Sufity podwieszane w budownictwie halowym

Hala produkcyjna bez strat ciepła i bez hałasu

Wybudowanie hali i wyposażenie jej w niezbędne maszyny to ogromny koszt, jednak wiadomo, że wydatki wcale na tym się nie kończą. Ogromne nieraz hale trzeba bowiem utrzymać i ogrzać, co często pochłania lwią część zasobów finansowych przedsiębiorcy. A jeśli obiekt ma być dodatkowo izolowany akustycznie, to koszty znów rosną. Jak przy pomocy jednego rozwiązania uniknąć strat ciepła oraz poprawić parametry akustyczne hal, zapytaliśmy Witolda Gulczyńskiego z firmy Paroc Panel System Oy Ab.

Komfort w hali produkcyjnej
Każdy z nas zna ten widok – ogromna, wysoka hala, u góry mnóstwo kabli, przewodów, rur. Poza tym w sezonie zimowym wyraźnie odczuwalne – mimo działającego ogrzewania – zimno, bo ciepło kumuluje się u góry, pod dachem. O ile estetyka jest kwestią gustu, o tyle nieuzasadnione koszty eksploatacyjne to już marnotrawstwo.
Rozwiązanie tego problemu opracowała firma Paroc Panel System Oy Ab. Bazuje ono na panelach PAROC AST® E, z których budować można lekkie sufity podwieszane. Jakie korzyści z tego płyną? Przede wszystkim znaczne zmniejszenie ogrzewanej kubatury dzięki obniżeniu sufitu, co zmniejsza zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania. Poza tym wykonany z paneli sufit pozawala ukryć całą instalację, nie ograniczając oczywiście dostępu do niej. Dla bardziej wymagających przedsiębiorców, czyli takich, którym zależy na poprawie parametrów akustycznych hali poprzez wyeliminowanie zjawiska odbijania dźwięku, firma Paroc Panel Oy Ab oferuje panele akustyczne. Sprawdzą się one szczególnie w tych obiektach, w których znajdują się głośno pracujące maszyny i urządzenia.

Niepalne i wytrzymałe sufity podwieszane
– Panele ognioodporne PAROC wykonane są z lekkich płyt warstwowych, gdzie okładziny z blachy stalowej są połączone trwale z rdzeniem z konstrukcyjnej wełny skalnej PAROC, co stanowi kompozyt o wysokiej wytrzymałości i trwałości – mówi Witold Gulczyński.

 

rozkład naprężeń

 

Technologia produkcji AST® (Advanced Structural Technology) stosowana przez Paroc Panel System zapewnia dobre właściwości wytrzymałościowe, niezawodność, długą żywotność i bezpieczeństwo ogniowe konstrukcji – mówi Witold Gulczyński. – To właśnie te cechy użytkowe paneli PAROC zadecydowały o ich zastosowaniu w konstrukcjach sufitów podwieszanych typu lekkiego – dodaje.

 

paroc porównanie

Panele PAROC były testowane i aprobowane przez niezależne instytucje badawczo-opiniujące oraz przez międzynarodowe firmy ubezpieczeniowe, takie jak LPCB i Factory Mutual Research. Panele są niepalne, oznaczone wg Euroclass A2-s1,d0 zgodnie z normą EN 13501-1. Odporność ogniowa dla konstrukcji stropów podwieszanych jest klasyfikowana zgodnie z normą EN 13501-2 i wynosi EI60 przy rozpiętościach do 6 metrów.
– Panele dla konstrukcji ognioodpornych nie potrzebują żadnych uszczelek w złączu, które jest wystarczająco szczelne na gorące gazy – dodaje Witold Gulczyński.

 

paroc

 

Lekkie sufity nieobciążane i obciążane
Sufity typu lekkiego wykonywane z paneli PAROC AST® E można podzielić na dwa rodzaje – obciążane i nieobciążane.
– Sufity nieobciążane nie są przeznaczone dla ruchu pieszego i są wymiarowane tylko z uwzględnieniem masy własnej panelu i obciążeń od elementów zawieszenia w panelach – wyjaśnia Witold Gulczyński.
Po tego typu stropach absolutnie nie wolno chodzić ani używać ich jako podparcia dla instalowanego nad nimi wyposażenia oraz przewodów i kanałów wentylacyjnych.
– Z kolei sufity obciążane (przeznaczone dla ruchu pieszego) są wymiarowane dla masy własnej panelu oraz skupionego obciążenia dla ruchu pieszego (120 kg = ciężar jednego człowieka wraz z narzędziami) i równomiernie rozłożonego obciążenia serwisowego 25 kg/m². Jeśli sufit przeznaczony dla ruchu pieszego ma spełnić warunki bezpieczeństwa, musi to być uwzględnione na etapie projektowania – podkreśla Witold Gulczyński.

 

paroc tabelkaRozpiętości dla paneli PAROC typu AST® E w sufitach obciążanych i nieobciążanych.

Nie oznacza to oczywiście, że stropy obciążane mogą być użytkowane tak jak np. podłoga w hali, nie ma natomiast przeciwwskazań, aby przemieszczały się po nich pojedyncze osoby dokonujące okresowego przeglądu czy napraw instalacji, ponieważ normalny, tymczasowy ruch pieszy nie powoduje uszkodzenia paneli. Panele PAROC nie mogą być przeznaczone do użytku jako powierzchnia do pracy ciągłej, a także jako podparcie dla maszyn, urządzeń i przewodów. Trzeba więc pamiętać, aby mocować tego typu elementy do oddzielnej konstrukcji przenoszącej ich ciężar na konstrukcję główną budynku.

Jak montować sufity podwieszane?
W miejscach wzmożonego ruchu, szczególnie przy wejściach przy lokalizacjach zamontowanego wyposażenia, panele PAROC powinny być zabezpieczone za pomocą równomiernie rozłożonych płyt ze sztywnej wełny mineralnej o grubości 20 mm. Dla innych ścieżek i punktów instalacyjnych wystarczającym zabezpieczeniem są płyty ze sklejki 10-15 mm.
– Panele zawsze powinny być zabezpieczone podczas montażu poprzez równomiernie rozłożone płyty ze sklejki. Takie zabezpieczenie powinno być także używane dla drabin i innych obciążeń skupionych. Wycięcia i otwory w sufitach podwieszanych osłabiają wytrzymałość paneli. Ruch pieszy w pobliżu wycięć i otworów nie powinien się odbywać – mówi Witold Gulczyński.
Panele typu AST® E są montowane z profilami kapeluszowymi, które mocuje się do systemu nośnego. Dopuszczalne obciążenie typowego górnego profilu kapeluszowego KL12 wynosi 3.8 kN/stronę. W strefie górnej panele zawsze muszą być łączone między sobą po to, aby uzyskać ciągłość w sensie wytrzymałościowym także w przypadku pożaru. Łączące blachy stalowe mocowane są śrubami do okładzin panelu.

 

paroc

 

Izolacja dźwiękowa w hali produkcyjnej
Niektórzy przedsiębiorcy potrzebują jednak nie tylko rozwiązań, które pozwolą uniknąć strat ciepła w halach oraz ukryć wszystkie elementy instalacyjne. W wykonaniu standardowym panele PAROC stanowią ekran izolujący, jednak nie występuje efekt pochłaniania hałasu od strony źródła. Tam, gdzie w trybie ciągłym głośną pracują maszyny, konieczna jest dodatkowa izolacja dźwiękowa i pochłanianie dźwięków.
– Odpowiedzią na to wymaganie są panele PAROC z okładzinami perforowanymi. Panele PAROC acoustic mają perforowaną okładzinę z jednej strony, która polepsza właściwości panelu w zakresie pochłaniania dźwięku. Rozwiązanie to może być stosowane w normalnych i suchych warunkach klimatycznych – wyjaśnia Witold Gulczyński.

 

paroc

 
Higieniczne sufity podwieszane
W pomieszczeniach, w których występują wysokie wymagania w zakresie warunków higienicznych, specjalną uwagę należy zwrócić na właściwości materiału, połączenie z konstrukcją oraz szczegóły rozwiązań, jak również na mycie i konserwację podczas eksploatacji.
– Gładkie powierzchnie oraz szczelność złącz pomiędzy panelami PAROC pozwalają na wykonanie konstrukcji łatwych do utrzymania w czystości – podkreśla Witold Gulczyński.
Powłoki na powierzchniach paneli mogą być wykonane z różnych materiałów.
W suchych warunkach zazwyczaj używany jest poliester, który nie uwalnia żadnych cząstek. Z kolei powłoka FoodSafe jest używana, gdy konieczne jest częste mycie powierzchni (ma ona jednak ograniczony czas zwilżenia), w normalnych warunkach nie uwalnia też żadnych toksycznych substancji ani nie sprzyja rozwojowi mikroorganizmów. Wreszcie stal nierdzewna, która jest stosowana jako okładziny w warunkach o najwyższych wymaganiach.
Testy przeprowadzone przez VTT (Technical Research Centre of Finland) odnośnie mikrobiologicznych porostów w rdzeniu paneli PAROC potwierdzają, że pozwalają one na bezpieczne użytkowanie w zastosowaniach przemysłu spożywczego i nie stwarzają ryzyka zanieczyszczenia pochodzącego z samych paneli.
– W rdzeniu paneli Paroc nie wzrastają i nie rozprzestrzeniają się komórki bakteryjne takie jak Salmonella lub Listeria. Zanikają też bardzo szybko
zarodniki takie jak pleśń (Aspergillus). Rdzeń nie jest również środowiskiem sprzyjającym przetrwaniu mikrobów – podsumowuje Witold Gulczyński.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.paroc.pl

 

21600 Parainen, Skräbbölentie 14-16 , woj.
tel. +48 632771203, 691701921,


Liczba odwiedzin: 1911 | Data publikacji: 2015-02-19

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:


Podobne artykuły


02.04.2019 | Systemy budowlane
W ostatnich latach inwestorzy coraz częściej dążą...
sufity podwieszane
20.11.2018 | Systemy budowlane
Coraz częściej w projektowaniu obiektów komercyjnych wykorzystywane...
16.01.2018 | Systemy budowlane
Metal od kilku lat gra główną rolę...
08.01.2014 | Systemy budowlane
Sufity podwieszane oprócz tego, że znacząco wpływają...
08.12.2017 | Izolacje akustyczne
Współczesna architektura nie zna kompromisów, nic więc...
27.07.2015 | Systemy budowlane
Sufity podwieszane od lat goszczą w naszych...
Co można rozumieć pod pojęciem nowoczesne wnętrza...
27.08.2019 | Wykańczanie wnętrz
Historie okołoremontowe to jeden z najpopularniejszych tematów...
25.07.2018 | Systemy budowlane
Projektowanie wnętrz obiektów komercyjnych bardzo często wymaga...
16.10.2017 | Izolacje
Jednym z największych problemów polskiego budownictwa są...
19.09.2017 | Systemy budowlane
Właściwości płyty gipsowo-kartonowej są powszechnie znane i...
23.08.2017 | Blachy
Trudno wskazać branżę, która mogłaby się obejść...
31.07.2017 | Wykańczanie wnętrz
Skandynawska prostota, rustykalna przytulność, nowoczesna surowość... niezależnie...
01.08.2016 | Systemy budowlane
W nowoczesnym budownictwie zwraca się uwagę nie...
11.01.2016 | Wykańczanie wnętrz
Wielu z nas słowo „remont” kojarzy się...
14.04.2015 | Stal, wyroby stalowe
Niewiele jest materiałów, które mają tak wszechstronne...
13.04.2015 | Wykańczanie wnętrz
Choć każdy człowiek lubi mieszkać wygodnie i...
08.04.2014 | Wykańczanie wnętrz
Posiadanie własnego domu lub mieszkania budzi poczucie...
22.02.2019 | Izolacje akustyczne
Jakie nowinki designerskie zdominują branżę wnętrzarską w...
20.04.2018 | Systemy budowlane
Przebywając we wnętrzu, bez względu na to...
budowa hali stalowej
Firma JAKON od 1989 roku zajmuje się...
27.04.2020 | Systemy budowlane
Prefabrykacja betonowa to hasło wywoławcze, charakteryzujące nowoczesne...
hmt-szkoła6
10.07.2019 | Systemy budowlane
Zgiełk na korytarzach szkolnych to codzienność, jednak...
Kontrola rolet zewnętrznych, wewnętrznych, screenów oraz markiz...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. opolskie
woj. warmińsko-mazurskie
woj. dolnośląskie
woj. lubuskie
woj. mazowieckie
woj. wielkopolskie

Słowa kluczowe: sufity podwieszane, sufit do hali, hala izolacja, straty ciepła na hali
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy