Konstrukcje murowe – jaką wybrać?
Każda konstrukcja murowa ma swoje zalety i wady. Tradycyjne, solidne mury, które cechują się doskonałą akustyką, dużą bezwładnością termiczną i odpornością na powstawanie rys, są jednocześnie bardzo grube, przez co zabierają cenną powierzchnię. Poza tym buduje się je długo i jest to dość kosztowna inwestycja. Swoje wady mają też cieńsze, niedrogie i bardziej energooszczędne ściany warstwowe, które wznosi się relatywnie szybko, jednak przed wykonaniem warstwy ocieplającej trzeba zachować przerwę technologiczną.

 

łączniki i zbrojenia do konstrukcji murowych łączniki i zbrojenia do konstrukcji murowych

 

Najlepszym rozwiązaniem, które jednocześnie jest szybkie w realizacji, niedrogie i solidne są szkielety żelbetowe wypełnione murem, które w odróżnieniu od innych konstrukcji dają też pewną niezależność od warunków atmosferycznych. I choć tego typu ściany również pękają, to jest to jednak problem, któremu skutecznie można zaradzić dobierając odpowiedni system zbrojeń i łączników do murów.

Dlaczego ściany murowane wypełniające konstrukcje żelbetowe pękają?
Choć nowoczesna technologia wypełniania szkieletu żelbetowego murem jest bardzo uniwersalna, to wiąże się też z pewnym ryzykiem.
- W większości wynika ono z wad projektowych oraz niedbałego wykonawstwa. Efektem błędów człowieka są pojawiające się podczas eksploatacji budynku zarysowania i spękania ścian wypełniających – mówi Sylwester Trześniewski z firmy NOVA Sp. z o.o, która oferuje m.in. system łączników do murów i zbrojenia Murfor®.
Jakie problemy pojawiają się najczęściej w przypadku zastosowania właśnie tej  technologii? Na przykład odkształcenia (ugięcia) żelbetowych elementów konstrukcji budynku, na których oparte są ściany wypełniające. Elementy żelbetowe projektowane są w oparciu o normy żelbetowe i nawet jeśli nie przekraczają zawartych w nich dopuszczalnych parametrów ugięć, to osiągają wartości, które są daleko poza możliwościami tradycyjnych murów. Przyczyną zarysowań i spękań mogą też być zjawiska fizyko-chemiczne zachodzące w elementach muru (skurcz, zmiany termiczne itp.), niedostateczne uwzględnienie obciążeń siłami poziomymi (np. wiatr, tłum) czy połączenie ściany z konstrukcją budynku nieodpowiednie do przyjętego schematu podparcia.

 

łączniki i zbrojenia do konstrukcji murowych łączniki i zbrojenia do konstrukcji murowych

 

Jednak nie oznacza to wcale, iż jedyną możliwością jest przesztywnianie żelbetu do tego stopnia, aby jego ugięcia sprowadzić do poziomu osiągalnego dla konstrukcji murowych, co byłoby po prostu nieekonomiczne. Dużo prostszym i tańszym sposobem jest przezbrojenie muru za pomocą kratowniczek Murfor® oraz zastosowanie specjalnych łączników na styku z żelbetem.

Niezawodne połączenia żelbetu z murem
- Właściwa technologia murowania musi uwzględnić konieczność stosowania zaprawy, spoin, łączników, a także odpowiednich przekładek pod murowaną ścianą i właściwego połączenia z konstrukcją szkieletową. Konieczne jest też prawidłowe zakotwienie górnej krawędzi ściany i jej przezbrojenie – wylicza Sylwester Trześniewski.

 

łączniki i zbrojenia do konstrukcji murowych

 

Firma NOVA oferuje zbrojenia do zaprawy tradycyjnej Murfor® RND oraz do cienkich spoin Murfor® EFS. Dostępny jest też szeroki asortyment łączników: do połączeń murów z konstrukcją żelbetową na krawędziach pionowych, do połączeń ścian wypełniających ze stropem, a także łączniki zastępujące przewiązania murarskie między ścianami oraz łączniki dylatacyjne. Wszystkie łączniki nadają się do zapraw tradycyjnych oraz do cienkich spoin. NOVA oferuje ponadto różnego rodzaju śruby, wkręty, kotwy oraz kołki rozporowe, które pozwalają na sprawny montaż łączników.

 

łączniki i zbrojenia do konstrukcji murowych łączniki i zbrojenia do konstrukcji murowych

 

Wśród zalet wznoszenia murów w technologii szkieletu żelbetowego z wykorzystaniem zbrojeń i łączników, na pierwszym miejscu trzeba wymienić stabilność takich konstrukcji oraz wyeliminowanie problemu pękania i zarysowywania ścian.

 

łączniki i zbrojenia do konstrukcji murowych

 

- Jednak aby konstrukcje były naprawdę solidne i stabilne, a ściany nie pękały, pamiętajmy też o tym, aby rygorystycznie trzymać się właściwej kolejności murowania oraz przestrzegać reżimu projektowego i wykonawczego – podsumowuje Sylwester Trześniewski.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.zamocowaniaelewacji.pl

04- 787 Warszawa, ul. Zerzeńska 33, woj. mazowieckie
tel. +48 575 015 874, +48 601 889 745,