Mur oporowy pozwolenie na budowę

Mur oporowy jest konstrukcją, mającą podtrzymywać nasyp ziemny. Doskonale funkcjonuje jako zabezpieczenie fundamentów lub pomaga w stworzeniu podjazdu. Zabezpiecza przed groźnymi skutkami osunięcia gruntu. Jak działa? Stanowi przeciwwagę dla parcia poziomego, które z kolei jest wypadkową: tarcia wewnętrznego gruntu, spoistości gleby czy ciśnienia hydrostatycznego wód gruntowych. Prawo budowlane definiuje mur oporowy jako budowlę. Mur oporowy bez pozwolenia na budowę może być więc potraktowany, jako tzw. samowola budowlana. Aby tego uniknąć warto zawsze decydować się na sprawdzone, systemowe i kompleksowe rozwiązania.

fot. ZIEL-BRUK

Mur oporowy czy ogrodzenie – interpretacja jest jasna

Zapisy legislacyjne nie definiują wyraźnie, czym jest mur oporowy. Prawo budowlane w 2020 roku posługuje się w przypadkach spornych wykładnią prawną wynikającą z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 7 grudnia 2017 r. IV SA/Po 628/17, z której wynika, że: jeżeli dominującą funkcją konstrukcji jest zabezpieczanie przed osuwaniem się ziemi, należy uznać, że stanowi ona mur oporowy. Podkreśla się również fakt, że na funkcję całej konstrukcji wskazywać może sam charakter użytych do jej wzniesienia materiałów. Obiekt budowlany należy zatem kwalifikować, przede wszystkim ze względu na jego przeznaczenie i rolę jaką pełni.

Często murki oporowe okalają tarasy, urozmaicają ogrody lub postawione na granicy działki – pozornie niwelują różnice terenu, lecz w dominującej funkcji pełnią rolę ogrodzenia lub cokołu pod ogrodzenie. W takich przypadkach zwykle nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Jednak jeśli obiekt postawiony nawet na granicy działki będzie w głównej mierze murem oporowym – pozwolenie na budowę będzie niezbędne. W każdym przypadku warto jednak pamiętać, że samo sporządzenie projektu i uzyskanie pozwolenia – będzie o wiele prostsze i tańsze, jeśli zdecydujemy się na wybór produktów systemowych razem z projektem lub wybierzemy takie, które uprawnione osoby mogą szybko zaadaptować do warunków miejscowych.

Mur oporowy konstrukcja o ważkim znaczeniu

Dlatego tak istotnym jest, by przy jej wznoszeniu korzystać z opatentowanych systemów od uznanego i sprawdzonego producenta jakim jest Allan Block®. Jako jedyni na świecie stworzyli w pełni zaprojektowany, sprawdzony system, który przeszedł badania sejsmiczne prowadzone w Japonii. To wszechstronny system murów oporowych dedykowanych zarówno do rozwiązań infrastrukturalnych, przemysłowych, jak i ogrodowych.

fot. ZIEL-BRUK

Innowacyjna alternatywa dla konstrukcji betonowych

To technologia bezzaprawowa tworzona przez ekspertów w tej dziedzinie. Mur oporowy, który zachowuje stabilność dzięki swojej masie nazywany jest grawitacyjnym. Specjalnie zaprojektowane otwory w pustakach to: po pierwsze minimalizacja ciężaru – ułatwiająca transport i montaż, po drugie możliwość wzniesienia wyższej konstrukcji oporowej o charakterze grawitacynym, sięgającej często ponad 1,5 m. Dlaczego tak się dzieje?

Otwory w pustakach wystarczy odpowiednio wypełnić na placu budowy. Wówczas zwiększamy masę całej konstrukcji. Pozostałą pracę wykonuje sama fizyka. To właśnie ciężar muru w połączeniu z nachyleniem pozwala wznosić konstrukcję wyżej. Gdy zaistnieje potrzeba wzniesienia wyższych murów, konieczne staje się wykorzystanie geosiatki.

Układa się ją pomiędzy warstwami pustaków, tworząc tzw. konstrukcje oporowe z gruntu zbrojonego, które mają olbrzymią stabilność zapewnioną przez ciężar bryły gruntu, ale także estetyczny wygląd lica, stworzonego przez drobnowymiarowe pustaki. Allan Block® wypracowało rozwiązanie w którym każdy element jest solidnie osadzony na swoim miejscu dzięki opatentowanej przedniej wypustce. Nie jest więc konieczne korzystanie z żadnych dodatkowych kołków, zapraw czy łączników. Jednak wspomniana przednia wypustka to nie wszystko.

Zastrzeżono również system pustego rdzenia Allan Block® – jest on najefektywniejszy i najekonomiczniejszy ze wszystkich systemów murów oporowych dostępnych na rynku, a dodatkowo pozwala na swobodne kształtowanie łuków i zwiększając powierzchnię drenażową – zapobiega zawilgoceniom i niekorzystnemu działaniu wód gruntowych na konstrukcję.

fot. ZIEL-BRUK

Allan Block® lubimy mówić, że AB znaczy „Always Better”

„Zawsze lepiej”. To hasło firma stale realizuje w praktyce udoskonalając system i wyposażając go w zintegrowany kąt nachylenia czy zintegrowany drenaż. Firma szkoli swoich przedstawicieli i inżynierów, aby na bieżąco dysponowali najnowszą wiedzą z zakresu technologii projektowania i wznoszenia murów oporowych. Wszystkim swoim klientom decydującym się na system Allan Block® – firma zapewnia wsparcie inżynierskie praktycznie na każdym etapie realizacji – począwszy już od przygotowania projektu, aż do jego realizacji. Do dyspozycji wszystkich swoich klientów i partnerów – udostępnia również olbrzymią bibliotekę danych niezbędnych do realizacji nawet najbardziej skomplikowanych projektów, włączając w to program do projektowania AB Walls®.

System Allan Block® zapewnia kompleksowe rozwiązania i daje wielkie możliwości projektowe i montażowe. Jednak bardzo często nie tylko aspekty techniczne, prawne i ekonomiczne, ale sama estetyka i design – są w dużej mierze decydujące dla inwestora.

Mury można wznosić według różnych, przyciągających oko wzorów. Interesująca jest szeroka gama wariantów kolorystycznych, począwszy od kolorów imitujących naturalne skały, takie jak: Wapień, Onyx, Marmur czy Piaskowiec, a skończywszy na zawsze modnych kolorach szarości i grafitu pod nazwami: Granit oraz Galaxy.

Wybór tylko sprawdzonych i kompleksowych systemów murów oporowych – da pełną gwarancję stabilności, a tego przede wszystkim od takich konstrukcji powinniśmy oczekiwać.

Więcej na www.zielbruk.pl/allanblock oraz www.zielbruk.pl.

66-016 Płoty , ul. Lubuska 28, woj. lubuskie
tel. 68 353 89 00, 504 292 430,