Mur oporowy Allan Block®

Nowoczesne systemy zabezpieczania skarp

Wzgórza i skarpy są doskonałym miejscem nie tylko na punkt obserwacyjny, ale też na budowę domu. Gwarancja wyjątkowych widoków i minimalne ryzyko podtopień zwiększa wartość nieruchomości. Trzeba pamiętać jednak o potrzebie zabezpieczenia się przed osuwaniem gruntów. Mur oporowy to konieczność i właściwe rozwiązanie w tej sytuacji. Podobnie jak wybór najlepszych i opatentowanych systemów murów oporowych firmy Allan Block®.

Mur oporowy pozwolenie na budowę

Mur oporowy jest konstrukcją, mającą podtrzymywać nasyp ziemny. Doskonale funkcjonuje jako zabezpieczenie fundamentów lub pomaga w stworzeniu podjazdu. Zabezpiecza przed groźnymi skutkami osunięcia gruntu. Jak działa? Stanowi przeciwwagę dla parcia poziomego, które z kolei jest wypadkową: tarcia wewnętrznego gruntu, spoistości gleby czy ciśnienia hydrostatycznego wód gruntowych. Prawo budowlane definiuje mur oporowy jako budowlę. Mur oporowy bez pozwolenia na budowę może być więc potraktowany, jako tzw. samowola budowlana. Aby tego uniknąć warto zawsze decydować się na sprawdzone, systemowe i kompleksowe rozwiązania.

fot. ZIEL-BRUK

Mur oporowy czy ogrodzenie – interpretacja jest jasna

Zapisy legislacyjne nie definiują wyraźnie, czym jest mur oporowy. Prawo budowlane w 2020 roku posługuje się w przypadkach spornych wykładnią prawną wynikającą z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 7 grudnia 2017 r. IV SA/Po 628/17, z której wynika, że: jeżeli dominującą funkcją konstrukcji jest zabezpieczanie przed osuwaniem się ziemi, należy uznać, że stanowi ona mur oporowy. Podkreśla się również fakt, że na funkcję całej konstrukcji wskazywać może sam charakter użytych do jej wzniesienia materiałów. Obiekt budowlany należy zatem kwalifikować, przede wszystkim ze względu na jego przeznaczenie i rolę jaką pełni.

Często murki oporowe okalają tarasy, urozmaicają ogrody lub postawione na granicy działki – pozornie niwelują różnice terenu, lecz w dominującej funkcji pełnią rolę ogrodzenia lub cokołu pod ogrodzenie. W takich przypadkach zwykle nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Jednak jeśli obiekt postawiony nawet na granicy działki będzie w głównej mierze murem oporowym – pozwolenie na budowę będzie niezbędne. W każdym przypadku warto jednak pamiętać, że samo sporządzenie projektu i uzyskanie pozwolenia – będzie o wiele prostsze i tańsze, jeśli zdecydujemy się na wybór produktów systemowych razem z projektem lub wybierzemy takie, które uprawnione osoby mogą szybko zaadaptować do warunków miejscowych.

Mur oporowy konstrukcja o ważkim znaczeniu

Dlatego tak istotnym jest, by przy jej wznoszeniu korzystać z opatentowanych systemów od uznanego i sprawdzonego producenta jakim jest Allan Block®. Jako jedyni na świecie stworzyli w pełni zaprojektowany, sprawdzony system, który przeszedł badania sejsmiczne prowadzone w Japonii. To wszechstronny system murów oporowych dedykowanych zarówno do rozwiązań infrastrukturalnych, przemysłowych, jak i ogrodowych.

fot. ZIEL-BRUK

Innowacyjna alternatywa dla konstrukcji betonowych

To technologia bezzaprawowa tworzona przez ekspertów w tej dziedzinie. Mur oporowy, który zachowuje stabilność dzięki swojej masie nazywany jest grawitacyjnym. Specjalnie zaprojektowane otwory w pustakach to: po pierwsze minimalizacja ciężaru – ułatwiająca transport i montaż, po drugie możliwość wzniesienia wyższej konstrukcji oporowej o charakterze grawitacynym, sięgającej często ponad 1,5 m. Dlaczego tak się dzieje?

Otwory w pustakach wystarczy odpowiednio wypełnić na placu budowy. Wówczas zwiększamy masę całej konstrukcji. Pozostałą pracę wykonuje sama fizyka. To właśnie ciężar muru w połączeniu z nachyleniem pozwala wznosić konstrukcję wyżej. Gdy zaistnieje potrzeba wzniesienia wyższych murów, konieczne staje się wykorzystanie geosiatki.

Układa się ją pomiędzy warstwami pustaków, tworząc tzw. konstrukcje oporowe z gruntu zbrojonego, które mają olbrzymią stabilność zapewnioną przez ciężar bryły gruntu, ale także estetyczny wygląd lica, stworzonego przez drobnowymiarowe pustaki. Allan Block® wypracowało rozwiązanie w którym każdy element jest solidnie osadzony na swoim miejscu dzięki opatentowanej przedniej wypustce. Nie jest więc konieczne korzystanie z żadnych dodatkowych kołków, zapraw czy łączników. Jednak wspomniana przednia wypustka to nie wszystko.

Zastrzeżono również system pustego rdzenia Allan Block® – jest on najefektywniejszy i najekonomiczniejszy ze wszystkich systemów murów oporowych dostępnych na rynku, a dodatkowo pozwala na swobodne kształtowanie łuków i zwiększając powierzchnię drenażową – zapobiega zawilgoceniom i niekorzystnemu działaniu wód gruntowych na konstrukcję.

fot. ZIEL-BRUK

Allan Block® lubimy mówić, że AB znaczy “Always Better”

„Zawsze lepiej”. To hasło firma stale realizuje w praktyce udoskonalając system i wyposażając go w zintegrowany kąt nachylenia czy zintegrowany drenaż. Firma szkoli swoich przedstawicieli i inżynierów, aby na bieżąco dysponowali najnowszą wiedzą z zakresu technologii projektowania i wznoszenia murów oporowych. Wszystkim swoim klientom decydującym się na system Allan Block® – firma zapewnia wsparcie inżynierskie praktycznie na każdym etapie realizacji – począwszy już od przygotowania projektu, aż do jego realizacji. Do dyspozycji wszystkich swoich klientów i partnerów – udostępnia również olbrzymią bibliotekę danych niezbędnych do realizacji nawet najbardziej skomplikowanych projektów, włączając w to program do projektowania AB Walls®.

System Allan Block® zapewnia kompleksowe rozwiązania i daje wielkie możliwości projektowe i montażowe. Jednak bardzo często nie tylko aspekty techniczne, prawne i ekonomiczne, ale sama estetyka i design – są w dużej mierze decydujące dla inwestora.

Mury można wznosić według różnych, przyciągających oko wzorów. Interesująca jest szeroka gama wariantów kolorystycznych, począwszy od kolorów imitujących naturalne skały, takie jak: Wapień, Onyx, Marmur czy Piaskowiec, a skończywszy na zawsze modnych kolorach szarości i grafitu pod nazwami: Granit oraz Galaxy.

Wybór tylko sprawdzonych i kompleksowych systemów murów oporowych – da pełną gwarancję stabilności, a tego przede wszystkim od takich konstrukcji powinniśmy oczekiwać.

Więcej na www.zielbruk.pl/allanblock oraz www.zielbruk.pl.

66-016 Płoty , ul. Lubuska 28, woj. lubuskie
tel. 68 353 89 00, 504 292 430,


Liczba odwiedzin: 2620 | Data publikacji: 2020-02-04

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Wielkoformatowe płyty z betonu cieszą się ogromną...
28.10.2020 | Beton
Jak łatwo zbudować solidne schody zewnętrzne? Odpowiedź...
Ogrodzenia betonowe łupane to nowoczesny sposób na...
płytki dekoracyjne
Płytki dekoracyjne to najczęściej wykorzystywany pomysł na...
Stworzenie solidnego podłoża z betonowych kostek lub...
Niezastąpiona w codziennym użytkowaniu, funkcjonalna i estetyczna,...
Jak stworzyć niepowtarzalne, funkcjonalne i nowoczesne projekty...
Klinkier zachwyca inwestorów i projektantów swoim ponadczasowym...
Opaski, podjazdy, ścieżki i tarasy z kostki...
29.06.2016 | Brukarstwo
Kostka brukowa przed domem i wokół domu...
24.03.2016 | Kruszywa
Żwir, grys, kora kamienna czy otoczaki? Zastosowanie...
16.10.2015 | Brukarstwo
Sklepy, centra handlowe, markety, a także budynki...
16.06.2015 | Chemia budowlana
Trudno dziś znaleźć dom czy ogród bez...
W dzisiejszych czasach pracownicy firm brukarskich muszą...
Współczesna tendencja do automatyzowania procesów produkcyjnych obejmuje...
02.10.2013 | Brukarstwo
Marzysz o dziele sztuki w ogrodzie, na...
14.05.2021 | Oświetlenie
Nowoczesne oświetlenie zewnętrzne to doskonałe dopełnienie przydomowej...
Eko kratka geoSYSTEM to wytrzymały i atrakcyjny...
Utrzymanie każdego obiektu we właściwej kondycji wiąże...
27.04.2020 | Systemy budowlane
Prefabrykacja betonowa to hasło wywoławcze, charakteryzujące nowoczesne...
29.01.2020 | Energia ekologiczna
Malborska firma KDP jest znana ze swojego...
Panujący aktualnie trend, pozwalający na wszechstronne wykorzystanie...
29.03.2019 | Oświetlenie
Latarnie dekoracyjne nieodmiennie kojarzą nam się z...
Produktem, który w ostatnich latach bezkonkurencyjnie podbił...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. lubuskie
woj. mazowieckie

Słowa kluczowe: zielbruk, ziel-bruk, ziel bruk, mur oporowy, mur oporowy zielbruk, mur oporowy allan block, allan bloack, system allan block,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy