoczna, co w przypadku betonu jest oczywiście niemożliwe – mówi Karolina Grzesiek z firmy geoPRODUCT.

Liczby mówią zresztą same za siebie – w przypadku powierzchni zabetonowanej, roślinnością można pokryć maksymalnie jej 40%, kratkę geoSYSTEM obsadzimy roślinnością nawet w 80-90%. Ważnym aspektem jest też cena. Choć koszt betonu i kratki z tworzywa jest porównywalny, to jednak nakłady ponoszone na ułożenie i transport są zdecydowanie niższe w przypadku lekkiego materiału (za przetransportowanie betonu zapłacimy pięć razy więcej niż za transport kratki; jej ułożenie kosztuje o ok. 30% mniej niż ułożenie betonu). Po stronie zalet geokraty stosowanej jako zabezpieczenie skarpy, umocnienie brzegów stawu, rowu melioracyjnego czy zbiornika retencyjnego warto też wymienić elastyczność i równomierne przenoszenie siły pod wpływem nacisku, nieosiągalne w przypadku betonu, co prowadzi do jego częstych uszkodzeń.
Umacnianie brzegów stawu ekokratą jest również skuteczniejsze niż budowa pionowych ścianek palisadowych wykonanych z kołków drewnianych i płyt betonowych, bo na skutek działania wody drewno zaczyna gnić. W efekcie i tak dochodzi do erozji brzegu i naturalnego zeskosowania skarpy. W odróżnieniu od geokraty zastosowanej jako zabezpieczenie skarpy przed erozją, ścianka palisadowa uniemożliwia też faunie i florze swobodny ruch pomiędzy wodą a lądem, stając się trudną do pokonania barierą.

Jak zabezpieczyć brzeg przed osuwaniem – krok po kroku
Układanie krat geoSYSTEM S60s jest bardzo proste i – inaczej niż przy układaniu ciężkich betonowych płyt – nie wymaga stosowania specjalistycznych maszyn. Na początku należy oczyścić teren z roślinności i wyrównać. Na tak przygotowane podłoże układa się rzędami kraty (każda krata posiada kieszenie na kotwy mocujące ją do podłoża), kierując zapięcia w dół skarpy, a następnie łączy się w całość dzięki specjalnym zaczepom. Aby dopasować kratkę do terenu można ją dowolnie dociąć, a następnie przymocować do podłoża plastikowymi kotwami o długości 24 cm, 38 cm lub 50 cm, przy czym sposób mocowania dobiera się w zależności od rodzaju gleby oraz nachylenia skarpy. Gotową nawierzchnię wypełnia się na koniec glebą próchnicową lub kruszywem. W otworach kraty można zasadzić rośliny lub zazielenić je mieszanką traw na skarpy (np. geoSANDY).

Film z montażu geokraty na skarpie:

– Nasze kratki do zadań specjalnych sprawdziły się już w wielu, również bardzo trudnych realizacjach. Z ich wykorzystaniem zabezpieczono m.in. zbiornik retencyjny na terenie elektrowni w Koninie w sposób pozwalający na bezpieczne magazynowanie nadmiarów wody z zagwarantowaniem wygodnego dostępu. Opis realizacji.
W ten sam sposób przed erozją i działaniem czynników zewnętrznych zabezpieczono też nawierzchnię wokół Centrum Biznesu i Sztuki Stary Browar w Poznaniu.
– Dzięki wypełnieniu kratki kruszywem zagwarantowane jest dobre przenikanie wody do gruntu, a zarazem estetyczny wygląd nawierzchni wokół – mówi Karolina Grzesiek z geoPRODUCT Sp. z o.o.

 

zabezpieczenie skarpyfot. geoPRODUCT

 

Ułożenie ekokratki geoSYSTEM S60s stało się też sposobem na zabezpieczenie skarpy na Górze Przemysława w części Starego Miasta Poznania, gdzie ważne było, aby zachować zielony charakter przestrzeni, a zarazem umożliwić zwiększony ruch pieszy. Do podłoża umocowano ją kotwami geoPIN, które dzięki swej szerokości doskonale przytwierdziły ekokraty na pochyłej powierzchni.
Geokrata to nie tylko sposób na zabezpieczenie skrapy przed erozją czy umacnianie brzegów stawu. Przytwierdzona do podłoża kotwami z tworzywa kratka geoSYSTEM S60s sprawdzi się także jako zabezpieczenie przed obsuwaniem rowów melioracyjnych. Dzięki temu, że kratki zarastają trawą, jej korzenie utrzymują ziemię w miejscu i dodatkowo wzmacniają rów, zabezpieczając przed zapychaniem odpływu.

 

zabezpieczenie skarpy zabezpieczenie skarpyPrzed i po / fot. geoPRODUCT

 

Tradycyjne sposoby na zabezpieczanie skarp, rowów melioracyjnych, zbiorników retencyjnych czy umacniania brzegów stawów, choć stosowane od lat, powoli wypierane są przez nowsze rozwiązania. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, bo czas pokazał, że zarówno betonowanie pochyłych powierzchni, jak i budowa na nich pionowych ścianek palisadowych to techniki, które mają sporo wad, zwłaszcza na trudnych nawierzchniach. Kratki skarpowe geoSYSTEM S60s świetnie sprawdzą się nawet na najbardziej skomplikowanych powierzchniach, są ponadto dużo łatwiejsze podczas montażu, a także przyjazne środowisku naturalnemu.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.geoproduct.pl

 

63-000 Środa Wielkopolska, ul. Grójec 23, woj. wielkopolskie
tel. +48 61 678 55 00, +48 508 497 188 ,