Obecny wzrost cen gazu to konsekwencja konieczności przeprowadzania na starym kontynencie transformacji energetycznej w sposób szybki i gwałtowny. Szukane są sposoby na wręcz błyskawiczne wdrożenie „zielonych” źródeł energii w skali makro. Wszechobecne w europejskiej polityce dążenie do całkowitego wyeliminowania paliw kopalnych, nie zmieni faktów.

Gaz jest paliwem ekologicznym

Według najnowszych wyników badań przytaczanych między innymi przez portal Inżynieria.com LPG, czyli gaz płynny ma dwie właściwości efektywnie wspierające poprawę jakości powietrza. Po pierwsze jest naturalnie zróżnicowany. Co za tym idzie posiada wyższą wartość energetyczną w stosunku do innych paliw o prostej strukturze molekularnej.

Po drugie, jak już wspomniano we wstępie, ma strukturę, która sprawia, że możemy zaliczyć go do paliw o niższej emisyjności zanieczyszczeń niż pozostałe paliwa kopalne. Spala się praktycznie w całości, a emisja pyłów zawieszonych czy też tlenków azotu jest minimalna.

Ekologia nie musi się więc wiązać z inwestycją w drogie i/lub skomplikowane instalacje.

W dniach 5-9 grudnia bieżącego roku odbędzie się LPG Week w Dubaju. Najwięksi przedstawiciele branży z całego świata spotkają się by rozmawiać o kierunkach rozwoju i przyszłości, bo…

Wykorzystanie gazu płynnego jest bardzo wszechstronne. Błękitne paliwo jest łatwo dostępne i może być transportowane na duże odległości. Dzięki zbiornikom na gaz i to nie tylko służącym do ogrzewania domów. Gaz stosuje się w:

• Klimatyzacji,
• Ogrzewaniu wody i budynków,
• Chłodnictwie,
• Gotowaniu,
• Oświetleniu

Docenia go wiele gałęzi przemysłu, bo pozwala on na produkcję energii w zależności od potrzeb, a nie od tego, czy w danym momencie wieje wiatr lub świeci słońce. Jednak…

Gaz w okresie przejściowym

I to nie tylko dlatego, że uznano go za niskoemisyjne paliwo przejściowe zanim rozpowszechnią się tańsze technologie ze źródeł odnawialnych. Przyszłością ma szansę okazać się gaz syntetyczny produkowany z nadmiarów energii słonecznej czy wiatrowej.

Unijny projekt ElectroGas pozwolił stworzyć technologię opartą na procesie elektrolizy, która umożliwia przekształcanie energii wytwarzanej w ramach OZE na łatwy do przechowywania syntetyczny gaz.

To niedaleka przyszłość, a obecnie…

LPG to komfortowy sposób ogrzewania

To bardzo dobry nośnik energii w porównaniu z innymi paliwami, dlatego dla osiągnięcia komfortu cieplnego zużywa się go znacząco mniej. Jeśli do tego wziąć pod uwagę stabilność, bezobsługowość i niezależność działania całego systemu od dostępu do sieci gazowej, to powstaje rozwiązanie idealne dla większości gospodarstw domowych. Kotłownia w domu jednorodzinnym przestaje być miejscem brudnym i niebezpiecznym. Bez potencjalnie palących się sadz w kominie i ryzyka wydzielania zabójczego tlenku węgla.

fot. CHEMET 

Zbiornik na gaz do ogrzewania domu

Cena jaką użytkownik musi zapłacić za wybór ogrzewania gazowego jest niewielka. To tak naprawdę konieczność zainstalowania mniejszego lub większego zbiornika na gaz. Do ogrzewania domu najczęściej wystarcza zbiorniki o najmniejszej pojemności 2 700 l, który co prawda napełnia się dwa razy do roku, ale za to łatwo jest go ulokować nawet na niewielkiej działce. Jeśli inwestor posiada do tego odpowiednie warunki, a na terenie posesji nie występuje problem wysokiego poziomu wód gruntowych, taki zbiornik można ulokować również pod ziemią.

fot. CHEMET 

Jak wybrać bezpieczne rozwiązanie?

Najlepiej sięgnąć po sprawdzonego wykonawcę z doświadczeniem, który służy wsparciem i przeprowadza tego typu inwestycje od początku do końca oraz będzie w stanie dysponować niezawodnym zbiornikiem. Polskie zbiorniki na gaz do ogrzewania, ale także do celów produkcji rolniczej i przemysłowej oferuje od dziesięcioleci firma Chemet. Zdążyła ona zdobyć zaufanie nie tylko wśród polskich klientów, ale również na wymagających rynkach zagranicznych, w tym rynku skandynawskim i niemieckim. To nowoczesne technologie są oczywiście kluczem do sukcesu, ale warto podkreślić, że nawet najstarsze zbiorniki od Chemet przechodzą bez problemu przeglądy techniczne i nadal spełniają swoje funkcje.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.sa.chemet.eu

42-600 Tarnowskie Góry, Sienkiewicza 47, woj. śląskie
tel. (+48 32) 39 33 192,