Projektowanie obiektów komercyjnych – co jest ważne przy wyborze producenta materiałów wykończeniowych?
Bez względu na to, czy realizujemy nowy obiekt, czy dokonujemy modernizacji starego, projektując budynki komercyjne, warto mieć na uwadze współpracę z firmą, która w sposób elastyczny podejdzie do tematu i podejmie się wyprodukowania materiału poza swoją ofertą standardową. Znacznie łatwiej bowiem jest zmodyfikować produkt na potrzeby wnętrza niż przebudować pomieszczenie, by móc wykorzystać wymagany przez nas materiał.

Firma BARWA SYSTEM na każdym etapie realizacji oferuje wsparcie i doradztwo techniczne. Jest otwarta na oczekiwania klienta i już wielokrotnie dokonywała zmian w swoich standardowych produktach z oferty na potrzeby różnych inwestycji. Dzięki zdobytemu doświadczeniu i nieustannemu rozwojowi systemu produkcji jest w stanie sprostać niemal każdemu wyzwaniu. Może dostosować moduły, perforacje i wielkości kasetonów do rozmiarów pomieszczeń, przeznaczenia budynku czy wymogów budowlanych. Niestandardowe produkty są wykonywane na podstawie danego projektu architektonicznego oraz według indywidualnej dokumentacji technicznej, sporządzonej przez projektanta obiektu lub z nim uzgodnionej. W takim przypadku producent wydaje oświadczenie, w którym zapewnia zgodność wyrobu budowlanego z dokumentacją oraz z przepisami – m.in. ustawą o wyrobach budowlanych. W ten sposób inwestor otrzymuje gwarancję wiarygodności i bezpieczeństwa produktu.

Jakie możliwości dają metalowe sufity podwieszane i okładziny ścienne?
Produkty BARWA SYSTEM dają ogromne możliwości projektowo-aranżacyjne, a także dowolność modyfikacji na potrzeby konkretnej inwestycji. Jednym z takich produktów są kasetony z siatki cięto-ciągnionej do zastosowania zarówno wewnątrz budynku – jako sufity podwieszane oraz okładziny ścienne, jak i na zewnątrz – na elewacje. Kasetony te dostępne w standardowych modułach, m.in. 600×1200, 600×1800 mm (VARIO SCC) oraz 600×600 mm (SCC T24/T15) mogą być wykonane w innych wymiarach, również na życzenie klienta. Ponadto producent oferuje lakierowanie proszkowe kasetonów na dowolny kolor z palety RAL poza standardowymi: białym, czarnym i srebrnym. Możliwe są także kolory efektowe, m.in. takie jak efekty 3D, drobne i grube struktury, anodowanie czy imitacje innych znanych metali (miedź, corten, złoto, chrom).

Również siatka cięto-ciągniona w formie kasetonów lub formatek stosowana jako sufity podwieszane lub obudowy ścienne – pionowe i poziome oraz zabudowy wejść, schodów czy świetlików może być wykonana w dowolnym kształcie i wielkości oczek, grubości czy kolorze. To stosunkowo nowy produkt w ofercie firmy BARWA SYSTEM, który można dowolnie spersonalizować, a co ważne – szczególnie przy modernizacji starych obiektów – skorygować nim proporcje wnętrza i zamaskować wszelkie widoczne instalacje techniczne.

Kolejnym przykładem są aluminiowe kasetony sufitowe REVEAL oraz VARIO, które standardowo występują w wersji pełnej, ale ze względów akustycznych lub estetycznych mogą być dowolnie perforowane i dowolnie podświetlone. Nieregularny układ oczek pozwala uzyskać bardzo nowoczesny efekt i nadać wnętrzom niepowtarzalny charakter. W kwestii podświetlenia – można zastosować m.in. kolorowe światło LED, które wyróżni zabudowę z kasetonów w pomieszczeniu.

 

Salon Desigual, Oberhausen, Niemcy / fot. BARWA SYSTEM

Nowocześnie prezentują się także sufity listwowe panelowe PP czy sufity Mega Cell w różnych wariacjach kolorystycznych, które mogą być dowolnie perforowane. Zainteresowanie architektów wzbudzają w szczególności sufity listwowe PP w kolorach imitujących naturalne drewno, np. golden oak, old wood, winchester. To doskonała alternatywa sufitów kasetonowych dedykowana w szczególności centrom handlowym, restauracjom czy centrom rozrywki.

 

Hipermarket E.Leclerc, Radom / fot. BARWA SYSTEM

Produkty BARWA SYSTEM w projektach niestandardowych
Przyjrzyjmy się teraz produktom BARWA SYSTEM w modułach niestandardowych.

Przykładem jest chociażby Biurowiec Bobrowiecka 8 w Warszawie, gdzie z indywidualnej wizji biura projektowego JEMS Architekci powstał nowy produkt. Sufit rastrowy typu Micro Cell w standardzie posiadający kwadratowe oczka o wymiarach takich, jak m.in. 30×30 mm, 75×75 mm czy 100×100 mm został zmodyfikowany na oczka prostokątne o wymiarach 20×150 mm H26. Dzięki temu zyskał bardzo nowoczesny, industrialny charakter, wpisujący się w obowiązujące trendy w wykańczaniu wnętrz komercyjnych.

 

Biurowiec Bobrowiecka 8, Warszawa / fot. BARWA SYSTEM

Kolejnym obiektem jest kompleks handlowo-rozrywkowo-usługowy Forum Gdańsk zaprojektowany przez SUD Architekt, gdzie zastosowano sufity kasetonowe VARIO SCC z siatki cięto-ciągnionej dostosowane do indywidualnych modułów w poszczególnych strefach ogólnodostępnych budynku. Projektanci wykazali się dużą dbałością o szczegóły dopasowując metalowe siatki do aranżacji tych wnętrz w różnych układach i kolorach. Każde pomieszczenie charakteryzuje się indywidualnym stylem, który nie pozwala przejść obojętnie, bez zwrócenia uwagi na dopełniające go detale. Elewacja z siatki cięto-ciągnionej została zaprojektowana i wykonana z uwzględnieniem liniowego oświetlenia pionowego LED, które determinowało układ kasetonów z siatki cc o oczku R43x17 w kolorze czarnym.

 

fot. BARWA SYSTEM

Rozwiązania oferowane przez BARWA SYSTEM są wykorzystywane w projektowaniu spójnym z kreowaniem marki, tzw. design code. Wyposażenie wnętrz coraz częściej nawiązuje graficznie i kolorystycznie do brandu firmy, co dobrze widać choćby we wnętrzach multipleksu Multikino. Obecnie możemy je podziwiać w Warszawie (CH Targówek), w Poznaniu (Stary Browar), w Łodzi, Olsztynie czy Elblągu. Każda z tych realizacji wymagała użycia produktów, które stworzą nowoczesną i jednocześnie przyjazną przestrzeń dla odwiedzających. Dlatego w łódzkim Multikinie zastosowano panele ścienne VARIO z siatki cięto-ciągnionej R43x13-2,5×2 mm z podświetleniem LED RGB (RAL 9006), które idealnie komponują się z kolorystyką logo kina.

W Multikinie w Olsztynie oraz w Elblągu firma BARWA SYSTEM wykonała efektowne okładziny ścienne z płyt kompozytowych w kolorze czarnym oraz czerwonym, a także podwieszane portale informacyjne i kierunkowe wykonane z pleksi i kompozytu z wyfrezowanymi literami i piktogramami. Portale zostały dodatkowo wzbogacone o podświetlenie z efektem HALO. Całość prezentuje się bardzo nowocześnie.

 

fot. BARWA SYSTEM

Kolejnym prestiżowym projektem, w jakim uczestniczyła BARWA SYSTEM była budowa Galerii Warmińskiej w Olsztynie w bliskiej współpracy z Autorską Pracownią Projektową Kuryłowicz & Associates. Wśród wykonanych na potrzeby tej realizacji produktów znalazły się m.in.: sufit kasetonowy VARIO z perforacją gradientową, a także zabudowy schodów i zabudowy pionowe świetlika z perforacją typu PV1 (nerki). Celem takiego rozwiązania było stworzenie nowoczesnej, ciekawej wizualnie przestrzeni, która będzie wizytówką całego obiektu. Dlatego też w projekcie oryginalny wzór, jaki widnieje na elewacji budynku, pojawia się we wnętrzu na sufitach kasetonowych, perforowanych elementach dekoracyjnych oraz zabudowach schodów ruchomych.

 

fot. BARWA SYSTEM

Warto również wspomnieć o realizacji olsztyńskiego Centrum Medycyny i Sportu Personal Trainers, gdzie BARWA SYSTEM zaprojektowała i wykonała efektowną, nowoczesną i oryginalną elewację. Dzięki zestawieniu ażurowej siatki cięto-ciągnionej oraz paneli z kompozytu na tle żółtego tynku, udało się osiągnąć zjawiskowy efekt wizualny. W zależności od perspektywy i miejsca obserwacji można dostrzec kolorową lub surową metalową elewację.

 

fot. BARWA SYSTEM

Do największych osiągnięć w ostatnich latach należy także zaliczyć realizację projektu Dworca Łódź Fabryczna według koncepcji pracowni architektury i urbanistyki FBT. Na potrzeby tej inwestycji BARWA SYSTEM zaprojektowała i wykonała panele ścienne i sufitowe z trójkątną perforacją gradientową, spełniające indywidualne wymagania budowlano-projektowe. Obok akustycznych okładzin ściennych i sufitów z kasetonów VARIO zastosowano tutaj panele ścienne z siatki cięto-ciągnionej z wkładem akustycznym z wełny mineralnej.

 

fot. BARWA SYSTEM

Korzyści z inwestycji w produkty niestandardowe
Inwestorzy i zatrudniani przez nich architekci, podejmujący się realizacji obiektów komercyjnych stają przed nie lada wyborem – czy wybrać produkty dostępne powszechnie na rynku, czy zainwestować w rozwiązania, których do tej pory nigdzie nie stosowano. Jakie korzyści przynosi wybór produktów niestandardowych?

Warto zwrócić uwagę na kwestie estetyczne i wyjątkowy efekt końcowy, którego nie spotkamy w żadnym innym miejscu. Powstały budynek jest stylowy, a zastosowane rozwiązania długo będą utrzymywały się w kanwach obowiązujących trendów. Estetyczne wnętrze przyciąga ponadto klientów, tworzy przyjazną atmosferę dla przebywających w nim osób i pełni rolę wizytówki całego obiektu, świadcząc o jego prestiżu i klasie.

W tego typu realizacjach ważna jest jednak nie tylko estetyka, ale także funkcjonalność, wygoda i bezpieczeństwo użytkowania przestrzeni – zarówno pracowników, jak i klientów. Rozwiązania proponowane przez BARWA SYSTEM są tak dopasowane do możliwości technicznych budynku, aby zapewniły komfort przebywania w jego wnętrzu. Co więcej, można nie tylko wybudować nowy, stylowy obiekt, ale także wyremontować stary budynek i nadać mu zupełnie nowy charakter, który będzie dodatkowo przystosowany do wszelkich wymogów bezpieczeństwa, BHP i ppoż.

Dzięki inwestycji w produkty indywidualne zyskuje zarówno inwestor, jak i producent. Dopasowanie formatów wpływa na ekonomię rozwiązania, pozwala zaoszczędzić czas oraz finanse obu stronom. Sufity podwieszane i okładziny ścienne od BARWA SYSTEM w modułach niestandardowych wykonywane są tak, aby zapewniły ekonomikę produkcji i kosztów oraz by były trwałe na lata i łatwe w konserwacji czy naprawie. Kluczową zaletą jest sposób współpracy pracowników BARWA SYSTEM Sp. z o.o., którzy podsycają wyobraźnię inwestora możliwościami produkcyjnymi już na etapie projektowania, jak również doradzając w trakcie całej realizacji.

Na tego typu zleceniach korzysta również sam producent. W jaki sposób? Dzięki realizacji zamówień indywidualnych i modyfikacji produktów może on nieustannie rozwijać swój asortyment oraz usprawniać proces produkcyjny. Wdrażanie nowych technologii oraz inwestycja w nowoczesny sprzęt i maszyny sprawia, że firma BARWA SYSTEM jest otwarta na zapotrzebowania rynku i zmieniające się trendy w wykończeniu obiektów budowlanych.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: www.barwasystem.pl

Sklep internetowy: www.metaloweprodukty.pl

11-034 Stawiguda, ul. Przemysłowa 21, woj. warmińsko-mazurskie
tel. 895 220 910,