Siatka cięto-ciągniona – wzornictwo przemysłowe najwyższej próby

Siatka cięto-ciągniona to materiał lekki, wytrzymały i ekonomiczny. Ceniony szczególnie w nowoczesnym budownictwie i przemyśle. Arkusze wykonane w całości z jednego kawałka blachy, nie generują odpadów produkcyjnych i nie wymagają konserwacji. Plastyczność materiału sprawia, że ten sam układ siatki wygląda inaczej pod różnym kątem. Pozwala to architektom na nieskrępowaną twórczość i uzyskanie różnorodnych efektów wizualnych.

fot. RMIG 

Jaki wariant wybierasz?

RMIG wykonuje arkusze siatki cięto-ciagnionej z blachy stalowej, aluminium, blachy kwasoodpornej. Oferuje także kilka wariantów wykończenia – anodowanie, ocynk ogniowy, powłoki proszkowe. Materiał może być poddany dalszej obróbce – gięciu, spawaniu. W zależności od projektu arkusze mogą być wmontowane w profile, dostarczone z oczkami ustawionymi w górę lub w dół. Trójwymiarowy kształt oczek wzmacnia wytrzymałość siatki na wiatr, deszcz, uszkodzenia mechaniczne. Szeroka gama dostępnych przezierności (od 0,1% do 90%) rozszerza możliwości koncepcyjne projektantów dla osłon i elewacji z siatki cięto-ciągnionej. Szczegółowe charakterystyki kilkudziesięciu modeli znajdziemy w katalogu.

Jak zatem przełożyć wizje w rzeczywistość i skorzystać z wszystkich atutów materiału? Poznajmy przykładowe realizacje z panelami z siatki cięto-ciągnionej RMIG.

Plastyczna elewacja z siatki cięto-ciągnionej

fot. RMIG 

Nowa wizja fasad przestrzeni użytkowych

Elewacja z siatki cięto-ciągnionej to efektowny i ekonomiczny sposób na niebanalną aranżację specjalistycznej przestrzeni użytkowej. W przypadku budowy parkingu wielopoziomowego przy jednym z duńskich szpitali wyzwanie dla architektów stanowiło z jednej strony unowocześnienie szpitalnego kompleksu poprzez wprowadzanie nowego obiektu, a z drugiej nadanie dość topornej i sztampowej formule parkingu nowego wymiaru oraz estetycznej lekkości. Panele z siatki cięto-ciągnionej spełniły obie funkcje z naddatkiem.

fot. RMIG 

Żywa elewacja

Firma RMIG dostarczyła do realizacji tej wizji projektowej ponad 3000 m2 aluminiowych arkuszy o grubości 2 mm. Elewacja z siatki cięto-ciągnionej została anodowana w pięknym odcieniu ciemnego brązu, dzięki czemu komponuje się z fasadami innych nowych budynków rozbudowywanego szpitala. Panele ułożone w różnych kierunkach dają wrażenie nieregularności fasady. Poprzez zagięcie i przesunięcie płyt wydobyto też tak charakterystyczny dla tego materiału efekt „żywej fasady”. Spoglądając na budynek z różnych miejsc, kątów i kierunków, mamy wrażenie obcowania ze zmieniającym się kształtem bryły.

fot. RMIG 

Zielona strefa

Dzięki budowie ponad 500 miejsc postojowych dla pracowników szpitala uspokojono chaos komunikacyjny przed izbą przyjęć i oddano przestrzeń w całości pacjentom. Dla architektów istotna była także rozbudowa strefy zieleni wokół szpitala. Rośliny pnące się wzdłuż elewacji z siatki cięto-ciągnionej i nasadzenia wokół obiektu stały się integralną częścią parkingu.

fot. RMIG 

Przeciwsłoneczne panele z siatki cięto-ciągnionej

Atuty osłon zewnętrznych

Wykorzystanie arkuszy siatki cięto-ciągnionej jako paneli przeciwsłonecznych w obiektach użytkowych i przemysłowych pozwala na skuteczną regulację temperatury wewnątrz pomieszczeń, ograniczenie intensywności wentylacji, a w konsekwencji oszczędności energetyczne dla inwestora. Użytkownikom zaś osłony zapewniają niezbędną prywatność bez ograniczania widoczności, komfort termiczny i optymalną ilość naturalnego światła wewnątrz budynku w ciągu dnia.

fot. RMIG 

Wielowymiarowe prześwity

Estetyczną i funkcjonalną grę światła i cienia, którą wydobyć można z paneli i elewacji z siatki cięto-ciągnionej, atrakcyjnie połączono w projekcie budynku szkolnego w jednym ze skandynawskich miast. Lekkość aluminium i wysoka przezierność oczek w arkuszach dynamizuje prostą geometryczną bryłę budynku szkoły. Aspekt ten podkreśla także użycie dwóch typów arkuszy z różnym układem oczek w siatkach o grubości 2 mm. Efekt płynności ścian jest szczególnie widoczny, gdy część paneli pozostaje otwarta.

fot. RMIG 

Wymiar praktyczny

Dla tej inwestycji firma RMIG wykonała 1600 m2 arkuszy malowanych proszkowo, tworząc na całej powierzchni dekoracyjną i jasną osłonę budynku. Panele z siatki cięto-ciągnionej zamontowano w odległości 2 metrów od ścian. Architekci uzyskali w ten sposób nie tylko walor estetyczny zwiewności bryły i zachowania widoczności materiału elewacji, ale i atut ergonomiczny. Taki układ gwarantuje swobodny dostęp do okien i możliwość realizacji prac remontowych.

Siatka cięto-ciągniona w roli fasady i osłony

2w1 bez kompromisów

Pełnię możliwości aranżacyjnych paneli z siatki cięto-ciągnionej widać w realizacjach, które wykorzystają materiał zarówno jako pokrycie elewacji, jak i w roli osłon przeciwsłonecznych. Tak, jak w przypadku hali sportowej wewnątrz kampusu gimnazjalnego. To budynek dedykowany do spędzaniem czasu wolnego i rekreacji. Miejsce, które tętni życiem.

fot. RMIG 

Przejrzyste szkło i stal corten

Materiałem dominującym w projekcie jest szkło. Wysokie sufity i duże szklane powierzchnie wpuszczają naturalne światło. Fasada z widokiem na główny kampus jest otwarta, a spadzisty krajobraz łączy halę z otoczeniem. Bryła ma zatem być transparentna, akcentować ruch, skupiać uwagę przechodniów na tym, co dzieje się w środku. RMIG zrealizował wizję architektów, przygotowując 500 m2 arkuszy z cortenu na elewację z siatki cięto-ciągnionej i panele osłonowe.

fot. RMIG 

Zachować proporcje i zaciekawić

Ażurowe panele z siatki cięto-ciągnionej ze stali corten są tutaj idealnym uzupełnieniem koncepcji projektantów. Jako część osłonowa zastosowane zostały tylko na fragmentach zabudowy. Tam, gdzie konieczne było zabezpieczenie przed intensywnym nasłonecznieniem niezadrzewionej przestrzeni kampusu. Jako element elewacji komponują się ze szkłem, uwydatniają przejrzystość budynku i zachęcają do eksploracji wnętrza.

fot. RMIG 

RMIG – największy dostawca blach perforowanych i siatek cięto-ciągnionych

RMIG to lider rynku perforacji z doświadczeniem realizacji projektów dla sektora budowlanego, przemysłowego i rolniczego. Podejmując współpracę inwestycyjną, możemy liczyć na:
• Ponad 100 lat doświadczenia we wdrażaniu nowoczesnych technologii.
• Szybką produkcję w fabrykach na całym świecie.
• Własny dział badań i rozwoju wspierający projektantów na każdym etapie prac.
• Ponad 1000 różnych produktów na magazynie dostępnych od ręki.
• Realizacja zamówień indywidualnych na wymiar.
• Wszystkie zakłady produkcyjne certyfikowane ISO 9001:2008.

Szczegółowa oferta producenta dostępna jest na stronie www.rmig.com

61-315 Poznań, Pokrzywno 4A, woj. wielkopolskie
tel. +48 61 88 63 270 ,