Upływający czas doprowadził technologię do perfekcji i wyeliminował wszystkie mankamenty, ale to nie wszystko. Sufit podwieszany koresponduje praktycznie ze wszystkimi trendami obowiązującymi we współczesnym wnętrzarstwie. Pozwala na wyrażenie własnego, indywidualnego stylu na co wreszcie jest czas i miejsce. Trudno uznać go też za ekstrawagancję trudną w utrzymaniu i konserwacji, bo wiele w technice wykonania i sposobie montażu się zmieniło – jeśli nie wszystko.

fot. SUFI-DESIGN

Nowoczesny sufit podwieszany można wyczyścić

W salonie, w przedpokoju, w sali bankietowej, ale i w miejscu tak wymagającym jak kuchnia. Wystarczy użyć do tego celu detergentów – nawet z alkoholem i wody w temperaturze do 70 stopni Celsjusza. Konserwacja nie wymaga więc żadnych specjalnych, a tym bardziej kosztownych środków. Tłuszcz i tłusty brud, roztocza to nie problem. Jeśli inwestor skorzysta z usług profesjonalnego wykonawcy nie musi również obawiać się much, robaczków i wszelkich innych niechcianych zanieczyszczeń na wewnętrznej powierzchni sufitu. Aby właściwie zabezpieczyć sufit podwieszany przed takimi sytuacjami wystarczy wykonany ze sztuką montaż i zwykły silikon. Dla najbardziej wymagających klientów, którzy chcą mieć pewność specjaliści mają dodatkową propozycję. Całkowicie przezierna membrana w przestrzeni pomiędzy płaszczyzną właściwego i podwieszanego sufitu. Ten zabieg pozwala osiągnąć jeszcze jedną korzyść. Zapewnia on idealne krycie nawet najbrzydszego, najbardziej nierównego sufitu. I to nawet wtedy, gdy inwestor zdecyduje się na opcje podświetlenia.

fot. SUFI-DESIGN

Sky is the limit

No może w tym wypadku akurat sufit, ale w doborze designu i ostatecznej aranżacji swojego nowego sufitu, inwestor ma dużo przestrzeni na realizację nawet najbardziej oryginalnych pomysłów. Podświetlenia LED nad wewnętrzną płaszczyzną sufitu podwieszanego lub w jego ramie, kolory z palety RAL wykonane jako wersja mat lub połysk, fantazyjne nadruki odzwierciedlające nie tylko bezchmurne lub rozgwieżdżone niebo. To tylko mała próbka dostępnych możliwości. Ciekawe projekty można stworzyć łącząc także design nowoczesnego sufitu podwieszanego z jedną ścianą. Taki efekt sprawdzi się w salonie i w sypialni, w zasadzie w każdym pomieszczeniu, którego bryłę chcemy zmienić kształtując od nowa w nim poczucie przestrzeni. Projekty tego typu wykonane w połysku kochają wszystkie wnętrza z dużą ilością światła.

fot. SUFI-DESIGN

Przeprowadzka to nie problem

Prawidłowo wykonany sufit podwieszany można zdemontować i zabrać ze sobą w nowe miejsce zamieszkania. Tak to możliwe. Inwestor zapewne zapyta, a co z rozmiarem? Nowoczesne sufity podwieszane to nie jest to samo co płyta gipsowo-kartonowa. Można go wykonać z jednego kawałka materiału o wielkości nawet 70 m2 przykładowo w salonie lub kilku mniejszych części, a miejsca ich łączenia pozostaną niewidoczne. Dlatego ewentualne dopasowanie rozmiaru sufitu podwieszanego w innej lokalizacji, nie będzie stanowić problemu.

fot. SUFI-DESIGN

Pomieszczenie nie musi być wysokie

To mit, że sufity podwieszane można wykonać tylko w wysokich pomieszczeniach. Przy obecnej technologii nie ma to już znaczenia. Stelaż takiego sufitu może mieć jedynie minimum 20 mm. Jeśli komuś znudzi się sufit w standardowym mieszkaniu w bloku, może odmienić jego wygląd nowoczesnym sufitem podwieszanym, jak już wcześniej wspomniano nie tylko w salonie. Współczesne rozwiązania technologiczne sprawiają, że sufit podwieszany doskonale znosi tzw. środowisko agresywne. Materiały, z których jest wykonany są odporne na wilgoć i chemia. Można go zamontować na basenach, a tym bardziej w domowej łazience.

fot. SUFI-DESIGN

O tym jak odporne są to materiały świadczy również ich niepalność. Mogą się one zwęglić w kontakcie z otwartym ogniem, ale nie przeniosą one płomienia i nie będą przyczyną rozprzestrzeniania się pożaru.

A co z zalaniem?

Sufit podwieszany ma tę zaletę, że można go częściowo rozmontować i po prostu wysuszyć. Materiał zniesie nawet nacisk 100 kg na m2 pod wpływem przecieku nie pęknie, a ponieważ jest termokurczliwy, to wszelkie wynikłe z zalania wybrzuszenia i niechciane rozciągnięcia można zlikwidować. Po wysuszeniu wystarczy go podgrzać i powróci on do swojego pierwotnego kształtu. Taka naprawa jest znacznie prostsza i tańsza niż mogłoby się wydawać.

fot. SUFI-DESIGN

A jeśli o cenie mowa…

Nowoczesne materiały PCV, bo o nich tu mowa nie drożeją, są powszechnie dostępne, a ich cena nie jest związana z ceną surowców na globalnych rynkach. Koszty wykonania i montażu są więc bardzo przystępne, a sama praca szybka i co najważniejsze nie wymaga prac mokrych i nie generuje zapylenia. Czas montażu jest uzależniony oczywiście od stopnia skomplikowania danego projektu. Sufit podwieszany można jednak zamontować już w 4 godziny.

Więcej o sufitach podwieszanych można przeczytać na stronie profesjonalnego wykonawcy www.sufidesign.pl

74-100 Gryfino, ul. E. Orzeszkowej 7, woj. zachodniopomorskie
tel. +48 503 389 229,