Metalowe sufity to doskonała alternatywa dla innych rozwiązań. Charakteryzuje je minimalistyczna forma, lekkość, funkcjonalność oraz łatwy montaż. Największym producentem metalowych sufitów podwieszanych w Polsce jest firma BARWA SYSTEM Sp. z o.o. Produkty tej marki wykonane są m.in. z aluminium z wykorzystaniem metody dwuwarstwowego lakierowania. Dostępne są w bogatej gamie kolorystycznej – standardowa BARWA SYSTEM Sp. z o.o. lub na życzenie, inny kolor z palety RAL.

Sufity podwieszane rastrowe
Jednym z flagowych produktów w ofercie BARWA SYSTEM Sp. z o.o. są designerskie sufity rastrowe o wysokich walorach estetycznych i użytkowych. Producent oferuje sufity: Micro Cell – o gęstym oczku siatki; Open Cell – o dużych oczkach, które zapewniają dużą przezierność, a tym samym otwartą przestrzeń sufitową; Open Line – z efektem sufitu liniowego, który optycznie obniża pomieszczenie, zachowując jednocześnie otwartość przegrody sufitowej bez zmniejszania kubatury pomieszczenia; Open Sky – pierwszy na rynku w seryjnej produkcji sufit rastrowy dedykowany do zastosowania na zewnątrz (np. w podcieniach budynków czy też przejściach podziemnych).

 

fot. BARWA SYSTEM Sp. z o.o.

Tak bogata oferta daje inwestorom i architektom szerokie możliwości wyboru i projektowania. Różne sposoby aranżacji wnętrza z wykorzystaniem sufitów rastrowych można podziwiać na przykładzie licznych realizacji z udziałem produktów BARWA SYSTEM Sp. z o.o. Jedną z nich jest Galeria Warmińska, gdzie nad poszczególnymi strefami zainstalowano m.in. efektowne sufity rastrowe Micro Cell w kolorze białym, grafitowym, zielonym, żółtym i niebieskim.

Wśród najciekawszych realizacji znajduje się również wykonanie sufitów w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury według projektu Studia Form Architektonicznych PANTEL architekta Tomasza Lelli, gdzie sufit rastrowy Open Line 100×400 połączono z kasetonami z siatki cięto-ciągnionej. Całość wzbogaciły metalowe, a zarazem nietypowe elementy dekoracyjne przedstawiające lecące żurawie, tym samym nawiązując do otaczającej obiekt natury. Całość komponuje się idealnie w otoczeniu budynku, nie zaburzając harmonii przyrody.

Sufity podwieszane listwowe
Listwowe sufity podwieszane to kolejna propozycja od BARWA SYSTEM Sp. z o.o. Są to kompletne i przemyślane systemy złożone z listew o konkretnej szerokości i długości – łączone na styk lub z przerwą dylatacyjną. Sufity mogą mieć charakter zamknięty (TYP A, A1 oraz B) lub charakter otwarty (TYP LH i PP).

 

sufity rastrowe

fot. BARWA SYSTEM Sp. z o.o.

Jest to rozwiązanie, które sprawdza się w szczególności w takich obiektach, jak centra handlowe – przykładem są m.in. zrealizowane przez BARWA SYSTEM Sp. z o.o. sufity w Galerii Handlowej Rondo Wiatraczna w Warszawie (projekt FS&P Arcus) czy w Centrum handlowo-rozrywkowym FORUM GDAŃSK (projekt SUD Architect Polska), a także dworce kolejowe – sufit w poczeklani na dworcu PKP Płaszów Kraków czy w części Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego dworca PKP w Poznaniu.

 

fot. BARWA SYSTEM Sp. z o.o.

Sufity podwieszane kasetonowe
Popularnym produktem w ofercie BARWA SYSTEM Sp. z o.o. są kasetony, które zapewniają zamknięty charakter sufitu. Każdorazowo mogą być wykonane nie tylko ze stali i aluminium, ale także blachy tytanowo-cynkowej, stali nierdzewnej oraz siatki cięto‑ciągnionej o różnym kształcie i wielkości oczek.

Kasetony mogą być pełne lub perforowane. W przypadku kasetonów perforowanych można wykonać perforacje nietypowe, które dają możliwość uzyskania pełnego a zarazem indywidualnego efektu końcowego nawiązującego do charakteru pomieszczenia. Przykładem jest wnętrze Centrum Handlowego Wroclavia, gdzie sufity zdobią podświetlone kasetony VARIO z perforacją gradientową. Taki zabieg pozwala uzyskać ciekawy efekt świetlny we wnętrzu, stworzyć określoną atmosferę na potrzeby danego pomieszczenia oraz wpłynąć na jakość oświetlenia ogólnego. Dekoracyjne refleksy świetlne dodatkowo eksponują najciekawsze elementy architektoniczne we wnętrzu.

 

fot. BARWA SYSTEM Sp. z o.o.

Kasetony z perforacją pozwalają ponadto poprawić parametry akustyczne pomieszczenia. W tym celu BARWA SYSTEM Sp. z o.o. stosuje tkaninę akustyczną SOUNDTEX, która jest wklejona od wewnętrznej strony kasetonu. Producent może użyć także maty tłumiącej lub wkładkę akustyczną z wełny mineralnej.

Zarówno sufity rastrowe, listwowe, jak i kasetonowe pozwalają zamaskować nieestetyczne elementy konstrukcyjne, jak również różnego rodzaju instalacje techniczne przebiegające pod stropem. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że w przypadku ewentualnych usterek instalacji łatwo zdemontować fragment sufitu, dzięki czemu bez problemu można naprawić powstałe uszkodzenie.

 

fot. BARWA SYSTEM Sp. z o.o.

Na temat nowoczesnych sufitów podwieszanych z metalu BARWA SYSTEM Sp. z o.o. porozmawialiśmy z przedstawicielem firmy, panem Maciejem Sartanowiczem.

Lider Budowlany: Do kogo przede wszystkim dedykowana jest oferta firmy BARWA SYSTEM Sp. z o.o.? Gdzie najlepiej sprawdzają się metalowe sufity podwieszane?
Maciej Sartanowicz: Produkty firmy BARWA SYSTEM Sp. z o.o. dedykowane są dla każdego. Zarówno wykonawcy, inwestorzy jak i klienci indywidualni w naszej ofercie znajdą coś dla siebie. Podstawowe produkty, jak i indywidualne zamówienia realizujemy każdorazowo z dbałością o najmniejszy szczegół. Czy to będzie sufit podwieszany, metalowa zabudowa, czy też skomplikowane elementy poprawiające estetykę w pomieszczeniu. Każdy nasz klient może liczyć na profesjonalną pomoc. Wszystkie nasze produkty można zastosować w pomieszczeniach takich jak sklepy, lotniska, szpitale (posiadamy atest PZH), dworce kolejowe, w budownictwie mieszkaniowym, czy też w prywatnych domach.

Lider Budowlany: Co jest ważniejsze przy projektowaniu sufitów podwieszanych – design czy funkcjonalność?
Maciej Sartanowicz: W tej kwestii nie przyjmujemy jakichkolwiek ustępstw. Nasze produkty muszą zarówno spełniać wszystkie założenia funkcjonalności jak i wzornictwa. Nie balansujemy przy projektowaniu między tymi dwoma elementami. Nie poświęcamy designu względem funkcjonalności, i odwrotnie. Projektując nowe rozwiązania muszą one spełniać wizję potrzeb klienta, jak również funkcjonalności. Przy wzornictwie i funkcjonalności pamiętamy o równie ważnym aspekcie – wysokiej jakości, która rygorystycznie jest kontrolowana na każdym etapie produkcji.

 

fot. BARWA SYSTEM Sp. z o.o.

Lider Budowlany: Czy metalowe sufity podwieszane to propozycja głównie dla wnętrz w stylu loftowym i industrialnym?
Maciej Sartanowicz: Czy głównie, nie powiedziałbym. Niemniej jednak, grupa sufitów z siatki cięto-ciągnionej jak najbardziej może być zastosowana w takich wnętrzach. Możliwość malowania na dowolny kolor kasetonów pozwala naszym produktom komponować się z pozostałymi elementami loftów bez najmniejszego problemu. „Surowość materiału”, wykorzystanie metalu idealnie wpasowuje się w pozostałe elementy kompozycji. Rozmiary paneli, czy też wymiary oczek siatki pozostają do uzgodnienia. Zaryzykuję stwierdzenie, iż styl loftowy bądź industrialny rządzi się własnymi, indywidualnymi prawami, nie ma dwóch takich samych, dlatego też do realizacji takich aranżacji podchodzimy indywidualnie, by efekt finalny dla każdego odwiedzającego takowe pomieszczenia, kończył się zachwytem.

Lider Budowlany: Takie obiekty, jak choćby centra handlowe muszą spełniać określone normy dotyczące bezpieczeństwa, np. bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Jak do tej kwestii podchodzi BARWA SYSTEM Sp. z o.o. projektując metalowe sufity podwieszane?
Maciej Sartanowicz: Bezpieczeństwo dla nas jest priorytetem. W zależności od wymogów centrów handlowych, zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego ustalane są indywidualnie, spójnie do ogólnoeuropejskich norm. Nasze sufity charakteryzują się klasą niepalności A1 – niepalne i niekapiące pod wpływem ognia – co czyni nasze produkty bezpieczne dla każdego użytkownika. Bogata gama rozmiarów oczek, zarówno przy sufitach rastrowych czy też z siatki cięto-ciągnionej, pozwala płynnie dobrać odpowiedni produkt, również pod kątem oddymiania, nie kolidując z coraz częściej wymaganymi instalacjami tryskaczowymi.

 

fot. BARWA SYSTEM Sp. z o.o.

Lider Budowlany: Jaki jest koszt wykonania i montażu sufitów? Co wpływa na cenę produktu?
Maciej Sartanowicz: Na cenę naszych produktów składa się kilka parametrów, takich jak: typ sufitu (np. wielkość oczek), stopień skomplikowania produkcji oraz kolor w jakim miałby być finalny produkt. Bardzo ważnym aspektem jest też, nie oszukujmy się, ilość. Niestety, bez ustalenia podstawowych parametrów niemożliwym jest jednoznaczne określenie kosztu wykonania sufitu. Dodatkowo, przy montażu, należy pamiętać o chociażby warunkach panujących na placu budowy. Inaczej wyceniany jest montaż na wysokości 7 m od posadzki, inaczej ze zwykłego rusztowania aluminiowego. Coraz częściej proces montażu sufitów obarczony jest wymogiem wieszania naszych produktów ze specjalistycznych podnośników nożycowych, których wypożyczenie dodatkowo podwyższa ostateczną cenę.

 

sufity

fot. BARWA SYSTEM Sp. z o.o.

Projektując obiekty komercyjne, ważne jest, aby nadać indywidualny charakter miejscu. Liczy się pierwsze wrażenie, dlatego wnętrze musi przykuwać uwagę już od wejścia. Co więcej, aranżacja pomieszczenia powinna odzwierciedlać profesjonalizm pracowników i jakość oferowanych usług. Dlatego metalowe sufity podwieszane BARWA SYSTEM Sp. z o.o. idealnie sprawdzają się w obiektach handlowych i użyteczności publicznej. Nowoczesna forma, wysoka jakość materiałów i możliwość dostosowania produktów do indywidualnych potrzeb pozwalają zaprojektować efektowne wnętrze zgodne ze światowym designem.

Więcej na temat sufitów metalowych przeczytasz na stronie: www.barwasystem.pl

11-034 Stawiguda, ul. Przemysłowa 21, woj. warmińsko-mazurskie
tel. +48 89 522 09 10,