Dlaczego warto zapewnić wentylację garażu?
W garażach umieszczonych w bryle domu szczególnie ważne jest zapobieganie stratom ciepła przez powierzchnię bramy, dlatego najlepsi producenci oferują coraz grubsze i coraz cieplejsze bramy garażowe. Jednak tak grube i szczelne bramy mogą powodować wzrost wilgotności powietrza w garażu. A wtedy -- jak w każdym niewietrzonym i zawilgoconym miejscu – może tworzyć się nieprzyjemny mikroklimat. Nieprzyjemny nie tyko dla ludzi, ale i dla zaparkowanych w nim aut. Duża wilgotność sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, ale też przyspiesza korozję karoserii aut! Poza tym, wentylacja w garażu ma skutecznie odprowadzać na zewnątrz powietrze zanieczyszczone spalinami.

 

bramy garażowe

fot. Hörmann

Jak to działa?
Wietrzenie odbywa się przy zamkniętej bramie poprzez uchylenie jedynie jej najwyższego segmentu. Umożliwiają to umieszczone na nim składane obejmy rolek. Najniższy segment pozostaje na posadzce, zabezpieczając garaż przed dostaniem się do niego małych zwierząt, śmieci czy liści.

 

wentylacja garażu bramy garażowe

fot. Hörmann

Czujnik klimatyczny do automatycznej wentylacji garażu
Automatyczne wietrzenie garażu możliwe jest tylko w bramach z napędem. Do monitorowania w nim wilgotności powietrza służy wewnętrzny czujnik pogodowy HKSI. Górny segment bramy automatycznie uchyla się , gdy poziom wilgotność powietrza w garażu jest zbyt wysoki . Gdy wróci on do określonej wcześniej normy, segment automatycznie się zamyka.

Czujnik można ustawić tak, aby wietrzenie odbywało się tylko w konkretnym zakresie temperatur (zapobiega to wychłodzeniu garażu) albo tylko w określonych godzinach (np. tylko w ciągu dnia), czy też na maksymalnie określony czas (np. dwie godziny dziennie). System będzie działał jeszcze lepiej, gdy dodatkowo zastosujemy czujnik zewnętrzny HKSA do monitorowania wilgotności powietrza na zewnątrz. Dzięki niemu brama nie uchyli się, gdy poziom wilgotności na zewnątrz będzie wyższy niż wewnątrz garażu, czyli np. wtedy, gdy będzie padał deszcz.
Do czujnika można także podłączyć wentylator, który sprawi, że wietrzenie będzie jeszcze efektywniejsze.

 

fot. Hörmann

Do jakich bram pasuje system wentylacji do garażu Hörmann?
Zestaw do uchylenia górnego segmentu bramy można zastosować jako wyposażenie dodatkowe w bramach segmentowych Hörmann LPU 42 i LPU 67 Thermo wyposażonych w napęd SupraMatic serii 2/3 lub ProMatic serii 3. Zestaw do wentylacji można zamontować również w istniejących już bramach segmentowych Hörmann.

Wszystko o bramach Hörmann i właściwej wentylacji w garażu znajduje się na stronie www.hormann.pl

62-052 Komorniki, ul. Otwarta 1, woj. wielkopolskie
tel. (61) 81 97 300,