Wieszaki do sufitów podwieszanych – jakie wybrać?

O bezpieczeństwie należy pamiętać nie tylko na etapie montażu sufitu podwieszanego, ale także podczas zakupów i wyboru materiałów budowlanych. Jednym z elementów konstrukcji sufitowych są wieszaki, których zadaniem jest utrzymanie ciężaru sufitu. Odpowiedni rodzaj i jakość zastosowanego materiału mają znaczący wpływ na stabilność sufitu. Na co należy zwracać uwagę kupując wieszaki?

Przede wszystkim każdy materiał budowlany musi być oznaczony znakiem CE lub B. Znak CE to deklaracja producenta, że wyrób posiada odpowiednie badania techniczne potwierdzające jego jakość zgodnie z wymogami systemu europejskiego, natomiast znak B potwierdza, że produkt jest zgodny z krajową aprobatą techniczną.

– Wszystkie wieszaki wprowadzane na rynek przez firmę Metpol przechodzą badania typu w Instytucie Techniki Budowlanej, dzięki którym określana jest ich nośność, a producent przygotowuje odpowiednie dokumenty i zalecenia do montażu bezpiecznej konstrukcji – wyjaśnia Mateusz Józefiak, specjalista ds. jakości w firmie Metpol.

sufit podwieszany metpol

fot. Metpol

Wybierając wieszaki należy też zwrócić uwagę na ich cenę, która nierzadko odzwierciedla jakość. Kupowanie wyrobów w najniższych cenach nie daje pewności, czy zostały one wykonane z najlepszego surowca, a proces produkcyjny był wystarczająco dokładny. Z tego powodu, jeśli zdarzy się nam kupić wieszaki do sufitu podwieszanego w korzystnej cenie, dokładnie zweryfikujmy parametry – wykonanie i sztywność zakupionego produktu, bo błędy mogą nas sporo kosztować. Dodatkowym potwierdzeniem dobrego zakupu może być doświadczenie producenta.

– W naszej firmie kluczowym aspektem jest jakość oferowanych wyrobów. Dlatego do wszystkich wieszaków stosujemy atestowaną blachę stalową ocynkowaną i każdy produkt, podczas wytwarzania, przechodzi wieloetapową kontrolę jakości – dodaje Mateusz Józefiak.

Sufit podwieszany z płytą gipsowo-kartonową

Coraz częściej stosowanym materiałem do budowy sufitu są płyty g-k, gdzie do wykonania rusztu jedno- lub dwupoziomowego niezbędne są także profile, łączniki i wieszaki. Warto zwrócić szczególną uwagę na wytrzymałość wieszaków, równie istotna jest ich jakość i ilość w całej konstrukcji. W budownictwie mieszkaniowym i domkach jednorodzinnych używa się zazwyczaj wieszaków bezpośrednich typu ES.

 

sufit podwieszany metpol

fot. Metpol

Dodatkowym rozwiązaniem jest stosowanie wieszaków obrotowych ze sprężyną i prętów mocujących, które umożliwiają większe opuszczenie sufitu. To rozwiązanie pozwala też na szybsze i łatwiejsze osiągnięcie oczekiwanej, precyzyjnej wysokości. Zadaniem producenta tego typu wyrobów jest zapewnienie użytkownikom dostępu do wytycznych dotyczących montażu sufitu i liczby wieszaków.

 

sufit podwieszany metpol

fot. Metpol

– Naszym klientom zapewniamy dostęp do kart technicznych, które zawierają wszystkie informacje o tym gdzie i ile wieszaków stosować. Karty są dostępne na naszej stronie internetowej– informuje Mateusz Józefiak.

Budując konstrukcję trzeba też pamiętać, że rozstaw między wieszakami musi być dostosowany do ciężaru sufitu, a wszystkie dodatkowe obciążenia wymagają weryfikacji standardowych wytycznych do montażu.

Sufity podwieszane w budynkach użyteczności publicznej

W wybranych sytuacjach i obiektach zaleca się stosowanie wieszaków noniuszowych, które mają wysoką odporność na ogień i dlatego są najlepszym materiałem do konstrukcji sufitów podwieszanych w budynkach użyteczności publicznej takich jak: kina, centra handlowe, hale widowiskowe czy hale sprzedaży.

 

sufit podwieszany metpol

fot. Metpol

We wszystkich obiektach, w których trzeba obniżyć sufit o więcej niż 1500 mm od stropu lub konstrukcji nośnej powinien być użyty wieszak noniuszowy. Oparta na takich wieszakach konstrukcja sufitu jest stabilniejsza, bardziej wytrzymała na obciążenia i odporna na ogień niż elementy budowane na wieszakach ze sprężyną.

Sufity modułowe

Sufity modułowe wykonuje się z paneli sufitowych. Także do ich montażu niezbędne są odpowiednie akcesoria ­– profile, łączniki i wieszaki. Do tego typu konstrukcji producenci oferują wieszaki thermatex. Podobnie jak w przypadku sufitów z płyty g-k, tak i w tym przypadku zaleca się stosowanie prętów mocujących, a przy znacznym obniżeniu sufitu warto użyć wieszaków thermatex z noniuszem.

Bezpieczny sufit podwieszany

Sufity podwieszane dają duże możliwości kształtowania przestrzeni pomieszczenia i aranżacji wnętrza. Zanim jednak zaczniemy się zastanawiać nad samym wykończeniem, warto poświęcić trochę uwagi elementom konstrukcji sufitu. Tylko zakup bezpiecznych akcesoriów montażowych od sprawdzonych producentów zapewni nam stabilność sufitu. Odpowiednio dobrane materiały budowlane, w tym dobrej jakości wieszaki, a także poprawny, zgodny z wytycznymi montaż, sprawią, że będziemy czuć się bezpiecznie w swoich domach.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.metpol.pl

62-002 Suchy Las /k Poznania, ul. Szyszkowa 6 , woj. wielkopolskie
tel. 616500700,