W Polsce, gdzie budownictwo tradycyjne, murowe, ma wieloletnią tradycję, a domy powstają z zamysłem, aby posłużyły więcej niż jednemu pokoleniu, każda inna technologia budowy powoduje pewną nieufność czy sceptycyzm. Jednak i w naszym kraju trendy powoli się zmieniają. Rozwój technologii, coraz większa mobilność powodują, że tradycyjne budownictwo – choć wciąż bardzo popularne – coraz częściej jest tylko jedną z wielu możliwości branych pod uwagę. Podobnie dzieje się na całym świecie, co jest nieuchronnym skutkiem tempa, w jakim dziś żyjemy. To dom musi dostosować się do nas, a nie my do niego, a wiązanie się z jednym miejscem na dziesięciolecia tylko dlatego, że właśnie tu stoi nasz dom, dla wielu osób jest nieracjonalne.

fot. POLKON

Producent domów modułowych z doświadczeniem

Jako producent domów modułowych i mobilnych apartamentów, Polkon reaguje na te zmiany. Na rynku firma działa od 18 lat i początkowo oferowała różnego rodzaju obiekty kontenerowe na sprzedaż lub wynajem (kontenery biurowe, socjalne, sanitarne itp.). Odpowiadając na dynamiczne zmiany na rynku, do oferty wprowadziła również domy modułowe, które świetnie sprawdzają się jako domki letniskowe, a także jako domy całoroczne. Ciekawą propozycją są też mikro i makroapartamenty modułowe, innowacyjny pomysł dla miłośników podróży, którzy oczekują, że dom… będzie przemieszczał się wraz z nimi. Ich atutem, oprócz możliwości przewiezienia w dowolne miejsce, jest też możliwość posadowienia na każdym podłożu, również w trudnych warunkach.

Dom modułowy zamiast murowanego – dlaczego warto?

Niski koszt, błyskawiczny czas realizacji inwestycji, energooszczędność, możliwość łatwej rozbudowy – to tylko niektóre z atutów oferowanych przez Polkon domów modułowych. Producent proponuje rozwiązania, które sprawdzą się nie tylko jako obiekty tymczasowe, ale także jako całoroczne. Co przemawia na ich korzyść?

– Przede wszystkim takie obiekty powstają w całości w fabryce, w której każdy etap powstawania poddawany jest ścisłej kontroli. Przekłada się to na finalną wysoką jakość gotowych domów. Warto też podkreślić błyskawiczny czas realizacji inwestycji. Każdy z modułów ma formę sześcianu, które – zestawiane w różnych konfiguracjach bardzo szybko łączy się na placu budowy przy pomocy dźwigu – wyjaśnia Dyrektor operacyjny Sławomir Zborowski z firmy Polkon.

fot. POLKON

Energooszczędność w cenie

Nie tylko mobilność sprawia, że oferowane przez Polkon domy modułowe są obiektami na miarę XXI wiek. Dziś, gdy energooszczędność jest uzasadniona nie tylko względami finansowymi, ale również ekologią, kwestie te są też precyzowane przez przepisy prawa. W praktyce oznacza to, że koszty ogrzewania odpowiednio zaprojektowanych i ocieplonych budynków są bardzo niskie. Dotyczy to również oferowanych przez producenta domów modułowych, między innym ze względu na właściwości samego surowca, który wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami izolacyjności cieplnej. Ponadto istnieje możliwość wyposażenia domu w panele fotowoltaiczne czy słoneczne, co daje całkowitą niezależność energetyczną.

– Razem z domem modułowym oferujemy też przeprowadzenie instalacji elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych. Jeśli nie jest możliwe przyłączenie do sieci, to proponujemy inne rozwiązania, np. zbiorniki z wodą, szambo ekologiczne czy alternatywne źródła energii. Pamiętamy również o instalacji sieci oświetleniowych i rozwiązaniach grzewczych (innowacyjne ogrzewanie na podczerwień). Budynki wyposażane są ponadto w system inteligentnego domu – mówi Dyrektor Zborowski.

fot. POLKON

Bez formalności, bez pozwolenia

W ducha naszych czasów domy modułowe producenta wpisują się doskonale z jeszcze jednego względu. Przede wszystkim obiekty tego typu można postawić na działce bez pozwolenia na budowę, a więc – bez formalności, żmudnego wypełniania papierów i uzyskiwania niezbędnych zgód.

– Przepisy pozwalają na wznoszenie budowli tymczasowych bez pozwoleń. Takie budynki trzeba jednak po trzech miesiącach zdemontować lub przenieść w inne miejsce. Jeśli natomiast inwestor planuje pozostać w danym miejscu na dłużej, to musi postarać się o niezbędne pozwolenia. Z tego względu domy modułowe doskonale trafiają w potrzeby ludzi, którzy np. z racji wykonywanego zawodu dużo podróżują – Projektant Barbara Śliwowska.

Co istotne – w ten sposób można stać się właścicielem domu, który będzie się powiększał razem z rodziną. Rozbudowa domu o dodatkowe moduły pozwoli rozłożyć inwestycję w czasie i dopasowywać ją do potrzeb właścicieli.

Ciekawą propozycją producenta domów modułowych są też mikroapartamenty do 35 m² – obiekty mieszkalne lub rekreacyjne, które składają się z dwóch sypialni, salonu z kuchnią oraz niewielkiej łazienki. Jeśli zmienią się potrzeby mieszkańców można z łatwością dołożyć kolejne moduły i przekształcić mikroapartament w całoroczny dom modułowy.

fot. POLKON

Dom modułowy w standardzie apartamentu

W naszym kraju dość często pokutuje przeświadczenie, że kontener jest synonimem prowizoryczności i tymczasowości, dlatego najbardziej pasuje na plac budowy – jako biuro, które można równie szybko postawić, co i zdemontować. Firma Polkon jest jednym z nielicznych producentów domów modułowych, który oferuje budynku w standardzie apartamentu.
– Choć cena całorocznego domu modułowego jest relatywnie niewielka (średnio o 30% niższa niż tradycyjnego budynku murowanego), to jednak upowszechnianie się tego typu budownictwa i rozwój technologii sprawia, że jednocześnie rosną też standardy wykończenia takich budynków – zauważa Dyrektor Sławomir Zborowski.

Połączenie elementów drewnianych z metalem, nietuzinkowe rozwiązania w zakresie formy architektonicznej, możliwość zastosowania dużych przeszkleń czy budowy tarasu – to zaledwie ułamek możliwości w tym zakresie.

Moduły sporządzane są najwyższej jakości materiałów i wyposażone w otwory okienne i drzwi, a także instalacje sanitarne. Fasada może być wykończona płytami HPL, jak również panelami drewnianymi lub drewnopodobnymi.

Jeśli chodzi o aranżację wnętrz, to możliwości są tu równie duże, jak w tradycyjnym, murowanym domu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić przestrzeń w stylu skandynawskim, industrialnym czy minimalistycznym. Polkon oferuje ponadto pomoc architekta, które pomoże dopasować styl przestrzeni do upodobań mieszkańców.

fot. POLKON

Kontenery są wykorzystywane w celu tworzenia różnych budynków. I nawet jeśli przyjęło się myśleć o nich przede wszystkim jako o tymczasowych biurach na placu budowy, zapleczu socjalnym czy pawilonie handlowym, to możliwości ich wykorzystania nie są do tych funkcji ograniczone. To świetny pomysł na domek letniskowy, mobilny apartament czy dom całoroczny. Polkon, jako producent domów modułowych, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tych klientów, którzy stawiają na niedrogie i energooszczędne rozwiązania, a zarazem nie boją się łamać schematów, które każą na dziesięciolecia przywiązywać się do jednego miejsca.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.polkon.eu

50-264 Wrocław, ul. Kilińskiego 24 , woj. dolnośląskie
tel. +48 76 819 69 80 ,